Zapora w Solinie i Rejs po Jeziorze Solińskim

Jezioro Solińskie - Zapora - Rejs statkiem

Jezioro Solińskie, atrakcja turystyczna Podkarpacia. Na zdjęciu widoczny Port Solina.

Kiedy słyszysz Solina, już widzisz zaporę, jezioro Solińskie, żaglówki, Bieszczady a w głowie zaczyna rozbrzmiewać piosenka “Zielone wzgórza nad Soliną…”. To jedno z tych kultowych miejsc, w których trzeba być przynajmniej raz w życiu.

Dla mnie to był drugi raz, chociaż nie trwał zbyt długo. W ramach zorganizowanej grupowej wycieczki zawitaliśmy do Soliny. Autobus zaparkował na parkingu po północno-zachodniej stronie zapory wodnej. Stąd ruszyliśmy w jej stronę uliczką pełną stoisk z pamiątkami i innymi błyskotkami. Ruch jak na Floriańskiej w Krakowie ;) Tradycyjnie zaopatrzyłem się w pamiątkowy magnes na lodówkę. Szkoda tylko, że większość towarów w takich miejscach jest made in China. Może być tak nawet jeśli wyglądają jak rodem z Bieszczad. No ale to dotknęło każde turystyczne miejsce w Polsce. Tak sobie myślę, że to dobra okazja do wyróżnienia się przez sprzedawców oferujących rzeczy wykonane tylko przez regionalnych wytwórców.

Kramy przy drodze na zaporę w Solinie

Bieszczadzkie Krupówki

Turystyczne miejsca przyciągają też złodziei, o czym warto pamiętać. Stałem akurat przy jednym ze stoisk, kiedy do sprzedawczyni przyszła jej sąsiadka z kramu obok mówiąc, że jakiś młodzik capnął coś od niej ale sąsiadka zdążyła zareagować i oddał. Zamieniłem kilka słów z panią i przyznała, że nie ma siły upilnować towaru i kradną często ludzie, po których się tego człowiek nie spodziewa. No cóż, miejmy się na baczności bo na wyjeździe możemy spotkać nie tylko atrakcje turystyczne.

r e k l a m a


Inne ciekawe miejsca, które już opisałem:


Zapora wodna w Solinie i jezioro Solińskie

No ale kończymy narzekanie. Zbliżamy się do wejścia na koronę zapory, gdzie stoi pomnik elektrowni wodnych. Dowiadujemy się z niego, że zapora wodna w Solinie ma aż 664 metry długości i 82 metry wysokości. Zapora waży ok. 2 milionów ton. Dla porównania, trochę nietypowego przyznaję, waga wieży Eiffla w Paryżu to 10 tysięcy ton. Zapora znajduje się pomiędzy dwoma wzniesieniami Plasza oraz Jawor i jest największą tamą w Polsce. Jej głównym zadaniem jest ochrona niżej położonych terenów przed powodziami, produkcja prądu jest funkcją poboczną. Powstanie zapory na rzece San planowano już w latach 20-tych przed II wojną światową. Nawet rozpoczęto prace, które przerwano z powodu braku funduszy. Do tematu wrócono w latach 50-tych.

Zapora w Solinie - woj. Podkarpackie

Zapora w Solinie i pomnik elektrowni wodnych

Zapora w Solinie

Korona zapory

Tak naprawdę są dwie zapory, dwie elektronie i dwa jeziora. Jezioro Solińskie z zaporą w Solinie to większy i najbardziej znany element tej układanki. San przepływając przez solińską zaporę wpływa do znacznie mniejszego dolnego zbiornika – jeziora Myczkowskiego, utworzonego przez zaporę w Myczkowcach. Co ciekawe, to właśnie zapora w Myczkowcach powstała pierwsza, bo w latach 1956-1960. Zapora w Solinie powstawała później w latach 1961-1968. Razem tworzą Zespół Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce. Do 2002 r. elektrownia miała moc 136 MW, która po modernizacji wzrosła do 200 MW. Istnieje możliwość zwiedzania wnętrza zapory/elektrowni, ale plan naszej wycieczki tego nie obejmował.

