Kopalnia Soli w Bochni

Kopalnia Soli - Bochnia

oferta sponsorowana – Kopalnia Soli w Bochni. Fot. A. Brzoza.

Kopalnię Soli Bochnia jako jedną z największych atrakcji turystycznych Małopolski wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO licznie odwiedzają turyści z całej Polski i Europy.

Cztery Trasy Turystyczne

Cztery trasy turystyczne i atrakcje w postaci podziemnej kolejki, 140-metrowej zjeżdżalni czy przeprawy łodzią przez zalaną solanką komorę jak magnes przyciągają turystów do tej niezwykłej perełki turystycznej Małopolski.

Zjeżdżając prawdziwą górniczą windą pod ziemię, zwiedzający przenoszą się w inny świat.

Kopalnia Soli w Bochni

Po lewej maszyna parowa napędzająca windę górniczą. Po prawej turyści czekają na zjazd do kopalni. Fot. K. Stompór

Każda z czterech dostępnych tras dostarczy wiele radości zarówno młodszym, jak i starszym zwiedzającym. Surowe wnętrze kopalni robi ogromne wrażenie nie tylko na tych, którzy są tu po raz pierwszy.

Trasa Turystyczna z Podziemną Ekspozycją Multimedialną

Trasa Turystyczna z Podziemną Ekspozycją Multimedialną jest najczęściej wybieraną opcją zwiedzania kopalni. W tym przypadku wycieczka po kopalni ma charakter podróży w czasie, rozpoczynającej się w czasach Bolesława Wstydliwego i Księżnej Kingi a kończącej współcześnie tu i teraz. Niewątpliwą atrakcją zwiedzania jest przejazd podziemną koleją.

Kopalnia Soli Bochnia

Kopalnia Soli Bochnia

Zwiedzający często decydują się wydłużyć wizytę w kopalni i uzupełnić ją o podziemną przeprawę łodzią. W towarzystwie flisaków opowiadających niezwykle zajmujące opowieści o bocheńskiej kopalni turyści pokonują ponad 100 metrów zalanej solanką komory.

Komora Ważyn

Ostatnim elementem zwiedzania jest pobyt w Komorze Ważyn. Tam w największym spośród udostępnionych w Bochni podziemnych wyrobisk znajdują się podziemne boisko sportowe z wyremontowanym niedawno parkietem o powierzchni 300 m2, dla najmłodszych turystów zaaranżowano mini plac zabaw, jednak niezmiennie od lat największe zainteresowanie dzieci i dorosłych budzi 140-metrowa zjeżdżalnia.

Kopalnia Soli w Bochni

Po lewej Komora Ważyn (Fot. A. Brzoza), po prawej Komora Krystian (Fot. R. Tatmir)

Trasa Przyrodnicza i Podziemna Przeprawa Łodzią

W ofercie kopalni jest również trasa przyrodnicza z podziemną przeprawą łodzią. Docenią ją przede wszystkim miłośnicy geologii. Jest ona trochę bardziej wymagająca kondycyjnie i nieodpowiednia dla dzieci poniżej siódmego roku życia. Na ścianach korytarzy i komór bocheńskiej kopalni natrafić można na piękne skupiska solnych wykwitów i kalafiorów oraz podziwiać niezwykle rzadki, fluorescencyjny halit, czyli świecące kryształy soli. Elementem trasy jest przeprawa łodzią po zalanej solanką komorze.

Podziemna przeprawa łodzią w bocheńskiej kopalni soli

Podziemna przeprawa łodzią w bocheńskiej kopalni soli

Przeprawa łodzią po solance

Przeprawa łodzią po solance

Trasa Historyczna “Wyprawa w Stare Góry”

Każdy, kto czuje się na siłach, by przejść podziemną ścieżkę, mierzącą ponad trzy kilometry długości, powinien zdecydować się na wybór Trasy historycznej “Wyprawa w Stare Góry”. Przejście jej wymaga determinacji i dobrej kondycji fizycznej. Na szczęście piękne, surowe widoki, niedostępne dla zwykłych zwiedzających są warte tego wysiłku.

Trasa Historyczna

Trasa Historyczna “Wyprawa w Stare Góry”

Trasa Śladami Kaplic Bocheńskich Górników

Ostatnia Trasa Śladami kaplic bocheńskich górników polecana jest zwłaszcza tym, którzy cenią sobie kontemplowanie i atmosferę religijnych miejsc. Prowadzi ona przez sześć kaplic znajdujących się w podziemiach bocheńskiej kopalni soli.

Kaplica Św. Kingi - Kopalnia Soli w Bochni

Kaplica Św. Kingi. Fot. A. Brzoza

Kaplice w bocheńskiej kopalni soli

Kaplice w bocheńskiej kopalni soli

Wizyta w bocheńskiej kopalni soli to nie tylko niesamowite doświadczenia i nieszablonowa lekcja historii. To także dobry sposób na spędzenie upalnego lub wyjątkowo pochmurnego dnia. Pod ziemią utrzymuje się stała temperatura, a w korytarzach czuć przyjemny chłód.

Kopalnia Soli - Bochnia

Kaplica Św. Kingi (fot. W. Bytner) i kaplica Passionis (fot. R. Tatomir)

Dodatkowym atutem wizyty w kopalni soli w Bochni są walory zdrowotne. Specyficzny mikroklimat panujący w kopalni powoduje, że jest to wymarzone miejsce dla alergików i osób z chorobami górnych dróg oddechowych. Powietrze w bocheńskiej kopalni jest kilkukrotnie czystsze niż na powierzchni. Przybywający do kopalni turyści podkreślają autentyczność i surowość tego miejsca. Przechodząc przez kolejne komory i chodniki wypatruje się średniowiecznych gwarków, szuka pracujących tu dawniej koni. Opuszczając to miejsce, ma się wrażenie przebycia niezwykłej podróży w czasie.

Bochnia - Kopalnia Soli

Wiercenia w komorze Lille (zbiory Kopalni Soli Bochnia)

Osoby szukające odpoczynku i chcące uciec od szarej, nudnej rzeczywistości mogą skorzystać z noclegu połączonego ze zwiedzaniem kopalni. Podczas pobytów nocnych uczestnicy mogą również korzystać z podziemnego boiska sportowego, 140-metrowej zjeżdżalni oraz zjeść prawdopodobnie najgłębiej serwowaną pizzę na świecie. To właśnie w tym miejscu stwierdzenie „zdrowy sen” nabiera pełnego znaczenia.

Strona www kopalni: kopalnia-bochnia.pl

Lokalizacja Kopalni Soli w Bochni na mapie:

icon-car.pngFullscreen-Logo
Kopalnia Soli w Bochni

ładowanie mapy - proszę czekać...

Kopalnia Soli w Bochni 49.969138, 20.417619 Kopalnia Soli w Bochni

Może Ci się również spodoba