Kopalnia Soli w Bochni

Kopalnia soli w Bochni - Kaplica św. Kingi

oferta sponsorowana – Kopalnia soli w Bochni – Kaplica św. Kingi – fot. Ryszard Tatomir

Kopalnia Soli Bochnia jest jedną z największych atrakcji turystycznych Małopolski. Najstarsza na ziemiach Polskich kopalnia soli kamiennej, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, znajduje się zaledwie 40 km na wschód od Krakowa w najstarszym mieście Małopolski – Bochni.

Liczne atrakcje, takie jak ekspozycja multimedialna, podziemna kolejka, czy przeprawa łodzią przez zalaną solanką komorę, przyciągają turystów do tej niezwykłej perełki turystycznej Małopolski. Zjeżdżając prawdziwą górniczą windą pod ziemię, zwiedzający przenoszą się w inny świat.

Surowe, autentyczne wnętrze kopalni robi ogromne wrażenie nie tylko na tych, którzy są tu po raz pierwszy.

Trasa Turystyczna z Podziemną Ekspozycją Multimedialną

Trasa Turystyczna z Podziemną Ekspozycją Multimedialną jest najczęściej wybieraną opcją zwiedzania kopalni. W tym przypadku wycieczka po kopalni ma charakter podróży w czasie, rozpoczynającej się w czasach Bolesława Wstydliwego i Księżnej Kingi a kończącej współcześnie tu i teraz. Niewątpliwą atrakcją zwiedzania jest przejazd podziemną koleją.

Kopalnia Soli Bochnia – Ekspozycja Multimedialna

Zwiedzający często decydują się wydłużyć wizytę w kopalni i uzupełnić ją o podziemną przeprawę łodzią. W towarzystwie flisaków opowiadających niezwykle zajmujące opowieści o bocheńskiej kopalni turyści pokonują ponad 100 metrów zalanej solanką komory.

Komora Ważyn

Ostatnim elementem zwiedzania jest pobyt w Komorze Ważyn. Tam w największym spośród udostępnionych w Bochni podziemnych wyrobisk znajdują się podziemne boisko sportowe o powierzchni 300 m2, dla najmłodszych turystów zaaranżowano mini plac zabaw.

Kopalnia Soli w Bochni - Komora Ważyn

Komora Ważyn – po lewej sklepik z pamiątkami, po prawej pobyt nocny fot. Adam Brzoza

Trasa Przyrodnicza i Podziemna Przeprawa Łodzią

W ofercie kopalni jest również trasa przyrodnicza z podziemną przeprawą łodzią. Docenią ją przede wszystkim miłośnicy geologii. Jest ona trochę bardziej wymagająca kondycyjnie i nieodpowiednia dla dzieci poniżej siódmego roku życia. Na ścianach korytarzy i komór bocheńskiej kopalni natrafić można na piękne skupiska solnych wykwitów i kalafiorów oraz podziwiać niezwykle rzadki, fluorescencyjny halit, czyli świecące kryształy soli. Elementem trasy jest przeprawa łodzią po zalanej solanką komorze.

Kopalnia soli w Bochni - przeprawa łodzią

Przeprawa łodzią w bocheńskiej kopalni soli – fot. Ryszard Tatomir

Trasa Śladami Kaplic Bocheńskich Górników

Trasa Śladami kaplic bocheńskich górników polecana jest zwłaszcza tym, którzy cenią sobie kontemplowanie i atmosferę religijnych miejsc. Prowadzi ona przez sześć kaplic znajdujących się w podziemiach bocheńskiej kopalni soli.

Trasa Historyczna “Wyprawa w Stare Góry”

Każdy, kto czuje się na siłach, by przejść podziemną ścieżkę, mierzącą ponad trzy kilometry długości, powinien zdecydować się na wybór Trasy historycznej “Wyprawa w Stare Góry”. Przejście jej wymaga determinacji i dobrej kondycji fizycznej. Na szczęście piękne, surowe widoki, niedostępne dla zwykłych zwiedzających są warte tego wysiłku.

Wizyta w bocheńskiej kopalni soli to nie tylko niesamowite doświadczenia i nieszablonowa lekcja historii. To także dobry sposób na spędzenie upalnego lub wyjątkowo pochmurnego dnia. Pod ziemią utrzymuje się stała temperatura, a w korytarzach czuć przyjemny chłód.

Komora Mysiór - Kopalnia Soli w Bochni

Kopalnia Soli w Bochni – Komora Mysiór – fot. Ryszard Tatomir

Dodatkowym atutem wizyty w kopalni soli w Bochni są walory zdrowotne. Specyficzny mikroklimat panujący w kopalni powoduje, że jest to wymarzone miejsce dla alergików i osób z chorobami górnych dróg oddechowych. Powietrze w bocheńskiej kopalni jest kilkukrotnie czystsze niż na powierzchni. Przybywający do kopalni turyści podkreślają autentyczność i surowość tego miejsca. Przechodząc przez kolejne komory i chodniki wypatruje się średniowiecznych gwarków, szuka pracujących tu dawniej koni. Opuszczając to miejsce, ma się wrażenie przebycia niezwykłej podróży w czasie.

Kopalnia soli w Bochni - Kierat Ważyński

Kierat Ważyński – fot. Ryszard Tatomir

Pobyty nocne

Osoby szukające odpoczynku i chcące uciec od szarej, nudnej rzeczywistości mogą skorzystać z noclegu połączonego ze zwiedzaniem kopalni. Podczas pobytów nocnych uczestnicy mogą również korzystać z podziemnego boiska sportowego, oraz zjeść prawdopodobnie najgłębiej serwowaną pizzę na świecie. To właśnie w tym miejscu stwierdzenie “zdrowy sen” nabiera pełnego znaczenia.

Oferta dla szkół

Bocheńska kopalnia przygotowała bogata ofertę dla grup szkolnych. Programy edukacyjne, integracyjne, zabawy okolicznościowe, są świetną alternatywą dla wycieczek szkolnych o każdej porze roku.

Więcej informacji na stronie internetowej kopalni: kopalnia-bochnia.pl

Lokalizacja Kopalni Soli w Bochni na mapie:

icon-car.pngFullscreen-Logo
Kopalnia Soli w Bochni

ładowanie mapy - proszę czekać...

Kopalnia Soli w Bochni 49.969138, 20.417619 Kopalnia Soli w Bochni

 Koszulki i kubki z żeńskimi imionami
= Autopromocja = Z kodem AT6EFRJO kupisz 5 zł taniej =

Może Ci się również spodoba