Zapora na Sanie w Solinie

Zapora w Solinie od północno-wschodniej strony

Jezioro Solińskie zajmuje powierzchnię 22 km2 a jego pojemność to ok. 470 mln. m3 wody. Długość brzegu wynosi 166 km. Głębokość może sięgać 60 metrów. Aby powstało jezioro, musiano poświęcić w całości lub części 6 wsi: Solina, Teleśnica Sanna, Sokole, Wołkowyja, Chrewt i Horodek.

Zobacz jezioro Solińskie i zaporę:

Kamera online Solina Zapora.

r e k l a m a

Rejs po jeziorze Solińskim

Po przejściu koroną zapory i ogarnięciem jej potęgi udaliśmy się na przystań Port Solina, skąd wybraliśmy się w rejs statkiem po jeziorze Solińskim. Można tutaj też wypożyczyć rower wodny a na brzegu skorzystać z oferty wielu barów, kawiarni i restauracji. Rejs dwupoziomowym statkiem Verlas trwał około godziny. W czasie rejsu można było usłyszeć piosenki związane z Soliną i Bieszczadami a kapitan opowiadał ciekawostki o jeziorze i zaporze. Chętni mogli usiąść za sterem i zrobić sobie zdjęcie. Statek oferował nawet bar z bufetem.

Plaża przy zaporze - Jezioro Solińskie

Jest plaża, są palmy. Może partyjka szachów w pięknych okolicznościach przyrody?

Statki na przystani - Jezioro Solińskie

Przystań i statki – jezioro Solińskie – Podkarpacie

Solińskie wyspy

Na jeziorze Solińskim znajdują się 3 wyspy: Wyspa Mała, Wyspa Duża i Wyspa Skalista. Wyspa Duża jako jedyna jest zamieszkała i oferuje min. przystań oraz centrum wypoczynkowe. Z kolei kiedy przepływaliśmy obok Wyspy Małej nagle wśród drzew pojawiła się figura dinozaura. Podobno są też żywe zwierzątka – razem z dinozaurem to takie atrakcje turystyczne dla najmłodszych. W zależności od poziomu wody pojawia się też czasami Wyspa Okresowa.

Rejs po Jeziorze Solińskim

Rejs po Jeziorze Solińskim i Wyspa Mała

Rejs statkiem wycieczkowym po Solinie

Dobra, skup się bo na dziobie wyspa…

Rekreacja na wodzie

Jezioro Solińskie ma dość zawiłą linię brzegową z wieloma zatoczkami przez co jest atrakcyjne dla osób uprawiających sporty wodne. Nie można jednak pływać skuterami wodnymi ani innym sprzętem z napędem. Pozostają żagle, kajaki, rowerki wodne i łodzie z wiosłami. Dlatego pod tym względem panuje tu większy spokój niż na wielu innych akwenach. Gorzej z kąpielami. Kąpieliska są niewielkie i jest ich tylko kilka. Generalnie w jeziorze obowiązuje zakaz kąpieli z uwagi na zdradliwe dno. Inną kwestią pozostaje też czystość wody. Największe zaplecze i atrakcje oferuje miejscowość Polańczyk na zachodnim brzegu jeziora.

Godzina rejsu szybko minęła. Moim zdaniem w czasie takich rejsów statkiem wycieczkowym lepiej wybrać górny, otwarty pokład i mieć większy kontakt z naturą. W razie czego zawsze można zejść na dolny pokład, bo czasami wbrew pozorom może nieźle przewiać człowieka. Po powrocie do Portu Solina wysiedliśmy na brzeg i powoli ruszyliśmy w stronę autokaru, ponownie przechodząc przez zaporę. Mam nadzieję wrócić tu za rok już indywidualnie, popływać rowerkiem wodnym i bardziej zwiedzić okolicę.


Zapraszam też do innych, ciekawych wpisów:


Jezioro Solińskie na mapie:

Jezioro Solińskie

ładowanie mapy - proszę czekać...

Zapora w Solinie: 49.395279, 22.454338
Port Solina: 49.393379, 22.457256
Solina - Wyspa Mała: 49.374102, 22.454853
Solina - Wyspa Duża: 49.361582, 22.437859
Solina - Wyspa Skalna: 49.358452, 22.498970

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

trzy × trzy =

Komentujesz anonimowo. Możesz jednak podać adres strony internetowej, który będzie publicznie powiązany z Twoją nazwą/imieniem jaki wpiszesz w komentarzu. Komentarze są moderowane przed publikacją. Zastrzegam sobie możliwość nie publikowania komentarza z jakiegokolwiek powodu.