Park Archeologiczny w Bochni – Osada VI Oraczy

Skansen w Bochni - Małopolska

Drewniane chaty rzemieślników w średniowiecznej wiosce – Osada VI Oraczy – Bochnia

Drewniane chaty kryte strzechą lub gontem i rzemieślnicy pracujący w pocie czoła aby mieszkańcom wsi żyło się lepiej… Taki obrazek możesz zobaczyć w Bochni przenosząc się w czasie do średniowiecza.

Lekcja historii w skansenie

Jeśli interesuje Cię archeologia, historia Polski i to jak żyli ludzie wieki temu, powinieneś na swoją listę miejsc do odwiedzenia wpisać skansen – Park Archeologiczny w Bochni – Osadę VI Oraczy. Jest to rekonstrukcja małopolskiej wioski osadników z połowy XIII wieku – Wsi VI Ratajów, która prawdopodobnie leżała na terenach dzisiejszej Bochni.

Park Archeologiczny położony jest przy szybie Campi Kopalni Soli w Bochni.  Odwiedzający przyjmowani są co pełną godzinę. My wybraliśmy się do Osady Oraczy w sobotę i tak się trafiło, że byliśmy w tym momencie jedynymi gośćmi.

r e k l a m a

Brama skansenu

Wejście na teren bocheńskiego skansenu i bar-sklepik z pamiątkami. Zaraz na prawo jest przestronny parking.

Osada jest ogrodzona. Kiedy wybije pełna godzina (np. 10, 11, 12 itd.) należy zadzwonić tradycyjnym dzwonkiem na sznurku wiszącym przy bramie osady. Tak też zrobiliśmy zgodnie z instrukcją pani z kasy biletowej. Bramę otworzył sympatyczny przewodnik w średniowiecznym stroju, który oprowadził nas po domostwach i warsztatach znajdujących się w osadzie oraz zdradził “tajniki” jej funkcjonowania. Ale średniowieczna wieś ma też swoich “mieszkańców” pokazujących jak wykonywano ówczesne rzemiosła.

Na blogu opisałem też podobne atrakcje:

Chatki w Osadzie Oraczy

Chatki w Osadzie Oraczy

Tkaczka i jej warsztat

Warsztat tkaczki ? pani ze średniowiecza uczy ówczesnej techniki tkackiej

Na terenie Osady VI Oraczy zrekonstruowano bowiem średniowieczne domostwa wybudowane w różnych technikach oraz warsztaty/zagrody średniowiecznych rzemieślników np. warsztat powroźnika, piwowara, uzyskiwania soli z solanki, garncarka, tkaczka, zielarka, cieśla.

W rzeczywistości warsztaty rzemieślników znajdowały się zazwyczaj poza mieszkalną częścią wioski, ale w skansenie ze względów praktycznych wszystko jest razem. Zwiedzający (dotyczy to głównie zorganizowanych grup szkolnych) mogą spróbować własnych sił wcielając się role poszczególnych rzemieślników i np. własnoręcznie ulepić gliniane naczynia, które potem można zabrać ze sobą. My niestety trafiliśmy na sobotni “dzień porządków” i osada pracowała na pół gwizdka.

Zwiedzanie Osady VI Oraczy to dobry pomysł na szkolną lekcję historii jak również miłe spędzenie rodzinnego popołudnia. Średniowieczne chaty są bardzo urokliwe i można dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy o życiu naszych przodków na wsi. Aczkolwiek trudno mi oceniać całe przedsięwzięcie z naukowego historyczno-archeologicznego punktu widzenia. W każdym razie jako turysta polecam. A po lub przed zwiedzaniem, w małym lokalu gastronomicznym przy wejściu do wioski można coś skonsumować i nabyć jakąś pamiątkę.

