r e k l a m a

Kościół św. Marcina Biskupa w Czarnym Potoku z cudownym obrazem i najstarszą lipą w Polsce

Zabytkowy drewniany kościół św. Marcina Biskupa - Czarny Potok

Zabytkowy drewniany kościół św. Marcina Biskupa w Czarnym Potoku

Zabytkowy kościół w Czarnym Potoku to kolejna perełka drewnianej architektury w Małopolsce. Mieści się tu Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, gdzie szczególną czcią otoczony jest cudowny obraz Piety (datowany na 1649 r.).

Cudowny obraz Matki Bożej Bolesnej

Historia tutejszej parafii sięga XIV wieku. Obecny drewniany kościół pod wezwaniem Św. Marcina wybudowano około 1775 r. a rozbudowano w roku 1906. Powstał prawdopodobnie na miejscu starszej drewnianej świątyni. Kościółek jest jednonawowy, konstrukcji zrębowej, z dachem krytym blachą. Od południowej strony do nawy przylega kwadratowa kaplica z przybudówką na wejście.

Małopolska - zabytkowy drewniany kościół w Czarnym Potoku

Kościół w Czarnym Potoku od strony wschodniej

W głównym ołtarzu znajduje się wspomniany cudowny obraz Matki Bożej Bolesnej. W 29 lat po namalowaniu dzieła przez sądeckiego artystę, za sprawą Piety dokonało się pierwsze uzdrowienie i od tej pory obraz słynie z łask. Papież Jan Paweł II podczas pielgrzymki w 1997 roku poświęcił w Krakowie koronę, którą dwa lata później uroczyście ukoronowano obraz Matki Bożej Bolesnej. W podziękowaniu Janowi Pawłowi II proboszcz parafii w 2006 roku ufundował pomnik papieża, który stanął obok świątyni.

Pomnik papieża Jana Pawła II - Czarny Potok - Małopolska

Pomnik papieża Jana Pawła II przy kościele w Czarnym Potoku

Najstarsza lipa w Polsce i cudowne źródełko

Niestety nie miałem okazji zwiedzać wnętrza kościoła. Przejeżdżałem tylko przez Czarny Potok i widząc ten piękny kościółek zatrzymałem się by zrobić kilka zdjęć. W obrębie świątyni moją uwagę zwróciło okazałe drzewo – najstarsza w Polsce lipa szerokolistna. Jej wiek wynosi 508 lat a obwód 8,5 metra. W pniu drzewa znajduje się XVIII-wieczna kapliczka Matki Bożej z Dzieciątkiem. Ponoć kora lipy ma uzdrawiające działanie.

Kościół otacza murowane kamienne ogrodzenie.  W mur wbudowano kapliczki Siedmiu Boleści Matki Bożej z płaskorzeźbami limanowskiego rzeźbiarza Stefana Szubryta. Dodatkowo kilkaset metrów od kościoła znajduje się także cudowne źródełko z kapliczką Matki Bożej Niepokalanej.

Wiadomości o kościele zaczerpnąłem z tablicy przy świątyni oraz strony parafialnej, na której znajdziesz dużo więcej informacji – www.czarnypotok.iap.pl

Kościół w Czarnym Potoku na mapie:

icon-car.png
Kościół św. Marcina w Czarnym Potoku

ładowanie mapy - proszę czekać...

Kościół św. Marcina w Czarnym Potoku 49.579624, 20.481648 Kościół św. Marcina w Czarnym Potoku

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

osiemnaście + 12 =

Komentujesz anonimowo. Możesz jednak podać adres strony internetowej, który będzie publicznie powiązany z Twoją nazwą/imieniem jaki wpiszesz w komentarzu. Komentarze są moderowane przed publikacją. Zastrzegam sobie możliwość nie publikowania komentarza z jakiegokolwiek powodu.