r e k l a m a

Zoo Kraków to jedna z większych atrakcji Małopolski

Wejście do ogrodu zoologicznego - Kraków

Zoo w Krakowie

Prezentując atrakcje turystyczne Małopolski muszę koniecznie przedstawić Zoo Kraków w Lasku Wolskim. Zwłaszcza, że to jeden z moich ulubionych celów na wakacyjny wypad. Zoo w Krakowie odwiedziłem wielokrotnie i zawsze z przyjemnością tu powracam. Poniżej kilka słów i trochę zdjęć z ostatnich wypraw do ogrodu zoologicznego.

Historia Zoo Kraków

Zoo Kraków znajduje się na wzgórzu w Lasku Wolskim. Powstało na miejscu Bażantarni, gdzie hodowano bażanty i inne zwierzęta. Otwarto je 6 lipca 1929 roku, chociaż historia zwierzyńców w Krakowie sięga aż XV wieku, kiedy to w 1406 roku do grodu Kraka sprowadzono parę lwów. W 1963 roku utworzono samodzielne przedsiębiorstwo pod nazwą Miejski Park i Ogród Zoologiczny. Obecnie zoo jest średniej wielkości europejskim ogrodem zoologicznym.

Zasady zachowania w zoo

Pamiętajmy o tym, że wchodząc na teren zwierzyńca należy się odpowiednio zachowywać:

 • Nie dokarmiany zwierząt, ponieważ może to im zaszkodzić i jest zabronione
 • Karmić zwierzęta można wyłącznie w mini zoo i tylko pokarmem rozdawanym przez pracowników ogrodu zoologicznego.
 • Zachowujemy się spokojnie, nie denerwujemy zwierząt – czyli nie biegamy, nie krzyczymy, nie hałasujemy.
 • No i oczywiście nie przekraczamy żadnych ogrodzeń wybiegów

Wstęp do Zoo w Krakowie

Godziny otwarcia Zoo Kraków

Ogród zoologiczny jest czynny codziennie, również w niedziele i święta w godzinach 9:00-19:00. Kasa zoo jest czynna od 9:00 do 18:00.

r e k l a m a

Bilety do Zoo Kraków

Na dzień dzisiejszy – czerwiec 2023 – ceny biletów do krakowskiego ogrodu zoologicznego kształtują się następująco:

 • W okresie “letnim” od 1 kwietnia do 31 października – bilet normalny 38 zł, standardowy bilet ulgowy i grupowy – 32 zł, rodzinny 2+2 – 125 zł. Jest jeszcze szereg dodatkowych biletów ulgowych do sprawdzenia na stronie ogrodu.
 • w okresie “zimowym” od 1 listopada do 31 marca – bilet normalny 28 zł, standardowy bilet ulgowy i grupowy – 23 zł, rodzinny 2+2 – 90 zł + różne dodatkowe bilety ulgowe.
 • Dzieci do lat 3 oraz wychowankowie domów dziecka – wstęp bezpłatny. Osoby niepełnosprawne – 5 zł.

Bilety można również nabyć drogą elektroniczną na stronie internetowej zoo.

Zwiedzamy Zoo Kraków

Przekraczamy bramę wejściową i tradycyjnie witają nas leniwe, różowe flamingi. Z tego co obserwuję, flamingi już od lat utrzymują się na topie wśród pluszaków i dmuchanych materaców na basen, dlatego fani flamingów będą zachwyceni.

Flamingi - zoo Kraków

Tradycyjnie w Zoo Kraków przywitało nas stado flamingów

Naprzeciwko flamingów baczne oko na wszystko mają najlepsi strażnicy galaktyki – surykatki.

Dwie surykatki na posterunku

Surykatki wiedzą jak się relaksować i być czujnym jednocześnie

Dalej podążamy wzdłuż wolier ptaków z papugami, pelikanami i innymi latającymi stworzeniami. Mamy kilka głównych punktów w zoo i pierwszym z nich jest wybieg pingwinów. Po drodze zahaczamy o wydry, które skutecznie unikają dobrego ujęcia na zdjęciu, ale swoją żywiołowością szczególnie emocjonalnie angażują dzieci.

