Spacer pod Krzyż Milenijny na Miejskiej Górze w Limanowej

Milenijny Krzyż w Limanowej - Małopolska

Milenijny Krzyż na Miejskiej Górze w Limanowej z platformą widokową.

Charakterystycznym symbolem małopolskiego miasta Limanowa jest Krzyż Milenijny, wzniesiony na pamiątkę 2000-lecia chrześcijaństwa. Widoczny z wielu stron monumentalnie góruje nad miasteczkiem, stojąc na szczycie znanym jako Miejska Góra (716 m. n.p.m). Na cokole pod krzyżem umieszczono platformę widokową.

Jedziemy zobaczyć Krzyż Milenijny – Limanowa

Szybka decyzja o popołudniowej wycieczce, wsiadamy w samochód, jakaś godzina jazdy i jesteśmy w Limanowej. Z ulicy Kopernika skręcamy w ul. Leśną i wyjeżdżamy pod górkę praktycznie na wprost krzyża. Za nieco ponad kilometr dojeżdżamy pod las, gdzie droga skręca w prawo i biegnie płasko wzdłuż brzegu lasu. Na zakręcie widać ścieżkę prowadzącą w górę przez las pod krzyż. Można tutaj zaparkować na poszerzonym poboczu i wejść na szlak. My jednak jedziemy nieco dalej 400-500 m. gdzie zostawiamy samochód na parkingu połączonym z przystankiem autobusowym.

Z parkingu wyruszamy pieszo pod górę drogą, która początkowo wyłożona jest kostką by zaraz zmienić się w ubitą, kamienistą drogę. Na początku drogi jest tablica informacyjna pokazująca szlak. Po lewej stronie mijamy drewniany, wyglądający na opuszczony budynek, który ponoć jest leśniczówką. Nieco wyżej po prawej jakieś domki letniskowe. Co ciekawe, przed domkami jest droga biegnąca w prawo przy której stał znak informujący, że dojdziemy nią do starego krzyża. Nie wiem co to za krzyż, jak ktoś wie niech napisze w komentarzu.

Miejska Góra na Łysej Górze i Droga Krzyżowa

Mijamy domki i droga biegnie zakrętasami przez las, raz bardziej raz mniej stromo. Lepiej mieć na nogach dobre buty do chodzenia, nie żadne klapki czy szpileczki. Przy drodze co kawałek stoją kapliczki-stacje drogi krzyżowej dodając temu podejściu uroku. Ktoś pomyślał i w pobliżu stacyjek są ławeczki dla zmęczonych. Idąc w górę mijamy się z grupką ludzi schodzących w dół z kijkami do nordic walkingu. Kiedy dochodzimy do drewnianej altany jest już w zasadzie z górki.

Miejska Góra w Limanowej

Altana zwiastuje bliski koniec wspinaczki pod górę

Wejdziemy jeszcze na małe wzniesienie, skąd widać już krzyż do którego schodzimy lekko w dół. Tak w ogóle wspomniana Miejska Góra (716 m n.p.m.), na której stoi Limanowski Krzyż to w zasadzie odnoga Łysej Góry (785 m. n.p.m). Krzyż jest więc niżej niż najwyższy punkt.

Krzyż Milenijny - Limanowa - Miejska Góra

Krzyż Milenijny już widać, choć na zdjęciu jest słabo widoczny na tle chmur. Jeszcze tylko parę kroków z górki i będziemy na miejscu.

Krzyż Milenijny Limanowa i jego historia

Pomysł na milenijny krzyż upamiętniający jubileusz 2000-lecia Chrześcijaństwa narodził się w 1995 roku. Zawiązano wtedy Społeczny Komitet Budowy Krzyża i zaczęto zbiórkę pieniędzy. Projekt wykonał architekt Leszek Pilawski.

Pierwsze prace budowlane rozpoczęły się dopiero w drugiej połowie 1997 roku. Wykonane zostały wtedy fundamenty i podpory platformy widokowej oraz krzyża. W kolejnym roku powstała platforma widokowa wraz z podstawą krzyża oraz kapliczka pod platformą.

W dniu 3 października 1998 dokonano uroczystego wmurowania kamienia węgielnego. W maju 1999 roku firma Mostostal zamontowała metalową konstrukcję krzyża a w czerwcu i lipcu wykonane zostały ostatnie prace wykończeniowe.

Krzyż Milenijny - Miejska Góra Limanowa - Małopolska

Milenijny Krzyż na Miejskiej Górze w Limanowej

Jan Paweł II błogosławi Krzyż Milenijny

Podczas pielgrzymki do Starego Sącza 16 czerwca papież odwiedził Limanowę i pobłogosławił miasto oraz krzyż. Uroczystego poświęcenia krzyża dokonał natomiast ks. Bp Wiktor Skworc w dniu 1 czerwca 1999 r. W ścianę kapliczki wmurowany jest pamiątkowy Krzyż Jerozolimski z kamieniem z Golgoty.

Zapraszam Cię również do innych artykułów na blogu:

r e k l a m a

Najwyższy krzyż w Polsce z platformą widokową

Ciekawe jest to, że Krzyż Milenijny w miejscowości Limanowa jest największą taką konstrukcją w Polsce. Mierząc 37 metrów wysokości dwukrotnie przewyższa 15-metrowy krzyż na Giewoncie. Rozpiętość ramion wynosi 13 metrów.

Spod krzyża rozciąga się panorama, która można kontemplować stojąc na platformie widokowej lub siedząc na ławeczkach pod krzyżem. Widać stąd Beskid Wyspowy, Sądecki, Gorce, Pieniny oraz Tatry. Akurat w dzień kiedy my byliśmy pod krzyżem, pogoda była dobra na spacer ale nie na podziwianie widoków, co widać na zdjęciach. Tatry niestety były niewidoczne.

Miejska Góra w Limanowej - panorama ze szczytu

Panorama z punktu widokowego pod Krzyżem Milenijnym na Miejskiej Górze w Limanowej

Schodzimy ze szczytu Miejska Góra

Na drogę powrotną wybraliśmy ścieżkę biegnącą spod krzyża w dół przez las (szlak niebieski). Dotarliśmy nią na zakręt asfaltowej drogi, którą wróciliśmy na parking. W lesie natknęliśmy się na kapliczkę Matki Boskiej Bolesnej. Zatoczyliśmy więc koło. Sądzę, że gdybyśmy wracali tą samą drogą, którą wychodziliśmy na górę, zejście zabrałoby więcej czasu.

Wypad pod Milenijny Krzyż w Limanowej polecam każdemu, kto lubi podziwiać widoki oraz spacer połączony ze wspinaczką. W sam raz na spędzenie niedzielnego popołudnia. Podsumowując, podejście zajęło nam ok. 35 minut (z małymi przystankami), powrót 25 minut.

Lokalizacja milenijnego krzyża w Limanowej na mapie:

icon-car.png
Limanowski Krzyż Milenijny na Miejskiej Górze

ładowanie mapy - proszę czekać...

Limanowski Krzyż Milenijny na Miejskiej Górze 49.718930, 20.441394 Limanowski Krzyż Milenijny na Miejskiej Górze

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Małgosia pisze:

    Dzięki za podsunięcie pomysłu na weekendowy wypad!

Dodaj komentarz

19 + pięć =

Komentujesz anonimowo. Możesz jednak podać adres strony internetowej, który będzie publicznie powiązany z Twoją nazwą/imieniem jaki wpiszesz w komentarzu. Komentarze są moderowane przed publikacją. Zastrzegam sobie możliwość nie publikowania komentarza z jakiegokolwiek powodu.