Muzeum Bursztynu Kraków – Bałtyckie Złoto

Muzeum Bursztynu w Krakowie - bursztynowe bryły

Muzeum Bursztynu Kraków – bryły bursztynu z Sambii (obecnie teren Królewca)

Amber, jantar, sukcynit – to tylko jedne z wielu nazw bursztynu. W Polsce bursztyn jest kojarzony z morzem, jednak również tutaj w Małopolsce można dotknąć bursztynowego świata zwiedzając Amber Museum, czyli Muzeum Bursztynu w Krakowie.

Zwiedzamy Muzeum Bursztynu w Krakowie

Krakowskie muzeum stanowi połączenie muzeum z galerią-sklepem, gdzie można nabyć współczesną biżuterię i wyroby z bursztynu. Po wejściu znajdziemy się w części galeryjnej. Ekspozycja muzealna znajduje się w kolejnych, otwartych pomieszczeniach połączonych ze sobą.

Amber Museum - Muzeum Bursztynu w Krakowie

Muzeum Bursztynu w Krakowie

Oprócz bursztynowych eksponatów w muzealnych gablotach znajdują się tablice informacyjno-edukacyjne, z których można dowiedzieć się sporo o bursztynie i historii bursztynu na terenie Polski. Bardziej zainteresowani magią bursztynu mogą skorzystać z czytelni zawierającej publikacje na temat jego temat.

Statek z Bursztynu - Muzeum Bursztynu w Krakowie

Niesamowity statek z bursztynu w krakowskim Ambermuseum – J. Lis, Kolia

Niektóre eksponaty są szczególnie ciekawe wizualnie. Mnie zachwycił bursztynowy żaglowiec. Zwróćcie uwagę, że koło niego jest drugi, mniejszy statek.

Czytaj też:

Historia Bursztynu

Skoro jesteśmy w Muzeum Bursztynu, powiedzmy sobie skąd się wziął bursztyn i jakie ma właściwości.

Skąd się wziął bursztyn?

Bursztyn to kopalna, stwardniała żywica drzew, najczęściej drzew iglastych. Pochodzi głównie z okresu kredy (146-66 mln lat temu) i trzeciorzędu (65-1,8 miliona lat temu).

Muzeum Bursztynu w Krakowie - Las Bursztynowy

Fragment ekspozycji prezentującej bursztynowy las z okresu Paleogenu – Muzeum Bursztynu Kraków

W bursztynie dość często spotykane są inkluzje, czyli roślinne i zwierzęce organizmy/szczątki – zazwyczaj owady, pająki, liście, igły. Jak się domyślacie, eksponaty z inkluzjami są szczególnie cenne i poszukiwane. Trafiają się też pseudoinkluzje przypominające obiekty organiczne, jednak nimi nie będące.

Inkluzje - szczątki organiczne w bursztynie - mrówka i liść - Muzeum Bursztynu Kraków

Inkluzje w bursztynie bałtyckim – po lewej mrówka, po prawej liść. Eksponaty w krakowskim muzeum.

Gdzie na świecie występuje bursztyn?

Bursztyn w różnych odmianach można znaleźć w wielu miejscach na świecie. Złoża bursztynu znajdują się min. we Francji, Włoszech, Węgrzech, Meksyku, Libanie, Japonii.. i oczywiście również w Polsce.

Bursztyn Bałtycki

Występujący w Polsce Bursztyn to Bursztyn Bałtycki. Należy do najbardziej cenionych na świecie odmian bursztynu. Spotykany jest głównie na południowej linii brzegowej morza bałtyckiego. Jego największe złoża znajdują się w Królewcu.

Bursztyn Serce z plaży w Pucku

Okazały bursztyn nazwany “Serce” z plaży w Pucku, znaleziony w 1926 r.

W Polsce również możemy cieszyć się sporymi zasobami bursztynu. Oprócz złóż skrytych w ziemi, źródłem bursztynów jest sam Bałtyk. Co roku w czasie sztormów wyrzuca na brzeg kawałki bursztynu, który jest zwany bałtyckim złotem. Każdy z Was, przy odrobinie szczęścia, ma szansę na plaży znaleźć swój kawałek bałtyckiego skarbu.

Wyroby bursztynowe z Żuław Wiślanych

Wyroby bursztynowe z Żuław Wiślanych sprzed 3 tys. lat przed naszą erą

Bałtycki Bursztyn występuje w wielu barwach, jednak najczęściej w różnych odcieniach żółtego. Jego charakterystyczną cechą jest wysoka zawartość kwasu bursztynowego (od 3% do 8%).

Jak rozpoznać prawdziwy bursztyn?

Rozpoznanie prawdziwego bursztynu w postaci gotowych wyrobów może stwarzać pewne trudności. Najlepiej w tym celu skonsultować się chociażby z jubilerem. Jeśli natomiast znaleźliście bursztyn podczas spaceru nad morzem i chcecie się upewnić, że to faktycznie bursztyn, możecie przeprowadzić kilka prostych testów:

  • bursztyn wrzucony do słonej wody powinien unosić się na powierzchni
  • bursztyn potarty o naturalne ubranie będzie przyciągał kawałeczki papieru czy włosy
  • ogrzany bursztyn będzie wydzielał miły aromat

Istnieją też inne metody sprawdzenia autentyczności bursztynu ale mogą się wiązać z jego naruszeniem/zniszczeniem. Dlatego, jak pisałem, w razie wątpliwości lepiej skonsultować się ze specjalistą. Można to zrobić też w Amber Museum, które dysponuje laboratorium pozwalającym bezinwazyjnie zbadać autentyczność bursztynu.


Zapraszam Cię również do innych wpisów:


Czy warto zwiedzić Muzeum Bursztynu w Krakowie?

No dobrze. Bądźmy szczerzy – Amber Museum jest niewielkie i można odnieść wrażenie, że powstało między innymi w celu promocji galerii sprzedającej wyroby z bursztynu. Ale czy to źle? Dzięki temu można spędzić miłe chwile na obcowaniu z tymi pięknymi kamieniami i poszerzyć swoją wiedzę na ich temat.

Zatem polecam wybrać się do Muzeum Bursztynu w Krakowie. Nie zajmie to Wam dużo czasu, możecie tu wpaść niejako przy okazji. No i wstęp do Amber Museum jest bezpłatny. Za opłatą istnieje możliwość grupowego (od 5 do 15 osób) zwiedzania muzeum z przewodnikiem.

Dojazd do Muzeum Bursztynu w Krakowie

Muzeum Bursztynu w Krakowie znajduje się przy ul. Świętego Jana 2, dosłownie 20-30 metrów od Rynku Głównego. Zobacz lokalizację muzeum na mapie:

icon-car.png
Amber Museum - Muzeum Bursztynu w Krakowie

ładowanie mapy - proszę czekać...

Amber Museum - Muzeum Bursztynu w Krakowie 50.062722, 19.938095 Amber Museum - Muzeum Bursztynu w Krakowie

Niniejszy artykuł powstał z mojej inicjatywy prezentowania ciekawych miejsc w Małopolsce i nie stanowi formy płatnej promocji. Informacje o bursztynie zaczerpnąłem z muzealnych ekspozycji oraz Wikipedii.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

12 + dwa =

Komentujesz anonimowo. Możesz jednak podać adres strony internetowej, który będzie publicznie powiązany z Twoją nazwą/imieniem jaki wpiszesz w komentarzu. Komentarze są moderowane przed publikacją. Zastrzegam sobie możliwość nie publikowania komentarza z jakiegokolwiek powodu.