Pingwiny w Zoo w Krakowie

Docieramy w końcu do pingwinów. W 2016 roku krakowskie zoo wzbogaciło się o wybieg dla pingwinów, które można obserwować pod wodą oraz z góry, z platformy widokowej. Muszę przyznać, że wybieg pingwinów jest na mojej liście najbardziej ulubionych miejsc w tym ogrodzie zoologicznym. Pływające pod wodą pingwiny prezentują się fantastycznie.

Krakowskie pingwiny

Zoo w Krakowie – wybieg pingwinów

r e k l a m a

Zoo Kraków - pingwiny

Pingwiny z bliska w Zoo Kraków

Krakowskie Żyrafy

Kolejnymi zwierzętami, przy których zatrzymaliśmy się dłużej, były żyrafy. W 2013 roku ukończono budowę wybiegu dla żyraf i obecnie można podziwiać 3 samce żyrafy. W przyszłości zoo chce sprowadzić samice i rozmnażać te zwierzęta. Żyrafy można oglądać na wolnym wybiegu oraz w pawilonie, jeśli akurat w nim przebywają.

Zoo Kraków i żyrafy

Żyrafy na wybiegu w zoo w Krakowie

Żyrafiarnia - krakowski ogród zoologiczny

Pawilon żyraf i dwie żyrafy skubiące gałęzie

A po sąsiedzku żyraf wielbłądy i inne kopytne – min. zebry, jelenie, renifery, antylopy.

Wielbłądy

Wielbłąd jak zwykle spokojny i dostojny

I tak doszliśmy na koniec zoo ścieżkami po jego północnej stronie. Czas na wrzucić coś na ząb. Nieopodal znajduje się snack bar z miejscem na odpoczynek i małym placem zabaw dla dzieci. Robimy chwilę przerwy, wciągamy frytki, lody i ruszamy dalej. Idziemy do mini zoo!

Mini Zoo

Będziemy kierować się w stronę wyjścia podążając ścieżkami po południowej stronie ogrodu zoologicznego. Kontynuujemy zwiedzanie zaczynając od “Mini Zoo”, gdzie można pogłaskać i nakarmić zwierzęta jedzeniem (w postaci pokrojonych warzyw) przygotowanym przez stale tu przebywającą obsługę. W mini zoo znajdują się kucyki, osiołki, kozy, lama, żółwie, króliki karłowate, świnki morskie i inne zwierzęta. Dzieciaki uwielbiają mini-zoo. Mojej córce podobało się nawet po tym, jak konik chciał jej dać buzi.

Mini-Zoo

Mini-Zoo


Może zainteresują Cię także wpisy:


Wybieg dzikich kotów w Zoo Kraków

Kolejnym naszym ulubionym miejscem w zoo w Krakowie są wybiegi wielkich kotów. Od mojej ostatniej wizyty wybudowane zostały nowe, większe wybiegi, jednak lwy i tygrysy gdzieś się pochowały i ani myślały się pokazać.

Powiem Wam, że chętnie zobaczyłbym niedźwiedzia i dzika, ale tych w zoo nie ma. Mam wrażenie, że lata temu, kiedy byłem dzieckiem, były tu dziki. A może tylko mi się wydaje? Chociaż w sumie niedawno spotkałem dziki w mieście więc w ogrodzie zoologicznym wystarczyłby niedźwiedź :)

Tygrys w krakowskim zoo

Tygrys na nowym wybiegu z możliwością obserwacji zwierząt przez szybę

 

małpka

Jesteś słodki mały, ale nie dam ci cukierka

Nawiązując do zdjęcia powyżej, nie przepadam za oglądaniem zwierząt przez kraty i metalowe siatki. Z tego co zaobserwowałem, ogrody zoologiczne odchodzą od nich w stronę innych rozwiązań jak wybiegi odgrodzone fosą czy szkłem (no właśnie, to szkło czy z tworzywa sztuczne?). Zdaję sobie sprawę z tego, że wiąże się to z inwestycjami i innymi uwarunkowaniami.

Zoo w Krakowie też podąża za tym trendem i coraz mniej w nim kratek czy siatek. Być może do końca nie da się ich wyeliminować, ale warto bo bez nich zoo jest bardziej naturalne…, zarówno dla ludzi jak i zwierząt.

Pawilon nocnych zwierząt

Całkiem interesujący jest pawilon ze zwierzętami o nocnym trybie życia. W przypadku niektórych zwierzątek trzeba dobrze się skupić, żeby je zobaczyć. W budynku panuje ciemność trochę tylko rozproszona przez delikatne czerwone światło.

