Bazylika św. Mikołaja w Bochni i Drewniana Dzwonnica

Bazylika św. Mikołaja w Bochni

Bazylika św. Mikołaja w Bochni i drewniana dzwonnica. Widok z Placu Sanktuaryjnego.

Bazylika św. Mikołaja w Bochni to zabytkowy kościół liczący sobie już blisko 600 lat, który powinni zobaczyć miłośnicy architektury sakralnej. Obok świątyni znajduje się także drewniana dzwonnica, leżąca na małopolskim szlaku architektury drewnianej.

Historia bazyliki św. Mikołaja w Bochni

Powstanie parafii św. Mikołaja w Bochni sięga połowy XIII wieku. Wtedy to Grzmisława – matka księcia Bolesława Wstydliwego wzniosła tutaj drewniany kościół, który podobno ufundowała bł. Kinga. W 1440 r. kościół spłonął w pożarze. Na jego miejscu w ciągu 5 lat zbudowano obecną świątynię w stylu gotyckim. Niemal 200 lat później historia się powtarza.

Z pożaru ocalało prezbiterium i kaplica “Jedenastu tysięcy dziewic”, przemianowana później na kaplicę “bł. Kingi”. A skąd te 11 tyś. dziewic? W 1655 r, czasie potopu szwedzkiego, również ten kościół mocno ucierpiał w pożarze miasta. Spłonęło między innymi sklepienie i dach świątyni. W przeciągu 10 lat (od 1655 do 1665 r.) odbudowano kościół ale już w barokowym stylu. Środki na odbudowę zapewnił król Jan Kazimierz.

Autorem ołtarza, obrazu św. Kingi, witraży i ogólnie wystroju kaplicy św. Kingi jest sam Jan Matejko. W 1772 roku w kościele ustawiono ołtarz główny z obrazem św. Mikołaja autorstwa malarza i snycerza Piotra Korneckiego z Gdowa. Spod jego ręki wyszły też inne elementy w świątyni, w tym “boczne” ołtarze, których w bazylice jest wiele: ołtarz św. Jana Nepomucena, św. Wojciecha, Matki Bożej Szkaplerznej, Marii Magdaleny, Trójcy Przenajświętszej, św Józefa i św. Jana Chrzciciela. W 1777-78 r. kościół został odrestaurowany i rozbudowany o kaplicę Matki Boskiej, do której przeniesiono słynący łaskami obraz Matki Bożej Różańcowej – Pani Bocheńskiej. Obraz pochodził ze zlikwidowanego klasztoru Dominikanów.

Wnętrze bazyliki w Bochni

Wnętrze bazyliki w Bochni

W XVIII i XIX wieku kościół kilka razy przechodził różne prace remontowe i mniejsze przebudowy. Prawdopodobnie największe z nich zostały wykonane w latach 60-tych ubiegłego wieku. Z powodu szkód górniczych świątynia była zagrożona zawaleniem. Przeprowadzono wtedy zaawansowane prace ratujące kościół i  położono nową polichromię. Bazylika św. Mikołaja w Bochni zachwyca bogato zdobionym wnętrzem w gotycko-barokowym stylu i z pewnością jest wartym zobaczenia obiektem architektonicznym. Więcej informacji o historii kościoła św. Mikołaja w Bochni znajdziecie na stronie parafii mikolajbochnia.pl.

Drewniana dzwonnica w Bochni

W ogrodzeniu kościoła stoi drewniana dzwonnica, włączona do szlaku architektury drewnianej Małopolski. Dzwonnica ma kamienną podstawę, na której stoi konstrukcja z drewna dębowego z ostrosłupowym gontowym hełmem. Szkielet dzwonnicy stanowi dziewięć drewnianych słupów. Obecna dzwonnica jest rekonstrukcją oryginalnego obiektu z XVII wieku, który uległ spaleniu w 1987 r. Zrekonstruowana została w latach 1990-1993. Po historii kościoła i dzwonnicy widać, jak bardzo takie obiekty zagrożone są ogniem.

Drewniana dzwonnica w Bochni

Drewniana dzwonnica w Bochni

Bazylika w Bochni to także sanktuarium Matki Bożej Różańcowej. Po zachodniej stronie kościoła znajduje się specyficzny i malowniczy Plac Sanktuaryjny (Różańcowy). Na placu znajduje się między innymi ołtarz polowy, pomnik Jana Pawła II i cztery dzwony, odlane w latach 90-tych na pamiątkę stopionych w pożarze dzwonów z zabytkowej dzwonnicy. Z tego co wyczytałem to cztery dzwony, ale widziałem tylko trzy. Czwarte miejsce było puste. Ponieważ plac położony jest wyżej niż wejście do kościoła, rozciąga się z niego dobry widok na świątynię i dzwonnicę.

Plac Sanktuaryjny w Bochni

Widok na Plac Sanktuaryjny przy bazylice św. Mikołaja w Bochni

Wiedzę o bazylice i dzwonnicy zaczerpnąłem z tablic informacyjnych przy obiektach oraz strony internetowej parafii św. Mikołaja w Bochni.


Zobacz też na inne atrakcje turystyczne Bochni:


Jak dojechać do bazyliki św. Mikołaja?

Bazylika znajduje się w centrum miasta, za północno-zachodnim rogiem rynku. Mniej niż 5 minut piechotą z dworca autobusowego. Jeśli jedziecie samochodem to musicie dotrzeć do centrum. W pobliżu dworca autobusowego znajdują się większe parkingi. Samochód można również zaparkować przy rynku, w uliczkach koło kościoła oraz przy plantach Salinarnych (ul. Oracka i Regis), chociaż w powszedni dzień może być problem z miejscem parkingowym. Zobacz lokalizację kościoła na mapie:

icon-car.png
Bazylika św. Mikołaja w Bochni

ładowanie mapy - proszę czekać...

Bazylika św. Mikołaja w Bochni 49.969372, 20.428627 Bazylika św. Mikołaja w Bochni

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

pięć + trzynaście =

Komentujesz anonimowo. Możesz jednak podać adres strony internetowej, który będzie publicznie powiązany z Twoją nazwą/imieniem jaki wpiszesz w komentarzu. Komentarze są moderowane przed publikacją. Zastrzegam sobie możliwość nie publikowania komentarza z jakiegokolwiek powodu.