Kopalnia Soli w Bochni

Kopalnia soli w Bochni - Kaplica św. Kingi

oferta sponsorowana – Kopalnia soli w Bochni – Kaplica św. Kingi – fot. Ryszard Tatomir

Kopalnia Soli Bochnia jest jedną z największych atrakcji turystycznych Małopolski. Najstarsza na ziemiach Polskich kopalnia soli kamiennej, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, znajduje się zaledwie 40 km na wschód od Krakowa w najstarszym mieście Małopolski – Bochni.

Liczne atrakcje, takie jak ekspozycja multimedialna, podziemna kolejka, czy przeprawa łodzią przez zalaną solanką komorę, przyciągają turystów do tej niezwykłej perełki turystycznej Małopolski. Zjeżdżając prawdziwą górniczą windą pod ziemię, zwiedzający przenoszą się w inny świat. Surowe, autentyczne wnętrze kopalni robi ogromne wrażenie nie tylko na tych, którzy są tu po raz pierwszy.

Wizyta w bocheńskiej kopalni soli to nie tylko niesamowite doświadczenia i nieszablonowa lekcja historii. To także dobry sposób na spędzenie upalnego lub wyjątkowo pochmurnego dnia. Pod ziemią utrzymuje się stała temperatura ok. 15°C.

Trasa Turystyczna z Podziemną Ekspozycją Multimedialną

Trasa Turystyczna z Podziemną Ekspozycją Multimedialną jest najczęściej wybieraną opcją zwiedzania kopalni. W tym przypadku wycieczka po kopalni ma charakter podróży w czasie, rozpoczynającej się w czasach Bolesława Wstydliwego i Księżnej Kingi a kończącej współcześnie tu i teraz. Niewątpliwą atrakcją zwiedzania jest przejazd podziemną koleją.

Kopalnia Soli Bochnia – Ekspozycja Multimedialna

Zwiedzający często decydują się wydłużyć wizytę w kopalni i uzupełnić ją o podziemną przeprawę łodzią. W towarzystwie flisaków opowiadających niezwykle zajmujące opowieści o bocheńskiej kopalni turyści pokonują ponad 100 metrów zalanej solanką komory.

Rodzinne zwiedzanie Królestwa Skarbnika

Dla rodzin z dziećmi Kopalnia Soli Bochnia przygotowała wariant trasy turystycznej z Podziemną Ekspozycją multimedialną podczas którego cała uwaga skupi się na najmłodszych uczestnikach wycieczki. Zwiedzający przeniosą się do niezwykłej krainy Skarbnika – opiekuna solnych podziemi, aby poznać legendę o tej tajemniczej postaci i odszukać skarb, którego strzeże.

Rodzinne zwiedzanie Królestwa Skarbnika – Kopalnia Soli Bochnia

Tajemnicza postać Bocheńskiego Skarbnika od lat wypatrywana jest przez pracujących górników i turystów odwiedzających kopalnię. Niewielu jest takich, którym udało się go spotkać. Pełna niespodzianek wyprawa solnymi korytarzami prowadzi młodych turystów wprost do spotkania z dobrym duchem kopalni. Warunkiem uczestnictwa jest zakup biletu dla osoby dorosłej i dowolnej ilości dzieci.

Komora Ważyn

Ostatnim elementem zwiedzania jest pobyt w Komorze Ważyn. Tam w największym spośród udostępnionych w Bochni podziemnych wyrobisk znajdują się podziemne boisko sportowe o powierzchni 300 m2, dla najmłodszych turystów zaaranżowano mini plac zabaw.

Komora Ważyn w Kopalni Soli w Bochni

Trasa Przyrodnicza i Podziemna Przeprawa Łodzią

W ofercie kopalni jest również trasa przyrodnicza z podziemną przeprawą łodzią. Docenią ją przede wszystkim miłośnicy geologii. Jest ona trochę bardziej wymagająca kondycyjnie i nieodpowiednia dla dzieci poniżej siódmego roku życia. Na ścianach korytarzy i komór bocheńskiej kopalni natrafić można na piękne skupiska solnych wykwitów i kalafiorów oraz podziwiać niezwykle rzadki, fluorescencyjny halit, czyli świecące kryształy soli. Elementem trasy jest przeprawa łodzią po zalanej solanką komorze.

Kopalnia soli w Bochni - przeprawa łodzią

Przeprawa łodzią w bocheńskiej kopalni soli – fot. Ryszard Tatomir

Trasa Śladami Kaplic Bocheńskich Górników

Trasa Śladami kaplic bocheńskich górników polecana jest zwłaszcza tym, którzy cenią sobie kontemplowanie i atmosferę religijnych miejsc. Prowadzi ona przez sześć kaplic znajdujących się w podziemiach bocheńskiej kopalni soli.

Trasa Historyczna „Wyprawa w Stare Góry”

Każdy, kto czuje się na siłach, by przejść podziemną ścieżkę, mierzącą ponad trzy kilometry długości, powinien zdecydować się na wybór Trasy historycznej “Wyprawa w Stare Góry”. Przejście jej wymaga determinacji i dobrej kondycji fizycznej. Na szczęście piękne, surowe widoki, niedostępne dla zwykłych zwiedzających są warte tego wysiłku.

Komora Mysiór - Kopalnia Soli w Bochni

Kopalnia Soli w Bochni – Komora Mysiór – fot. Ryszard Tatomir

Kopalnia soli w Bochni - Kierat Ważyński

Kierat Ważyński – fot. Ryszard Tatomir

Pobyty nocne

Osoby szukające odpoczynku i chcące uciec od szarej, nudnej rzeczywistości mogą skorzystać z noclegu połączonego ze zwiedzaniem kopalni. Podczas pobytów nocnych uczestnicy mogą również korzystać z podziemnego boiska sportowego, mini placu zabaw a nawet solnej plaży. To właśnie w tym miejscu stwierdzenie “zdrowy sen” nabiera pełnego znaczenia.

Kopalnia Soli w Bochni - Komora Ważyn

Komora Ważyn – po lewej sklepik z pamiątkami, po prawej pobyt nocny fot. Adam Brzoza

Oferta dla szkół

Kopalnia soli Bochnia to idealne miejsce na wycieczkę szkolną. Dla uczniów szkolna wycieczka może stać się niesamowitą lekcją, bez presji na konieczność zapamiętania książkowych informacji, dat, nazw, zamiast tego z otwartym umysłem, gotowym do jak najbardziej naturalnego czerpania wiedzy. Kopalnia Soli Bochnia bez wątpienia może być jedną z takich naturalnych sal lekcyjnych, gdzie przyroda bliskiego nam świata łączy się z jego historią.

A jakie „skarby edukacyjne” oferuje Kopalnia Soli Bochnia? Jednym z nich jest możliwość poznawania historii – nie tylko przez słuchanie przewodnika, ale przede wszystkim poprzez angażowanie wyobraźni, co w otoczeniu spowitych półmrokiem skalnych korytarzy i solnych rzeźb z pewnością przyjdzie nam bardzo łatwo.

Programy edukacyjne i integracyjne są świetną propozycją na wycieczkę szkolną o każdej porze roku.

Więcej informacji na stronie internetowej kopalni: kopalnia-bochnia.pl

Lokalizacja Kopalni Soli w Bochni na mapie:

icon-car.pngFullscreen-Logo
Kopalnia Soli w Bochni

ładowanie mapy - proszę czekać...

Kopalnia Soli w Bochni 49.969138, 20.417619 Kopalnia Soli w Bochni


Możesz również polubić…