Nietoperze

Gacki w pawilonie nocnych zwierząt

Egzotarium w Zoo Kraków

Egzotarium, czyli pawilon z egzotycznymi zwierzętami takimi jak gady, płazy, pajęczaki i ryby. Dla mnie, obok wybiegu pingwinów, to najfajniejsze miejsce w zoo. Zawsze lubiłem akwaria, podwodne klimaty, egzotyczne terraria i wizyta w egzotarium jest jak wisienka na torcie przy odwiedzinach zoo w Krakowie. Szkoda tylko, że nie jest dwa razy większe.

Akwarium w egzotarium krakowskiego zoo

Rafa koralowa – magia

Słonie indyjskie machają do widzenia

To już prawie koniec naszej wizyty w krakowskim ogrodzie zoologicznym. Jak już pisałem, przy wejściu już od lat odwiedzających tradycyjnie witają flamingi, natomiast przy wyjściu z zoo w Krakowie tradycyjnie żegnają nas słonie indyjskie. Jeden z nich przyszedł zapozować do zdjęcia :) Zwiedzanie zajęło nam ponad 3 godziny.

Słoń indyjski w krakowskim zoo

Słoń indyjski w krakowskim zoo

Zostań sponsorem Zoo w Krakowie

Jako ciekawostkę podam, że już od lat prywatne osoby i firmy mogą zostać sponsorami jakiegoś zwierzątka. Wpłacając co miesiąc zadeklarowaną kwotę zostaje się wymienionym na tablicy sponsorów oraz otrzymuje się darmowe wejściówki do Zoo. Im większa comiesięczna kwota, tym więcej wejściówek.

Pozostałe miasta w Polsce, w których znajduje się ogród zoologiczny:


Zapraszam Cię również do innych artykułów:


Jak dojechać do Zoo Kraków

Kiedyś do zoo dojechaliśmy autobusem podmiejskim nr 134, który odjeżdża spod hotelu i stadionu Cracovia. Autobus kursuje pod zoo i z powrotem. Dojazd trwa około 15 minut. Oczywiście można dojechać do zoo samochodem. Jednak za wjazd do Lasku Wolskiego trzeba zapłacić 15 zł, przynajmniej tyle zapłaciliśmy ostatnio. Opłatę pobiera strażnik przy wjeździe do lasku. W weekend i dni świąteczne trzeba zostawić samochód na płatnym parkingu 1 km. od zoo i resztę drogi przebyć na piechotę lub busem.

Ten wpis modyfikowałem parę razy, po każdej z 3 czy 4 wizyt w zoo na przestrzeni kilku lat. Ostatnio odwiedziliśmy zoo ponownie przyjeżdżając samochodem. Jeśli ktoś jedzie autostradą może ominąć Kraków zjeżdżając z autostrady zjazdem w pobliżu Zwierzyńca. Po dotarciu pod samo zoo, pracownicy porządkowi wskazują miejsce parkingowe. My wybraliśmy się we wtorkowe przedpołudnie myśląc, że będzie mniejszy tłok. Okazało się, że parkingi są tak zajęte, że samochody były kierowane na leśne dróżki za zoo. Miało to swój plus, przynajmniej staliśmy w cieniu. Minusem były chmary głodnych komarów. Wbrew naszym przypuszczeniom po południu (po 15:00) było znacznie mniej samochodów i ludzi.

Więcej informacji możesz znaleźć na stronie internetowej ogrodu zoologicznego.

Lokalizacja ogrodu zoologicznego w Krakowie na mapie:

icon-car.png
Ogród Zoologiczny w Krakowie

ładowanie mapy - proszę czekać...

Ogród Zoologiczny w Krakowie 50.054742, 19.852724 Ogród Zoologiczny w Krakowie

Możesz również polubić…

39 komentarzy

 1. Janinka pisze:

  Zoo w Krakowie jest fantastyczne! Wcześniej byłam tu wiele lat temu i teraz widzę jak dużo się pozmieniało – dzikie koty mają większe wybiegi, są żyrafy i pingwiny… Super pomysł z tym mini zoo, dla dzieciaków to dużo radochy. Na pewno tu niedługo wrócimy :)

 2. A to ja pisze:

  Polecam zoo Kraków. Czysto, piekne rośliny i zadbane zwierzęta. Niesamowity wybieg pięknych żyraf, dużo ptaków. Oznakowanie dobre.

