r e k l a m a

Cmentarz Wojskowy w Czarnym Lesie – Charzewice

Cmentarz wojskowy w Charzewicach

Cmentarz wojskowy w Czarnym Lesie w Charzewicach

Niedaleko zamku w Melsztynie, w sąsiedniej wsi Charzewice w Czarnym Lesie znajduje się cmentarz wojenny nr 290 z I wojny światowej. Spoczywają na nim żołnierze austro-węgierscy, rosyjscy i polscy. Nocą, 19 listopada 1914 roku na wzgórzach wsi Gwoździec i Charzewice rozegrała się krwawa bitwa na białą broń.

W miejscu gdzie polegli żołnierze wyrósł rośnie las, który nazywany jest Czarnym Lasem. Rzeczywiście, las jest “czarny” i w połączeniu z bezimiennymi mogiłami tworzy specyficzną atmosferę. Na cmentarnym wzgórzu w lesie wzniesiono kamienny obelisk w stylu pergoli. Widnieją na nim dwa napisy:

“Erde, Ich War Dir Gut,
Erde, Du Trankst Mein Blut,
Erde, Ich Starb Fur Dich,
Erde, Nun Schirmst Du Mich”

“Ziemio, Byłem Dla Ciebie Dobry.
Ziemio, Ty Piłaś Moją Krew.
Ziemio, Zginąłem Dla Ciebie.
Ziemio, Ty Teraz Skrywasz Mnie”

“Der Tranen Musst Ihr Wehren,
Kein Leben Hat Bestand,
Wohl Dem Der Starb in Ehren,
Fur Kaiser Und Vaterland”

“Musicie Powstrzymać Łzy,
Żadne Życie Nie Jest Wieczne.
Prócz Życia Tego, Kto Poległ z Honorem
Za Cesarza i Ojczyznę.”

Droga wiodąca przez las dzieli cmentarz na dwie części. Jedna powyżej drogi, ze wspomnianym obeliskiem, który jest głównym elementem nekropolii. Aby dojść do obelisku musimy przejść przez trzy furtki, mijając kilka grobów. Poniżej drogi znajduje się polana z mogiłami, na której swoją uwagę skupia monumentalny krzyż. Łącznie w 9 mogiłach zbiorowych i 46 pojedynczych spoczywa 109 żołnierzy armii austro-węgierskiej, 52 żołnierzy armii rosyjskiej oraz Polacy.

Cmentarz wojenny nr 290 w Charzewicach jest bardzo malowniczy, kto wie czy nie najpiękniejszy ze wszystkich cmentarzy wojennych w regionie. Jeśli będziecie mieć okazję, polecam zobaczyć. Co roku w październiku, na cmentarzu w Czarnym Lesie, odbywa się msza święta organizowana przez parafię w Domasławicach. Poniżej krótki materiał wideo regionalnej telewizji, wspominający o takiej uroczystości sprzed kilku lat.

r e k l a m a

Cmantarz wojenny 290 w Czarnym Lesie w Charzewicach

Cmentarz wojenny nr 290 – Charzewice – widok z dolnej części cmentarza w stronę obelisku

Dojazd do Cmentarza

Do cmentarza wojskowego w Charzewicach można dojechać na dwa sposoby:

1) Drogą biegnącą na wzgórze z ruinami zamku w Melsztynie jedziemy nadal prosto. W pewnym momencie pojedziemy zboczem góry z panoramą na Dunajec. Kawałek dalej dojedziemy do skrzyżowania, na którym skręcamy w prawo pod górkę. Droga będzie prowadzić przez wąwóz. Na górce kończy się asfalt, ale jedziemy nadal prosto i zaraz wjedziemy do lasu, w którym po jakichś 200 m. zobaczymy groby po obu stronach drogi.

2) Do cmentarza dojedziemy także ze skrzyżowania w Gwoźdźcu z drogą na Łysą Górę. Zamiast na Łysą Górę należy skręcić w asfaltową wąską drogę pnącą się pod górkę. Jedziemy cały czas prosto aż dojedziemy do Czarnego Lasu.


Zapraszam też do innych artykułów na blogu:


Lokalizacja cmentarza na mapie:

icon-car.png
Cmentarz wojskowy nr 290 z I wojny światowej w Charzewicach

ładowanie mapy - proszę czekać...