Skansen w Bochni - Małopolska

Osada VI Oraczy

r e k l a m a

Godziny otwarcia i cennik

Uwaga. Informacje orientacyjne. Do niedawna aktualne godziny otwarcia i rezerwacje/ceny biletów można było znaleźć na stronie Kopalni Soli w Bochni. Obecnie na stronie kopalni nie ma informacji o Osadzie, nie znalazłem też ich oficjalnej strony. Z tego co jednak wiem, park archeologiczny nadal działa. Poniżej podaję ostatnie znane mi informacje:

Obiekt jest czynny od 1 kwietnia do 30 września. Godziny otwarcia:

 • Turyści indywidualni:
   Poniedziałek-Piątek – 9:00-16:00 co pełną godzinę
   Sobota-Niedziela – 10:00-17:00 co pełną godzinę
 • Grupy zorganizowane:
   Poniedziałek-Piątek – 8:00-16:00
   Sobota-Niedziela – 10:00-17:00

Ceny biletów w przypadku turystów indywidualnych to było 10 zł za bilet normalny, 8 zł ulgowy, 25 zł rodzinny. Turyści grupowi płacili za bilet normalny 8 zł lub 6 zł za ulgowy. Bilety można było nabyć w kasie budynku kopalni, nie wiem jak jest teraz.

Zapraszam również do innych artykułów na blogu:

Dojazd do Parku Archeologicznego

Jak wcześniej wspomniałem Park Archeologiczny Osada VI Oraczy zlokalizowany jest przy szybie Campi Kopalni Soli w Bochni przy ulicy Campi (północno-zachodnia część miasta). Dojazd jest możliwy z różnych stron, nic skomplikowanego ale najlepiej ustalić go korzystając z mapy/nawigacji. Przy ulicy Campi naprzeciwko kopalni znajdują się miejsca parkingowe, dodatkowo na terenie kopalni znajduje się duży parking dla autokarów i samochodów osobowych. Z tego co kojarzę wszystkie parkingi są bezpłatne.

Lokalizacja osady na mapie:

icon-car.png
Park Archeologiczny Osada VI Oraczy w Bochni

ładowanie mapy - proszę czekać...

Park Archeologiczny Osada VI Oraczy w Bochni 49.969914, 20.418745 Park Archeologiczny Osada VI Oraczy w Bochni

Możesz również polubić…

5 komentarzy

 1. pm pisze:

  Koniecznie trzeba zburzyć nowe domy, bo razi po oczach . Wam ludzi nigdy nie dogodzi. Nie było by domów to niebo za niebieskie do średniowiecza . masakra

 2. Podróżnik pisze:

  Witam.
  Reklamówka zrobiona dla mieszkańca Bochni.
  Określenie ,że osada znajduje się przy kopalni jest mało precyzyjne. Zostaje błądzić po mieście lub pytać tubylców. Samochodem to wybitnie niewygodne. W niedziele godzina otwarcia o godzinę krótsza niż na stronie www. Takie niedopracowania to wkurzające i spadek odwiedzających a chyba nie o to chodzi.

  • Konrad Dudek pisze:

   Podróżnik, nie rozumiem co masz na myśli pisząc “Reklamówka”. Na mapie po artykułem jest dokładne położenie osady. Zresztą w google maps też jest. Na stronie kopalni też. Wystarczy wydrukować lub skorzystać z nawigacji w telefonie. Ja trafiłem bez większych problemów. Widocznie nie przygotowałeś się przed drogą. Bez spojrzenia na mapę w Bochni faktycznie można trochę pobłądzić, chociaż to niewielkie miasto. I tak dla jasności, ten wpis jest informacją o atrakcji, którą odwiedziłem sam i za własne pieniądze.

 3. Turysta pisze:

  Czy mogę prosić nr telefonu.?

 4. AliG pisze:

  Byłam w wiosce Oraczy, interesujące miejsce i sam pomysł na takie coś. Gdyby jeszcze z tyłu za wioską nie było widać żadnych nowych budynków/domów to byłoby zupełnie jak w średniowieczu.

Dodaj komentarz

siedemnaście − dwanaście =

Komentujesz anonimowo. Możesz jednak podać adres strony internetowej, który będzie publicznie powiązany z Twoją nazwą/imieniem jaki wpiszesz w komentarzu. Komentarze są moderowane przed publikacją. Zastrzegam sobie możliwość nie publikowania komentarza z jakiegokolwiek powodu.