 3. hannaz pisze:

  Byłam i polecam, bo zawsze wchodząc do zoo i płacąc za bilet wiem, że to idzie na szczytny cel karmienia zwierzątek. Ogólnie gdziekolwiek jestem staram się obejrzeć każde miejsce typu zoo i to wrocławskie na razie chyba największe wrażenie na mnie zrobiło. Ale w związku z tym,że Kraków i ogólnie małopolska to miejsce które nie może nie zachwycić ([link przeniesiony do nazwy komentującego] – choćby te miejsca opisane tutaj) to zoo też dodałabym na listę – warto zobaczyć.

 4. Wiktoria pisze:

  Ja ze szkoły jutro jedziemy i nie mogę się doczekać :D

 5. Emma pisze:

  Może pojadę, mam taką nadzieję!

 6. Czarna pisze:

  Ile kosztuje bilet do wejścia do zoo?

 7. Iga pisze:

  Zoo jest supcio

 8. Kobieta pisze:

  Super zdjęcia robisz, na prawdę rewelacyjne te zwierzątka, też się muszę wybrać do Zoo trochę popstrykać. Szkoda tylko, że są za kratami.

  Pozdrawiam

 9. Julia pisze:

  Bardzo kocham zwierzęta . Są słodkie i kochane :) . Bardzo polecam ! : Małe Z00 . Tam są słodkie zwierzaki ! :) :) Kocham zwierzęta !

 10. Werka pisze:

  Super zoo ;D
  Inni mogą nam pozazdrościć ;p
  Zoo in Cracow is the best in world ;DD

 11. Gabrysia pisze:

  Bardzo lubię zwierzęta bo są bardzo mile widziane i sympatyczne!

 12. Julia pisze:

  Kocham zwierzęta

 13. Jagódka pisze:

  Zajebiste zdjęcia :))

 14. Puzsek pisze:

  Odlotowe zdjęcia

 15. Kamil pisze:

  Ale faje zwierzaki!

 16. Grażyna pisze:

  Te fotki nie są aktualne tygrysy mają nowy wybieg!

 17. Turystka pisze:

  Uwielbiam tam jeździć jest super a co do parkingu zostawiam auto na dole a że przejdę się pod górę to mi wyjdzie na zdrowie.

 18. Krn pisze:

  Współczesne ogrody zoologiczne pełnią wiele ważnych funkcji. Do najważniejszych należy ochrona gatunków ginących i zagrożonych wyginięciem poprzez ich rozmnażanie w warunkach niewoli i przywracanie do natury /reintrodukcja/.

  Krakowskie ZOO brało czynny udział w programie reintrodukcji rysia i żółwia błotnego.
  Dla ratowania i ochrony gatunków ginących utworzono programy EEP /European Endangered Species Programme/ i Księgi Hodowlane ESB /European Studbook/. Dzięki nim europejskie ogrody zoologiczne mogą bez przeszkód prowadzić hodowlę tych gatunków wykorzystując najlepszy materiał genetyczny. Znając rodowody zwierząt, zawarte w księgach ESB można zapobiegać niepożądanemu krzyżowaniu się zwierząt blisko spokrewnionych.
  Krakowski Ogród Zoologiczny uczestniczy w 16 programach EEP i przekazuje dane do 11 ksiąg hodowlanych ESB (nasze ZOO prowadzi księgę hodowlaną dla feneków i kułanów).
  EEP i ESB funkcjonują w ramach organizacji EAZA zrzeszającej europejskie ogrody zoologiczne. Nasze ZOO jest członkiem tej organizacji.

  Należymy także do organizacji WAZA – Światowego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów.
  ZOO w Krakowie jest ośrodkiem hodowlanym, w którym z powodzeniem rozmnaża się i odchowuje wiele cennych gatunków zwierząt. Należy do nich kondor wielki, gibbon białoręki, szympans, hipopotam karłowaty, antylopy addaks, bongo, eland, jeleń barasinga, pantera śnieżna, jaguar, fenek.

  Krakowskie ZOO prowadzi również działalność popularno-naukową. Poprzez lekcje biologii, pogadanki z dziećmi i młodzieżą, audycje i wywiady propagujemy ideę ochrony przyrody i staramy się zapoznawać zwiedzających z mieszkańcami naszego ogrodu.