Cmentarz wojskowy nr 290 z I wojny światowej w Charzewicach 49.878189, 20.764772 Cmentarz wojskowy nr 290 z I wojny światowej w Charzewicach

 

r e k l a m a

Możesz również polubić…

17 komentarzy

 1. Maria pisze:

  Nie wyrósł tam las gdzie są mogiły tylko był tak gęsty,że ciągle było ciemno.

 2. Patrycja pisze:

  Na prawdę warto go odwiedzić i zastanowić się nad życiem. Polecam

 3. Gość pisze:

  Duchy….

 4. Telamon pisze:

  W kwestii strat warto dodać iż – w oparciu o zeznania świadków – mogły one być nawet dziesięć razy większe. Nie wiem czy starcie było nocne, na pewno na białą broń. Jak opisała w swym liście (z inicjatywy poprzedniego księdza proboszcza, dbającego o historię swej parafii) jedna z ówcześnie żyjących – zesztywniałe trupy zwożono furmankami, na których to były ułożone w wielkie sterty – niczym snopki. Opisuje też rany jednego z śmiertelnie ranionych, gdy ten prosi ją o kubek wrzątku trzymając swe wybebeszone jelita.
  Co do tych Polaków jak przekazuje nam Oral History (w październiku, w jedną z Niedziel zawsze jest popołudniowa różańcowa msza żałobna, gdzie można posłuchać) – wracali oni z frontu, wyczerpani, bez woli walki i podczas tego odwrotu zostali ostrzelani przez Austriaków. Ogólnie straty (ale trzeba też brać pod uwagę trudności z racji walk) były na tyle duże iż wielu ciał nie dało się przenieść na cmentarzyk z racji stanu zaawansowanego rozkładu i chowano poległych tam gdzie padli.

 5. Kasia pisze:

  Moja Babcia mieszka właśnie w tej wsi Charzewice pod Czarnym Lasem….

 6. Radek pisze:

  Obok tego cmentarza na zachód od niego znajdują się jeszcze dwa małe cmentarzyki – jeden tylko rosyjski drugi tylko austriacki – również pokłosie tej bitwy – ponoć nocnej i na bagnety.

 7. Aneta pisze:

  Z każdą śmiercią człowieka ginie cały nieznany świat.

 8. Ja:):) pisze:

  Cmentarz jest piękny:)
  I wiersz tez:

  “Musicie Powstrzymać Łzy,
  Żadne Życie Nie Jest Wieczne.
  Prócz Życia Tego, Kto Poległ z Honorem
  Za Cesarza i Ojczyznę.”

 9. AdamG pisze:

  Podobno liczy się fotografujący ;), a czym pstrykasz?

  • Konrad Dudek pisze:

   Zwyczajny stary już kompakt Pentax Optio s30

   • Adas pisze:

    Jeżeli przymierzasz się do zmiany sprzętu to proponuje przejść od razu na lustrzankę. To całkiem inna fotografia, a teraz już można kupić lustrzankę za niewielkie pieniądze widziałem nawet te najtańsze po około 1400zł, a to są bardzo dobre aparaty. Pozdrawiam

 10. Adam pisze:

  Witam, tak przeglądam twoją stronę i przyznam, że nawet ładne zdjęcia robisz. Niektóre są dosyć interesujące. Ciekawe ujęcie cmentarza. Pozdrawiam

 11. Katarzyna pisze:

  Przyjeżdżajcie naprawdę warto zwiedzić to miejsce . . .
  Na zdjęciach tylko troszkę widać klimat tego miejsca, ale w rzeczywistości jest jeszcze cudowniej. Tak wiec warto

 12. Dariusz pisze:

  Ciekawy cmentarz w tym roku tam nie zdążyłem go zwiedzić, ale w następnym zaliczę go.

Dodaj komentarz

dwanaście + 12 =

Komentujesz anonimowo. Możesz jednak podać adres strony internetowej, który będzie publicznie powiązany z Twoją nazwą/imieniem jaki wpiszesz w komentarzu. Komentarze są moderowane przed publikacją. Zastrzegam sobie możliwość nie publikowania komentarza z jakiegokolwiek powodu.