Jedyne w Polsce Muzeum Mleczarstwa w Królówce
W Małopolsce, w miejscowości Królówka, znajduje się jedyne w kraju muzeum mleczarstwa. Muzeum mieści się w budynku dawnej spółdzielni mleczarskiej. Ciekawostką jest to, że mleczarnia została założona w 1888 r. przez ówczesnego proboszcza Królówki – księdza Franciszka Pawlikowskiego. Była to jednocześnie pierwsza mleczarnia w Galicji. Dzięki mleczarni mieszkańcy wsi się wzbogacili i wybudowano nowy kościół.
Przetwory mleczarni na stołach dworu cesarza Franciszka
Przez kilka lat mleczarnia była parafialna. W 1896 roku przekształcono ją w spółkę mleczarską a potem w spółdzielnię. W Królówce wyrabiano masło, śmietanę, sery oraz maślankę, które trafiały nawet do cesarza Franciszka Józefa I. Na ówczesne czasy mleczarnia posiadała nowoczesne wyposażenie, w tym maszyny sprowadzone z Wiednia. Przy spółce mleczarskiej działała również spółka jajczarska.
Po wojnie mleczarnia funkcjonowała w ramach Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej aż do lat 70-tych XX wieku, kiedy placówka została zamknięta. Na początku lat 90-tych budynek mleczarni w Królówce przejęła gmina Nowy Wiśnicz. Muzeum mleczarstwa zostało natomiast otwarte dopiero w 2009 roku. W otwarciu muzeum brała udział starsza pani, która wiele lat pracowała w tej mleczarni.
Zobacz inne muzea, które opisałem na blogu:
Zbiory Muzeum Mleczarstwa w Królówce
Do budynku muzeum wchodzimy po schodkach na piętro. Tutaj znajdują się dwie izby + sień, w których zgromadzone są autentyczne przyrządy i maszyny mleczarskie, zdjęcia oraz dokumenty z historii mleczarni, Królówki, a także osób związanych z mleczarnią jak np. pierwszy kierownik zakładu – Józef Mączka. Zobaczyć można również dawne opakowania produktów mleczarskich oraz tablic i wywieszek dotyczących min. BHP. W taj części budynku na piętrze prowadzono kiedyś księgowość i inne papierkowe sprawy.
Z piętra wewnętrznymi schodkami schodzimy na parter, gdzie mieściła się kiedyś część produkcyjna zakładu. Teraz znajduje się tutaj kolekcja dawnych przedmiotów związanych z pracą na roli, obejściu, wyposażeniem domów i folklorem jak np. kosze (w Królówce dobrze rozwijało się również wikliniarstwo), kołowrotki, żelazka, lampy naftowe, chomąta itp. To taka dodatkowa wystawa w większości niezwiązana z mleczarstwem.
Muzeum Mleczarstwa w Królówce odwiedziłem w czasie „weekendu z zabytkami powiatu bocheńskiego” na początku września. Wtedy to w mleczarni dyżurował przewodnik oprowadzający po muzeum. Na co dzień żeby zwiedzić muzeum w Królówce trzeba to wcześniej uzgodnić z przewodnikami muzeum w Wiśniczu pod nr tel. (14) 61-285-89 lub (14) 61- 283-41.
Zapraszam Cię również do lektury innych artykułów:
- Rezerwat przyrody Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach
- Zamek dolny w Rożnowie – renesansowy Beluard
- Zalipie – malowana wieś w Małopolsce
- Zabytkowy drewniany kościół św. Jakuba w Rozdzielu
Dojazd do Muzeum Mleczarstwa
Muzeum Mleczarstwa znajduje się obok kościoła parafialnego w Królówce niedaleko Nowego Wiśnicza. Dojazd jest prosty. Jadąc główną drogą przez Królówkę zobaczymy kościół parafialny. Przed nim, zaraz przy drodze jest remiza. Podjeżdżając pod kościół skręćmy w lewo i zaraz zobaczymy budynek mleczarni. Obok są miejsca parkingowe. Wcześniej nie wiedziałem gdzie dokładnie jest muzeum i jadąc przez Królówkę zasięgałem języka napotkanych miejscowych pań, które zdziwiły się, że u nich jest jakieś muzeum. Wiedziały natomiast gdzie jest budynek dawnej mleczarni. Lokalizację muzeum przedstawiam na mapie:
Komentujesz anonimowo. Możesz jednak podać adres strony internetowej, który będzie publicznie powiązany z Twoją nazwą/imieniem jaki wpiszesz w komentarzu. Komentarze są moderowane przed publikacją. Zastrzegam sobie możliwość nie publikowania komentarza z jakiegokolwiek powodu.