Ruiny zamku Rożenów w Rożnowie

Zamek Rożenów

Zamek – ruiny zamku w Rożnowie nad Dunajcem. Resztki grodziska znajdują się zaraz przy drodze z Gródka do Rożnowa.

Rozglądając się za kolejnym zamkiem do opisania znalazłem nowego kandydata w Rożnowie. To zamek Rożenów, a w zasadzie to co z niego pozostało. Nazwa zamku pochodzi od nazwiska jego budowniczych, jednak większość czasu był w posiadaniu innego właściciela.

Historia zamku

Na początku w XIII wieku znajdowała się tutaj strażnica, która była własnością rodu Gryfitów. W XIV wieku przejęli ją Rożeni (lub Rożeniowie, nie jestem pewien jaka odmiana jest poprawna). Oni to, a właściwie Piotr Rożen, w latach 1350-1370 przebudował budowlę na zamek.

Zamek był zbudowany z kamienia w stylu gotyckim. Pełnił istotną rolę na szlaku handlowym Polska-Węgry. Tego szlaku też doglądała Baszta w Czchowie.

Rok 1426 przyniósł zmianę właściciela. Został nim sławny Zawisza Czarny z Grabowa. W tym samym wieku zamek przeszedł następnie na własność rodziny Tarnowskich (właścicieli zamku w Tarnowie).

Zdjęcia ruin zamku

Zamek Rożenów w Rożnowie

Jan Amor Tarnowski z braku miejsca pod rozbudowę zamku postanowił wybudować drugą twierdzę – dolny zamek w Rożnowie. To przyczyniło się do opuszczenia zamku w XVII wieku. Twierdza popadła w ruinę. Obecnie zachowały się jedynie fragmenty wewnętrznej zabudowy i murów obronnych. Podobno obraz Matki Boskiej Bolesnej, który znajduje się w rożnowskim kościele, pochodzi z kaplicy zamkowej. Ruiny są dość pozarastane krzakami i chwastami, ale miłośnicy zamkowych ruin z pewnością przystaną i wybiorą się na rekonesans.

W 2016 r. przejeżdżałem obok zamku i przystanąłem na ponowny rekonesans, jednak wnętrze ruin było zamknięte i prowadzone były jakieś prace. Okazało się, że to prace wykopaliskowe i renowacja obiektu. Na terenie ruin ma powstać izba kultywująca pamięć o Zawiszy Czarnym z artefaktami znalezionymi podczas wykopalisk. Przewidywane zakończenie prac będzie nawet w 2020 r. Całkiem możliwe też, że na skutek wyników badań wykopaliskowych zmieni się historia zamku. Więcej dowiecie się z poniższego filmu:

 

Zapraszam też do innych artykułów na blogu:

Jak dojechać do ruin zamku Rożenów

Przy drodze prowadzącej z Gródka nad Dunajcem do Rożnowa znajdują się ruiny gotyckiego zamku z XIV wieku – zamku Rożenów. Ruiny położone są na wzgórzu w lesie, droga biegnie tuż przy resztkach murów.

Nieopodal zamku znajduje się skrzyżowanie z drogą na Roztokę-Brzeziny, przy której znajdują się ruiny drugiego zamku, zwanego zamkiem dolnym. Jadąc dalej prosto możemy dotrzeć do Tropia, gdzie zobaczymy urokliwie położony zabytkowy kościół śś. Świerada i Benedykta.

Położenie zamku na mapie:

icon-car.png
Ruiny zamku Rożenów w Rożnowie

ładowanie mapy - proszę czekać...

Ruiny zamku Rożenów w Rożnowie 49.767289, 20.682267 Ruiny zamku Rożenów w Rożnowie

 

Możesz również polubić…

11 komentarzy

  1. Adam pisze:

    Malowniczo wyglądają jesienią w pejzażu żółto-pomarańczowym mglistym porankiem :)

  2. Piotrek krk pisze:

    Witam, mam takie pytanie, jestem w Roznowie co rok, co tydzien, co miesiac… przeszedlem juz wszytkie ruiny, skaly, jeziora… gdzie jest jakies romantyczne miejsce gdzie mozna spedzic rocznice z 2 osoba? Do kogo nalezt teraz dworek w dolnej czesci rożnowa??(na wprost od straży) Prosze o odp piotrek070588@interia.pl

  3. Arek pisze:

    Kładka została rozebrana w majestacie prawa.
    Nadawała się do remontu, ale Urząd Gminy Gródek nad Dunajcem z Zespołem Elektrowni Wodnych Rożnów, kłócili się kto ma za to zapłacić. I tak kładka niszczała aż ze względów bezpieczeństwa zniknęła.:-(
    Pozdrawiam wszystkich spacerowiczów po Rożnowie i okolicy.

  4. Protrek pisze:

    Piękne romantyczne okolice. Czy ktoś wie co stało się z niesamowicie hardcorową kładką poniżej zapory? Było to wspaniałe miejsce na rozmowy przy świetle księżyca i szumie Dunajca!

  5. Basia pisze:

    Jest pięknie! Szkoda tylko ,że nie można przejść przez zaporę na drugą stronę ( wszędzie po zaporach się chodzi), jest chroniona jak na wojnie. Kiedyś była kładka która była również atrakcję turystyczną.
    Kiedyś był to region prężny turystycznie teraz niestety władze nie potrafią rozkręcić tego interesu. Szkoda bo widoki niespotykane, można powiedzieć “Mała Szwajcaria”.

  6. Patiśka:( pisze:

    Ja tam mieszkam jest bardzo fajnie:) Chociaż żeby dostac sie w głąb ruin zamku trzeba iśc przez krzaki…mógłby ktoś to ściąć

  7. Kate pisze:

    A ja byłam tam tego lata i w ciągu 14 dni urlopu wszystkiego nie zobaczyłam…..Polecam a sama wybiorę się tam przy okazji

  8. Mariusz pisze:

    Mieszkam tutaj i szczerze mówie że warto tu przyjeżdżać nie tylko ze względu na zabytki

  9. Edward pisze:

    Jestem mieszkańcem Ślaska. Bardzo często odwiedzam Rożnów (ryby,grzyby i świeże powietrze). Są to piękne okolice.
    Żal patrzeć jak władze gminne zaniedbują rozwój turystyki. W latach 70-tych trudno było o miejsce na polach namiotowych oraz na CZYSTEJ plaży przy zaporze. Może kiedyś wrócą te piękne dni……

  10. Tadeusz pisze:

    Bywam tam dość często, piękne tylko dlaczego nikt tymi wspaniałymi ruinami się nie zajmuje.One wołają o pomstę do Nieba. Naprawdę warto zobaczyć, póki jeszcze stoją

    Pozdrawiam

    • Konrad Dudek pisze:

      Jak zwykle pewnie chodzi o kasę. Dodatkowo zdarza się, że takie obiekty stoją na gruntach należących np. do lasów państwowych i lokalny samorząd nie może nimi zarządzać.

      Ale sytuacja się zmienia. Jak obserwuję jest boom na promocję turystyki, uregulowanie statusu prawnego zabytków i ruin, odnowę i udostępnienie ich zwiedzającym.

      Może więc zamek w Rożnowie też się tego doczeka.

Dodaj komentarz

10 − jeden =

Komentujesz anonimowo. Możesz jednak podać adres strony internetowej, który będzie publicznie powiązany z Twoją nazwą/imieniem jaki wpiszesz w komentarzu. Komentarze są moderowane przed publikacją. Zastrzegam sobie możliwość nie publikowania komentarza z jakiegokolwiek powodu.