Zapora w Solinie i Rejs po Jeziorze Solińskim
Kiedy słyszysz Solina, już widzisz zaporę, jezioro Solińskie, żaglówki, Bieszczady a w głowie zaczyna rozbrzmiewać piosenka “Zielone wzgórza nad Soliną…”. To jedno z tych kultowych miejsc, w których trzeba być przynajmniej raz w życiu.
Dla mnie to był drugi raz, chociaż nie trwał zbyt długo. W ramach zorganizowanej grupowej wycieczki zawitaliśmy do Soliny. Autobus zaparkował na parkingu po północno-zachodniej stronie zapory wodnej. Stąd ruszyliśmy w jej stronę uliczką pełną stoisk z pamiątkami i innymi błyskotkami. Ruch jak na Floriańskiej w Krakowie ;) Tradycyjnie zaopatrzyłem się w pamiątkowy magnes na lodówkę. Szkoda tylko, że większość towarów w takich miejscach jest made in China. Może być tak nawet jeśli wyglądają jak rodem z Bieszczad. No ale to dotknęło każde turystyczne miejsce w Polsce. Tak sobie myślę, że to dobra okazja do wyróżnienia się przez sprzedawców oferujących rzeczy wykonane tylko przez regionalnych wytwórców.
Turystyczne miejsca przyciągają też złodziei, o czym warto pamiętać. Stałem akurat przy jednym ze stoisk, kiedy do sprzedawczyni przyszła jej sąsiadka z kramu obok mówiąc, że jakiś młodzik capnął coś od niej ale sąsiadka zdążyła zareagować i oddał. Zamieniłem kilka słów z panią i przyznała, że nie ma siły upilnować towaru i kradną często ludzie, po których się tego człowiek nie spodziewa. No cóż, miejmy się na baczności bo na wyjeździe możemy spotkać nie tylko atrakcje turystyczne.
Inne ciekawe miejsca, które już opisałem:
- Zamek Dunajec i Jezioro Czorsztyńskie
- Mały Kraków czyli królewskie miasto Biecz
- Kąpielisko Jurków-Chorwacja koło Czchowa
Zapora wodna w Solinie i jezioro Solińskie
No ale kończymy narzekanie. Zbliżamy się do wejścia na koronę zapory, gdzie stoi pomnik elektrowni wodnych. Dowiadujemy się z niego, że zapora wodna w Solinie ma aż 664 metry długości i 82 metry wysokości. Zapora waży ok. 2 milionów ton. Dla porównania, trochę nietypowego przyznaję, waga wieży Eiffla w Paryżu to 10 tysięcy ton. Zapora znajduje się pomiędzy dwoma wzniesieniami Plasza oraz Jawor i jest największą tamą w Polsce. Jej głównym zadaniem jest ochrona niżej położonych terenów przed powodziami, produkcja prądu jest funkcją poboczną. Powstanie zapory na rzece San planowano już w latach 20-tych przed II wojną światową. Nawet rozpoczęto prace, które przerwano z powodu braku funduszy. Do tematu wrócono w latach 50-tych.
Tak naprawdę są dwie zapory, dwie elektronie i dwa jeziora. Jezioro Solińskie z zaporą w Solinie to większy i najbardziej znany element tej układanki. San przepływając przez solińską zaporę wpływa do znacznie mniejszego dolnego zbiornika – jeziora Myczkowskiego, utworzonego przez zaporę w Myczkowcach. Co ciekawe, to właśnie zapora w Myczkowcach powstała pierwsza, bo w latach 1956-1960. Zapora w Solinie powstawała później w latach 1961-1968. Razem tworzą Zespół Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce. Do 2002 r. elektrownia miała moc 136 MW, która po modernizacji wzrosła do 200 MW. Istnieje możliwość zwiedzania wnętrza zapory/elektrowni, ale plan naszej wycieczki tego nie obejmował.
Jezioro Solińskie zajmuje powierzchnię 22 km2 a jego pojemność to ok. 470 mln. m3 wody. Długość brzegu wynosi 166 km. Głębokość może sięgać 60 metrów. Aby powstało jezioro, musiano poświęcić w całości lub części 6 wsi: Solina, Teleśnica Sanna, Sokole, Wołkowyja, Chrewt i Horodek.
Zobacz jezioro Solińskie i zaporę:
Kamera online Solina Zapora.
Rejs po jeziorze Solińskim
Po przejściu koroną zapory i ogarnięciem jej potęgi udaliśmy się na przystań Port Solina, skąd wybraliśmy się w rejs statkiem po jeziorze Solińskim. Można tutaj też wypożyczyć rower wodny a na brzegu skorzystać z oferty wielu barów, kawiarni i restauracji. Rejs dwupoziomowym statkiem Verlas trwał około godziny. W czasie rejsu można było usłyszeć piosenki związane z Soliną i Bieszczadami a kapitan opowiadał ciekawostki o jeziorze i zaporze. Chętni mogli usiąść za sterem i zrobić sobie zdjęcie. Statek oferował nawet bar z bufetem.
Solińskie wyspy
Na jeziorze Solińskim znajdują się 3 wyspy: Wyspa Mała, Wyspa Duża i Wyspa Skalista. Wyspa Duża jako jedyna jest zamieszkała i oferuje min. przystań oraz centrum wypoczynkowe. Z kolei kiedy przepływaliśmy obok Wyspy Małej nagle wśród drzew pojawiła się figura dinozaura. Podobno są też żywe zwierzątka – razem z dinozaurem to takie atrakcje turystyczne dla najmłodszych. W zależności od poziomu wody pojawia się też czasami Wyspa Okresowa.
Rekreacja na wodzie
Jezioro Solińskie ma dość zawiłą linię brzegową z wieloma zatoczkami przez co jest atrakcyjne dla osób uprawiających sporty wodne. Nie można jednak pływać skuterami wodnymi ani innym sprzętem z napędem. Pozostają żagle, kajaki, rowerki wodne i łodzie z wiosłami. Dlatego pod tym względem panuje tu większy spokój niż na wielu innych akwenach. Gorzej z kąpielami. Kąpieliska są niewielkie i jest ich tylko kilka. Generalnie w jeziorze obowiązuje zakaz kąpieli z uwagi na zdradliwe dno. Inną kwestią pozostaje też czystość wody. Największe zaplecze i atrakcje oferuje miejscowość Polańczyk na zachodnim brzegu jeziora.
Godzina rejsu szybko minęła. Moim zdaniem w czasie takich rejsów statkiem wycieczkowym lepiej wybrać górny, otwarty pokład i mieć większy kontakt z naturą. W razie czego zawsze można zejść na dolny pokład, bo czasami wbrew pozorom może nieźle przewiać człowieka. Po powrocie do Portu Solina wysiedliśmy na brzeg i powoli ruszyliśmy w stronę autokaru, ponownie przechodząc przez zaporę. Mam nadzieję wrócić tu za rok już indywidualnie, popływać rowerkiem wodnym i bardziej zwiedzić okolicę.
Zapraszam też do innych, ciekawych wpisów:
Jezioro Solińskie na mapie:
ładowanie mapy - proszę czekać...
Komentujesz anonimowo. Możesz jednak podać adres strony internetowej, który będzie publicznie powiązany z Twoją nazwą/imieniem jaki wpiszesz w komentarzu. Komentarze są moderowane przed publikacją. Zastrzegam sobie możliwość nie publikowania komentarza z jakiegokolwiek powodu.