Izba Regionalna w Lipnicy Murowanej, czyli Szkółka Trywialna

Małopolska - Lipnica Murowana - Izba Regionalna

Izba Regionalna w Lipnicy Murowanej

Lipnica Murowana słynie na całą Polskę z konkursu na najwyższą i najpiękniejszą palmę, organizowanego co roku w Niedzielę Palmową. To zapewne wiecie, bo wszystkie programy z wiadomościami o tym mówią. Ale to nie wszystko. Ta mała, urocza miejscowość, posiada więcej tajemnic i atrakcji. Jedną z nich, choć nie największą, jest Izba Regionalna.

Izba Regionalna – Szkółka Trywialna

To się nawet rymuje. Ale o co chodzi z tą szkółką trywialną? Tak kiedyś nazywała się szkółka parafialna. Trywialna, czyli pospolita. Uczyła podstaw czytania i liczenia. Lipnica Murowana posiadała taką szkółkę już w XV wieku. W budynku tej szkoły pochodzącym z przełomu XIX i XX wieku, w roku 1974 utworzono Izbę Regionalną. Tablice informacyjne zamiennie używają nazw: szkółka parafialna i szkółka trywialna. Podejrzewam, że najpierw była to szkoła parafialna, później przemianowana na trywialną, gdyż takie szkoły tworzone były w XVIII-XIX w.

Tu się uczył św. Szymon z Lipnicy i Kazimierz Brodziński

W szkółce parafialnej w Lipnicy Murowanej jako dziecko nauki pobierał pochodzący stąd św. Szymon. Na rynku w Lipnicy stoi kolumna upamiętniająca świętego. Oprócz czytania i liczenia uczył się tutaj łaciny i ministrantury. Kolejnymi krokami jego edukacji była szkoła przy kościele Mariackim w Krakowie, Akademia Krakowska oraz studia teologiczne u krakowskich Bernardynów, do których zresztą wstąpił.

Innymi znanymi wychowankami lipnickiej szkoły byli: Bartłomiej z Lipnicy – profesor geometrii euklidesowskiej (ciekawostka – na Akademii Krakowskiej uczył Mikołaja Kopernika), Andrzej z Lipnicy – profesor wymowy na Akademii Krakowskiej oraz Kazimierz Brodziński – profesor Uniwersytetu Warszawskiego i poeta, współtwórca Romantyzmu. Niedaleko Lipnicy Murowanej znajdują się Kamienie Brodzińskiego, pomnik przyrody nieożywionej, gdzie lubił chadzać Brodziński.

Ekspozycja w Izbie Regionalnej w Lipnicy Murowanej

Izba Regionalna w Nowym Wiśniczu

Ekspozycja dokumentów i fotografii

Ekspozycja w Izbie Regionalnej w Lipnicy Murowanej

Fragment ekspozycji

W Izbie Regionalnej zgromadzone są eksponaty związane z historią Lipnicy i jej mieszkańców. Zobaczycie tutaj sprzęty domowe, narzędzia rolnicze, dokumenty i fotografie. Cała ekspozycja mieści się w dwóch izbach. Jedna izba przeznaczona jest na prezentację dokumentów, wśród których znajdują się między innymi miejskie nadania i przywileje królewskie, wezwania płatnicze, obwieszczenia, odezwy do Ludu Polskiego, pamiątki po Kazimierzu Brodzińskim jak również wspomnienie pierwszego Konkursu Palm z 1958 roku. W tej izbie jest też kilka przedmiotów – ciekawy wózek dziecięcy przypominający samochód, szafa pod gramofon, skrzynia na wino i kołowrotek.

Druga izba mieści piec kuchenny oraz domowe i rolnicze sprzęty. Większość narzędzi jest drewnianych. Moją uwagę przykuła drewniana tokarnia, piła ręczna, kamienne żarna i prasa do wyciskania sera. W Izbie Regionalnej była też prezentowana wystawa ceramiki Henryka Kopańczyka. Informacje co do godzin zwiedzania i cennika można uzyskać w Gminnym Centrum Kultury Lipnicy Murowanej – www.kulturalipnica.pl. Ja tutaj byłem w dniu bezpłatnego zwiedzania zabytków powiatu bocheńskiego. Wiadomości do wpisu zaczerpnąłem z tablic turystycznych zamieszczonych przy obiekcie.

Lipnica Murowana - Izba Regionalna - ekspozycja

Ekspozycja sprzętów rolniczych i domowych

Ekspozycja w Izbie Regionalnej w Lipnicy Murowanej

Fragment ekspozycji – ręczna piła i drewniana tokarnia

Miejsca takie jak Izba Regionalna w Lipnicy Murowanej nie są spektakularne, ale pozwalają na bliższe zapoznanie się z historią i kulturą danego miejsca. Dlatego według mnie zawsze warto je zwiedzić. Zaś sama Lipnica Murowana na niewielkim terenie posiada tyle zabytków, że pozazdrościć jej może niejedno miasto w Polsce. Lipnica Murowana też przez wieki była miastem, jednak w okresie międzywojennym utraciła prawa miejskie i do teraz pozostaje wsią, w której ulokowana jest gmina.

Dojazd do Izby Regionalnej

Centrum Lipnicy Murowanej jest skoncentrowane i łatwo wszędzie trafić. Przejeżdżając przez Lipnicę możemy zaparkować na rynku. Droga przecina rynek na dwie części. Na jednej z nich jest figura św. Szymona z Lipnicy. Kierujemy się do północno-wschodniego rogu rynku. Mieści się tu Urząd Gminy. Co warto wiedzieć – na tyłach budynku są toalety. Stąd na na północ biegnie uliczka. Spacerując nią do budynku izby dotrzemy po około 100 m, mijając po prawej kościół św. Szymona a po lewej kościół św. Andrzeja Apostoła. Kawałeczek dalej jest jeszcze drewniany kościół św. Leonarda. Rzut okiem na mapkę wszystko wyjaśni.

Lokalizacja Izby Regionalnej na mapie:

icon-car.png
Izba Regionalna w Lipnicy Murowanej

ładowanie mapy - proszę czekać...

Izba Regionalna w Lipnicy Murowanej 49.859989, 20.528201 Izba Regionalna w Lipnicy Murowanej

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

19 + 10 =

Komentujesz anonimowo. Możesz jednak podać adres strony internetowej, który będzie publicznie powiązany z Twoją nazwą/imieniem jaki wpiszesz w komentarzu. Komentarze są moderowane przed publikacją. Zastrzegam sobie możliwość nie publikowania komentarza z jakiegokolwiek powodu.