r e k l a m a

Muzeum Ziemi Wiśnickiej w Nowym Wiśniczu

Muzeum Ziemi Wiśnickiej w Nowym Wiśniczu

Muzeum Ziemi Wiśnickiej – Nowy Wiśnicz – Małopolska

Kolejna atrakcja turystyczna Nowego Wiśnicza, którą mogę polecić to muzeum Ziemi Wiśnickiej. Przejeżdżając czasem przez Wiśnicz przejeżdżałem obok muzeum i zastanawiałem się co tam można zobaczyć. Tak więc przy okazji wizyty w Koryznówce, postanowiliśmy wstąpić również tutaj.

Historia Muzeum Ziemi Wiśnickiej

Muzeum mieści się w budynku, w którym, według austriackich dokumentów z 1863 roku, był szpital-przytułek dla ubogich ufundowany w 1641 roku przez księcia Stanisława Lubomirskiego. O tej misji budynku przypomina krzyż wiszący obok frontowych drzwi wejściowych. Po 2000 roku budynek wyremontowano i 15 sierpnia 2002 r. otwarto tutaj muzeum pamiątek ziemi wiśnickiej.

Lufa armatnia z XVII wieku

Kiedy dotarliśmy pod drzwi muzeum, ze środka wyglądnął miły pan przewodnik i zaprosił do odwiedzin, gdyż już ktoś czekał na zwiedzanie. Po wejściu znaleźliśmy się w sali, na środku której wyeksponowana była chluba muzeum – lufa armatnia z 1629 roku, znaleziona w Wiśniczu. Pochodzi z armaty Stanisława Lubomirskiego. O ile dobrze pamiętam słowa przewodnika, lufę wykopano podczas prac na wiśnickim stadionie.

Muzeum Ziemi Wiśnickiej

Wnętrze Muzeum Ziemi Wiśnickiej z lufą armatnią

r e k l a m a

Malarstwo i pamiątki ziemi wiśnickiej

Ściany zdobią obrazy malarzy z Nowego Wiśnicza min. ks. Stanisława Nowaka, Stanisława Klimowskiego oraz ludowego artystę Mariana Rojka. W gablotach prezentowane są stare zdjęcia Nowego Wiśnicza i zamku oraz różne pamiątki min. stare monety znalezione w Wiśniczu a pochodzące z różnych stron świata.

Kiedy zwiedzaliśmy muzeum mogliśmy zobaczyć projekt pomnika, upamiętniającego Króla Jana III Sobieskiego i odsiecz Wiednia z 1683 roku. Ekspozycja projektu była czasowa. Pomnik ma stanąć w Wiedniu na Kahlenbergu, w pobliżu kościoła Św. Józefa. Jak się dowiedzieliśmy od przewodnika, o pomnik w Wiedniu upamiętniający Jana III Sobieskiego starano się od dawna. Tamtejsze władze jednak nie były zbyt przychylne i piętrzyły problemy. Żądano nawet by pomnik nie przedstawiał figur ludzi. Ostatecznie zaakceptowano projekt autorstwa Czesława Dźwigaja, prezentowany właśnie w wiśnickim muzeum.

Kolejna sala, do której przechodzimy, poświęcona jest w całości twórczości malarskiej Jana Stasiniewicza. Artysta pochodzący z Rzeszowa przez część życia mieszkał w Nowym Wiśniczu, rodzinnym mieście swojej żony. W wiśnickim muzeum można zapoznać się z częścią jego obrazów.

Ruchoma szopka bożonarodzeniowa

Zwiedzamy dalej i wchodzimy do salki gdzie prezentuje się ruchoma szopka bożonarodzeniowa. Jej autorem jest wiśniczanin Zbigniew Wójcicki. Autor w tle szopki umieścił wizerunki zabytków Wiśnicza, a wiele figurek wykonał jako podobizny znanych Polaków i postaci związanych z wiśnicką ziemią. W szopce jest min. figurka samego autora, prof. Czesława Dźwigaja, Lecha Wałęsy, Józefa Glempa czy też Józefa Piłsudskiego.

Ruchoma szopka bożonarodzeniowa w Muzeum Ziemi Wiśnickiej

Ruchoma szopka bożonarodzeniowa w Muzeum Ziemi Wiśnickiej

Twórczość prof. Czesława Dźwigaja

Kolejna sala, a w zasadzie aż dwie sale, poświęcona jest twórczości wspominanego już wcześniej profesora Czesława Dźwigaja. Każdy chyba zna to nazwisko, choćby ze słyszenia. To znany artysta rzeźbiarz  pochodzący z Wiśnicza, znany głównie z realizacji wielu pomników Jana Pawła II. W muzeum zobaczycie jego różne prace min. witraże, rysunki, projekty pomników, dorobek medalierski, fotografie i inne pamiątki. W tej samej sali eksponowany jest też, pochodzący z Nowego Wiśnicza, fragment oryginalnej Tory pisanej ręcznie na skórze. To dar dla muzeum od prof. Dźwigaja.

Wizyta w Muzeum Ziemi Wiśnickiej była przyjemnym i pouczającym doświadczeniem. Jeśli będziecie w Nowym Wiśniczu, koniecznie tutaj zajrzyjcie. Bilet wstępu kosztuje symboliczne pieniądze, za nas troje zapłaciliśmy dosłownie kilka zł.

Muzeum Ziemi Wiśnickiej
ul. Zamkowa 13
32-720 Nowy Wiśnicz
Tel: (14) 68-509-46

Godziny otwarcia:
poniedziałek – nieczynne
wt-pt – 8:00-16:00
sob-niedz – 9:00-17:00

r e k l a m a

Jak dojechać do muzeum

Nowy Wiśnicz to małe miasteczko. Gdziekolwiek się zatrzymacie, szybko i pieszo dotrzecie w każdy ciekawy zakątek. Muzeum położone jest we wschodniej części miasta, między centrum a zamkiem Lubomirskich, bezpośrednio przy drodze z Wiśnicza do miejscowości Uszew. Poniżej muzeum jest parking, na którym możecie zostawić samochód i skorzystać z Toi-toi ;)

Muzeum Ziemi Wiśnickiej na Mapie:

icon-car.png
Muzeum Ziemi Wiśnickiej w Nowym Wiśniczu

ładowanie mapy - proszę czekać...

Muzeum Ziemi Wiśnickiej w Nowym Wiśniczu 49.915406, 20.465040 Muzeum Ziemi Wiśnickiej w Nowym Wiśniczu

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

dziewięć − 3 =

Komentujesz anonimowo. Możesz jednak podać adres strony internetowej, który będzie publicznie powiązany z Twoją nazwą/imieniem jaki wpiszesz w komentarzu. Komentarze są moderowane przed publikacją. Zastrzegam sobie możliwość nie publikowania komentarza z jakiegokolwiek powodu.