Cmentarz Wojskowy w Czarnym Lesie – Charzewice
Niedaleko zamku w Melsztynie, w sąsiedniej wsi Charzewice w Czarnym Lesie znajduje się cmentarz wojenny nr 290 z I wojny światowej. Spoczywają na nim żołnierze austro-węgierscy, rosyjscy i polscy. Nocą, 19 listopada 1914 roku na wzgórzach wsi Gwoździec i Charzewice rozegrała się krwawa bitwa na białą broń.
W miejscu gdzie polegli żołnierze wyrósł rośnie las, który nazywany jest Czarnym Lasem. Rzeczywiście, las jest „czarny” i w połączeniu z bezimiennymi mogiłami tworzy specyficzną atmosferę. Na cmentarnym wzgórzu w lesie wzniesiono kamienny obelisk w stylu pergoli. Widnieją na nim dwa napisy:
„Erde, Ich War Dir Gut,
Erde, Du Trankst Mein Blut,
Erde, Ich Starb Fur Dich,
Erde, Nun Schirmst Du Mich”„Ziemio, Byłem Dla Ciebie Dobry.
Ziemio, Ty Piłaś Moją Krew.
Ziemio, Zginąłem Dla Ciebie.
Ziemio, Ty Teraz Skrywasz Mnie”„Der Tranen Musst Ihr Wehren,
Kein Leben Hat Bestand,
Wohl Dem Der Starb in Ehren,
Fur Kaiser Und Vaterland”„Musicie Powstrzymać Łzy,
Żadne Życie Nie Jest Wieczne.
Prócz Życia Tego, Kto Poległ z Honorem
Za Cesarza i Ojczyznę.”
Droga wiodąca przez las dzieli cmentarz na dwie części. Jedna powyżej drogi, ze wspomnianym obeliskiem, który jest głównym elementem nekropolii. Aby dojść do obelisku musimy przejść przez trzy furtki, mijając kilka grobów. Poniżej drogi znajduje się polana z mogiłami, na której swoją uwagę skupia monumentalny krzyż. Łącznie w 9 mogiłach zbiorowych i 46 pojedynczych spoczywa 109 żołnierzy armii austro-węgierskiej, 52 żołnierzy armii rosyjskiej oraz Polacy.
- Charzewice – cmentarz wojskowy
- Charzewice – cmentarz wojskowy
- Obelisk na cmentarzu wojskowym w Charzewicach
- Cmentarz wojskowy w Charzewicach
Cmentarz wojenny nr 290 w Charzewicach jest bardzo malowniczy, kto wie czy nie najpiękniejszy ze wszystkich cmentarzy wojennych w regionie. Jeśli będziecie mieć okazję, polecam zobaczyć. Co roku w październiku, na cmentarzu w Czarnym Lesie, odbywa się msza święta organizowana przez parafię w Domasławicach. Poniżej krótki materiał wideo regionalnej telewizji, wspominający o takiej uroczystości sprzed kilku lat.
Dojazd do Cmentarza
Do cmentarza wojskowego w Charzewicach można dojechać na dwa sposoby:
1) Drogą biegnącą na wzgórze z ruinami zamku w Melsztynie jedziemy nadal prosto. W pewnym momencie pojedziemy zboczem góry z panoramą na Dunajec. Kawałek dalej dojedziemy do skrzyżowania, na którym skręcamy w prawo pod górkę. Droga będzie prowadzić przez wąwóz. Na górce kończy się asfalt, ale jedziemy nadal prosto i zaraz wjedziemy do lasu, w którym po jakichś 200 m. zobaczymy groby po obu stronach drogi.
2) Do cmentarza dojedziemy także ze skrzyżowania w Gwoźdźcu z drogą na Łysą Górę. Zamiast na Łysą Górę należy skręcić w asfaltową wąską drogę pnącą się pod górkę. Jedziemy cały czas prosto aż dojedziemy do Czarnego Lasu.
Zapraszam też do innych artykułów na blogu:
- Cmentarz wojenny 303 w Rajbrocie
- Pomniki poległych lotników z Liberatora w Łysej Górze
- Film prezentujący 200-letnią historię uzdrowiska w Szczawnicy
- Baszta w Czchowie – ruiny zamku
Lokalizacja cmentarza na mapie: