Zabytkowy kościół Wszystkich Świętych w Sobolowie

Drewniany kościół w Sobolowie - Małopolska

Zabytkowy, drewniany kościół pw. Wszystkich Świętych w Sobolowie

Jedną z wielu świątyń leżących na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce jest drewniany kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Sobolowie. Piękne, kolorowe wnętrze kościółka zachęca do zwiedzania.

Historia kościoła w Sobolowie

Kościół w Sobolowie został wzniesiony na przełomie XVI i XVII wieku. Jest świątynią jednonawową, zrębową, szalowaną, krytą gontem. Początkowo był w zasadzie kaplicą zajmującą obecny obszar prezbiterium, w którym to właśnie zachowały się fragmenty barokowych malowideł z XVIII w. Dopiero w latach 20-tych XX  wieku kościół został rozbudowany do obecnych rozmiarów. Od północnej strony przy prezbiterium znajduje się zakrystia, natomiast po stronie południowej jest mała kaplica.

Kościół Wszystkich Świętych w Sobolowie

Kościół Wszystkich Świętych w Sobolowie

Wnętrze kościoła utrzymane jest w barokowym stylu. W głównym ołtarzu z XIX wieku znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Obraz datowany jest na XVI wiek, wzorowany został na wizerunku Matki Boskiej Śnieżnej z Bazyliki Santa Maggiore w Rzymie z XII w. Dwa boczne rokokowe ołtarze pochodzą z XVII w. W lewym ołtarzu umieszczono kopię obrazu Matki Boskiej Śnieżnej autorstwa Waleriana Kasprzyka z 1959 r, w prawym ołtarzu obraz św. Józefa z 1930 r. autorstwa Franciszka Przebindowskiego. W kaplicy z kolei zobaczycie kolejny ołtarz z XVIII w. z obrazem św. Anny Samotrzeć z herbem Junosza.

r e k l a m a

Na blogu opisałem też inne zabytkowe kościoły, między innymi:

Wnętrze kościoła kryje w sobie jeszcze wiele innych “smaczków”, jak:

  • piękna XVIII-wieczna ambona rokokowa z obrazem św. Jana Chrzciciela,
  • dwa zdobione malowidłami konfesjonały  z XVIII w.,
  • chrzcielnica z przełomu XVII-XVIII w. z czarnego marmuru,
  • pozorne sklepienie i ornamentalna polichromia wnętrza z 1929 r, wykonana przez Franciszka Przebindowskiego,
  • drzwi z XVII wieku z metalowymi okuciami,
  • trzy barokowo-ludowe obrazy z XVIII w. przedstawiające równość stanów wobec śmierci i cierpienia dusz w czyśćcu,
  • tęczę z późnobarokową rzeźbą ukrzyżowanego Chrystusa.
Kościół w Sobolowie - wnętrze

Wnętrze kościoła – prezbiterium, ołtarz główny i ołtarze boczne

W czasie drugiej wojny światowej Niemcy zamknęli w kościele kilkuset polskich więźniów, których 19 stycznia 1945 uwolniła grupa szturmowa Obozowe Drużyny Bojowe oddziału partyzanckiego Armii Krajowej.

Na zewnętrznej, wschodniej ścianie za prezbiterium zobaczyć można Ogrojec z XX wieku z rzeźbionymi figurami. W ogrodzeniu po południowej stronie znajduje się coś jakby kapliczka. Jeśli ktoś wie o tym coś więcej, niech napisze. Pod sąsiadującą z nią figurką anioła jest tablica wspominająca zmarłe dziecko, ale to chyba nie ma związku.

Obok świątyni stoi drewniana dzwonnica z XVII w. z trzema dzwonami, dwa z nich pochodzą z 1960 roku, trzeci najstarszy to dzwon gotycki z 1510 r. Dzwonnica na początku XX wieku została przesunięta na obecne miejsce i ustawiona na podmurówce.

Kościół w Sobolowie - Ogrojec

Kościół w Sobolowie od wschodniej strony – scena z Ogrojca

Myślę, że warto zaglądnąć do Sobolowa by zobaczyć kolejną perełkę Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej.  A jeśli już będziecie w Sobolowie wpadnijcie również do tutejszego prywatnego Ekomuzeum z obszernym zbiorem wszelakich przedmiotów używanych kiedyś na polskiej wsi. Przy tworzeniu wpisu skorzystałem z informacji zawartych w broszurce-książeczce “Parafia rzymskokatolicka pw. Wszystkich Świętych w Sobolowie”, którą nabyłem podczas wizyty w kościele.

Zapraszam Cię także do innych artykułów na blogu:

r e k l a m a

Dojazd do kościoła w Sobolowie

Kościół w Sobolowie położony jest w centrum miejscowości. To około 10 km najkrótszą trasą na zachód od Nowego Wiśnicza i ok. 12 km na południowy zachód od Bochni. Do Sobolowa można dojechać z różnych stron, więc najlepiej sprawdzić sobie na mapie. Ja dotarłem tutaj od Nowego Wiśnicza. Kościółek jak wspomniałem jest w centrum wsi, kilkadziesiąt metrów od głównej drogi, dostępny przestronny parking.

icon-car.png
Kościół Wszystkich Świętych w Sobolowie

ładowanie mapy - proszę czekać...

Kościół Wszystkich Świętych w Sobolowie 49.907820, 20.340221 Kościół Wszystkich Świętych w Sobolowie

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

dwanaście − dziesięć =

Komentujesz anonimowo. Możesz jednak podać adres strony internetowej, który będzie publicznie powiązany z Twoją nazwą/imieniem jaki wpiszesz w komentarzu. Komentarze są moderowane przed publikacją. Zastrzegam sobie możliwość nie publikowania komentarza z jakiegokolwiek powodu.