  Dla wszystkich, którzy mówią o cierpiących zwierzętach i krzywdzie, jaka się im tam dzieje.
  Ogrody zoologiczne są potrzebne. W przeciwieństwie do cyrków, gdzie zwierzęta rzeczywiście są męczone i wykorzystywane, aby zabawić bandę cieszących się debili.

 19. Łukasz pisze:

  Mój kuzyn z kuzynką i rodzicami tam jadą a ja zastanawiam się czy jechać z nimi czy nie ??? Pomóżcie ! A te zwierzęta właściwie tam się tylko męczą powinny być wolne !

 20. Kania pisze:

  Uwielbiam zoo. Kocham zwierzaki (a zwłaszcza małpki) XD:)

 21. Klaudia pisze:

  Jest super byłam tam. Polecam!

 22. Weronika pisze:

  28 maja 2009 jadę z klasą na wycieczkę i do zoo tez już nie mogę się doczekać!!!

 23. Joasia pisze:

  Nie mam zastrzeżeń do zoo ale mogło by być więcej zwierząt a tak po za tym to spoko, a i co to za opłata za fotografowanie kto to widział
  pozdrawiam:))))

 24. Zuza pisze:

  Korki, upał i tłumy ludzi jak cholera :/

 25. Laurusia69 pisze:

  A są kangury?

 26. Mona pisze:

  Witam, właśnie dzisiaj byliśmy rodzinką na wycieczce w krakowskim zoo. Co do zwierzątek nie mam nic-są super, co do wystroju to bardzo ładny, aczkolwiek ciasno strasznie. i po kolei: 40 min korek na parking w upale – a cena za parking bagatelka 15 zł – masakra. po drugie kolejka do kasy kolejne 40 min stania w upale, gorzej niż tragedia, a po trzecie cała powierzchnia ogrodu bardzo mała, tłum ludzi, że prawie jeden drugiego depta, nie ma szans nawet porobić zdjęć. Poza tym kupuje się bilet w stępu, a mimo to np. kulki dla dzieci i zamek dmuchany na terenie zoo dodatkowo płatne. Szczytem jest toaleta 2 zł od osoby, nawet od dzieci. ogólnie beznadziejnie i nie polecam. organizacyjnie nie ma porównania do zoo w Chorzowie, tam jest przestrzeń i można oddychać.

  • Dominik pisze:

   Mona, pewnie to wina sezonu wakacyjnego albo niedzieli. Tak teraz jest praktycznie w każdym znanym miejscu będącym atrakcją turystyczną. Ja w zoo byłem na początku lipca i nie było korków, tłumów ani kolejek. Co do opłat to można je różnie rozpatrywać…

 27. Monia pisze:

  Byłam tam jest tam bardzo fajnie

 28. Andzia pisze:

  Polecam wycieczki do krakowskiego ZOO ale nie w upalne dni!

 29. Anonim pisze:

  Takie piękne zwierzęta, tylko one powinny być na wolności w Afryce, a nie w klatce lub terrarium :-(

 30. Gabi pisze:

  Super jest w tym zoo byłam wczoraj na wycieczce szkolnej szkoda że hipopotam ukrył się.

 31. Weronia pisze:

  No takie słodkie te zwierzątka mam nadzieję, że na pewno jeszcze przetrwają długo. A tak w ogóle to jadę tam w niedziele z moim małym słodkim braciszkiem

 32. Kasia pisze:

  Te zwierzątka z zoo są przesłodkie!
  Kocham je wszystkie!

 33. Rysiek pisze:

  Polecam dodanie podstrony do zoo w Krakowie chodzi o stronę główną zoo cennika bo jest brak!!

 34. Gosia pisze:

  Hej! Fajny opis i zdjęcia zwierząt naprawdę super jutro tam jadę, ale tam na prawdę są lwy?

 35. Marcin pisze:

  Krakowskiej Cracovi :) przez “C” piszemy :) MKS Cracovia SSA. Mały błąd :)

Dodaj komentarz

8 − 3 =

Komentujesz anonimowo. Możesz jednak podać adres strony internetowej, który będzie publicznie powiązany z Twoją nazwą/imieniem jaki wpiszesz w komentarzu. Komentarze są moderowane przed publikacją. Zastrzegam sobie możliwość nie publikowania komentarza z jakiegokolwiek powodu.