Kościół św. Małgorzaty w Dębnie

Kościół św. Małgorzaty w Dębnie

Kościół św. Małgorzaty w Dębnie

Kilkaset metrów na południe od zamku w Dębnie, znajduje się zabytkowy, kamienny gotycki kościół z XV wieku. Pierwsza wzmianka o parafii w Dębnie pojawiła się około 1326 roku. Wiadomo, że ponad 100 lat później w Dębnie wzniesiono drewniany kościółek pod wezwaniem św. Małgorzaty.

Historia kościoła

Murowany kościół św. Małgorzaty w Dębnie został ufundowany po 1470 roku przez krakowskiego kasztelana Jakuba z rodu Odrowążów. W 1504 roku kościół konsekrował krakowski biskup Jan. Świątynia początkowo była pod wezwaniem św. Trójcy, jednak w XVII wieku zmieniono wezwanie na św. Małgorzaty.

Pomimo dbałości o kościół przez rody będące w posiadaniu Dębna, w XIX wieku świątynia wymagała gruntownej renowacji, którą przeprowadzono w latach 1899-1903. Zmieniono wtedy też nieco wygląd kościoła min. pokryto dachówką dach, rozbudowano zakrystię, zamontowano nowe gzymsy.

Kościół św. Małgorzaty w Dębnie

Widok na kościół św. Małgorzaty w Dębnie od strony zamku

Kościół jest zbudowany z kamienia o konstrukcji jednonawowej, z prostokątnym prezbiterium od wschodu i wieżą od zachodu. Świątynię pokrywa dwuspadowy ceramiczny dach, z kolei wieża pokryta jest dachem gontowym. We wnętrzu na wschodniej ścianie prezbiterium znajduje się witraż przedstawiający św. Małgorzatę, sprowadzony z Wiednia w 1903 roku. na belce przed częścią prezbiterium umieszczony jest barokowy krucyfiks z XVIII wieku.

Film o kościele w Dębnie zrealizowany przez gminę Dębno:

 

Jak dojechać do kościoła

Dojazd do zabytkowej świątyni jest prosty. Z krajowej drogi E4 skręcamy w drogę koło restauracji Exclusive w Dębnie. Do kościoła będzie jakieś 500 metrów. Wcześniej po lewej stronie miniemy cmentarz a po prawej stronie skręt na zamek.

Więcej informacji o kościele można znaleźć na stronie parafii Dębno. Poniżej lokalizacja kościoła na mapie:

icon-car.png
Kościół św. Małgorzaty w Dębnie

ładowanie mapy - proszę czekać...

Kościół św. Małgorzaty w Dębnie 49.961029, 20.716867 Kościół św. Małgorzaty w Dębnie

 

Możesz również polubić…

3 komentarze

 1. Mariusz pisze:

  Jest to kościół, w którym zostałem ochrzczony i w którym otrzymałem I Komunię Św.
  Pochodzę z Sufczyna. Obecnie mieszkam w Lublinie. W tym kościele bywam, gdy tylko mogę… modlitwa tam jest rozmową z Bogiem.

 2. Karolina pisze:

  Jest piękny i bardzo go lubię, bo pochodzę z Dębna. Niestety szkoda, że nie zamieściłeś więcej zdjęć i rzutu tego kościółka, może wiecej ludzi zainteresowałoby sie nim i jego zabytkami, np. starą chrzcielnicą czy amboną i tryptykiem, któy de facto jest tylko kopią, oryginał w muzeum w krk :)

 3. Crudus pisze:

  Świetny gotycki kościółek, o którym mało kto wie…
  Niezwykła rzecz te polichromie; szkoda, że nie zrobiłeś/łaś zbliżeń.
  Ogólnie super!!

Dodaj komentarz

2 × 5 =

Komentujesz anonimowo. Możesz jednak podać adres strony internetowej, który będzie publicznie powiązany z Twoją nazwą/imieniem jaki wpiszesz w komentarzu. Komentarze są moderowane przed publikacją. Zastrzegam sobie możliwość nie publikowania komentarza z jakiegokolwiek powodu.