Kościół św. Mateusza Apostoła Ewangelisty z XVII w. w Biesiadkach

Biesiadki - zabytkowy kościół

Kościół św. Mateusza Apostoła z XVII w. w Biesiadkach

Kolejną zabytkową świątynią w skład Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej, jest kościół pod wezwaniem św. Mateusza Apostoła Ewangelisty w Biesiadkach. Kościółek w Biesiadkach to jednonawowa drewniana budowla z XVII wieku, konstrukcji zrębowej, oszalowany i pokryty gontem. Wyposażenie pochodzi z XVII-XIX wieku, w tym cenne gotyckie rzeźby z XVI w.

Kościół Biesiadki

Kościół Biesiadki – ujęcie od strony ołtarza

Oprócz kościoła Biesiadki charakteryzuje także zabudowa wsi, która zachowała układ średniowiecznego rozplanowania z 1269 r. (układ ruralistyczny). Domy ustawione są szeregowo wzdłuż drogi zwracając się do niej szczytami. Na zapleczu znajdują się budynki gospodarcze, dalej sady i pola. Większość domów stanowią konstrukcje drewniane, konstrukcji zrębowej z dwuspadowymi dachami, wzniesione po pożarze w 1920 r. Posiadają elementy dekoracyjne.

Biesiadki - kościół

Widok na kościółek z innej strony

Jak dojechać?

Biesiadki położone są w Małopolsce w powiecie brzeskim. Do Biesiadek można dotrzeć kilkoma drogami np. skręcając w Dębnie z E4 na Porąbkę Uszewską. Po dotarciu do Łoniowej na skrzyżowaniu koło stacji benzynowej należy skręcić w prawo. Jedziemy pod górkę prosto aż do kolejnego skrzyżowania, gdzie skręcamy znowu w prawo i już jesteśmy w Biesiadkach.

Kościół w Biesiadkach na mapie:

icon-car.png
Kościół św. Mateusza Apostoła Ewangelisty z XVII w. w Biesiadkach

ładowanie mapy - proszę czekać...

Kościół św. Mateusza Apostoła Ewangelisty z XVII w. w Biesiadkach 49.893750, 20.661158 Kościół św. Mateusza Apostoła Ewangelisty z XVII w. w Biesiadkach

 

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. Zocha pisze:

    A jaki fajny proboszcz

  2. Wanda pisze:

    Piękny nasz kościół. A w nim, czuć duchy naszych przodków! Niedocenione miejsce.

Dodaj komentarz

czternaście + osiem =

Komentujesz anonimowo. Możesz jednak podać adres strony internetowej, który będzie publicznie powiązany z Twoją nazwą/imieniem jaki wpiszesz w komentarzu. Komentarze są moderowane przed publikacją. Zastrzegam sobie możliwość nie publikowania komentarza z jakiegokolwiek powodu.