r e k l a m a

Kościół św. Marcina Biskupa w Gromniku

Zabytkowy drewniany kościół św. Marcina Biskupa w Gromniku

Zabytkowy drewniany kościół św. Marcina Biskupa w Gromniku

Nieopodal Jastrzębi, na trasie Zakliczyn – Tuchów natrafimy na kolejny sakralny obiekt architektury drewnianej. Będzie to drewniany kościół pw. Św. Marcina Biskupa w Gromniku. Świątynia pochodzi z I połowy XVIII wieku. Jednonawowa, konstrukcji zrębowej, oszalowana i pokryta gontem. Wyposażenie pamięta II poł. XVIII w.

Kościół w Gromniku

Widok na kościół od północno-wschodniej strony

Wnętrze kościoła

Kiedy oglądaliśmy budynek z zewnątrz przyszedł miły pan i otworzył drzwi wejściowe. Dzięki temu mogliśmy zobaczyć wnętrze kościoła, a w nim min. bogato zdobiony ołtarz oraz zabytkowe organy. Na sklepieniu namalowane jest niebieskie niebo usłane gwiazdami. Na belce przed ołtarzem widnieje napis “Ojcze odpuść im bo nie wiedzą co czynią…” W ołtarzu głównym umieszczony jest obraz przedstawiający św. Marcina, który dzieli się płaszczem z żebrakiem.

Kościół w Gromniku

Wnętrze kościółka oprócz bogato zdobionego ołtarza kryje również zabytkowe organy

Jak widać na niektórych zdjęciach trwają prace nad jego renowacją. Całkiem prawdopodobne, że kiedy czytasz te słowa kościółek jest już, przynajmniej w części, odnowiony. W obrębie kościoła znajdują się groby, gdyż dawniej często cmentarze znajdowały się bezpośrednio przy kościele.

Papieski dąb

Obok świątyni jest też ciekawa figurka w pniu drzewa ufundowana w 2006 r. w 15 rocznicę powołania oddziału Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Gromniku. Nie jest więc stara, ale wyglądem zwraca uwagę. Rośnie tutaj także “Dąb Papieski”, który zasadził proboszcz parafii w 28 rocznicę (2006 r) wyboru na papieża Jana Pawła II. Dąb został wyhodowany z żołędzi z najstarszego w Polsce dębu Chrobrego, a poświęcił je sam Jan Paweł II w dniu 28 kwietnia 2004 roku.

Dzwonnica oraz figurka koło kościoła

Dzwonnica oraz figurka koło kościoła

Jak dojechać do kościółka

Kościółek położony jest o rzut kamieniem od ronda, przez które przechodzi droga Tarnów – Grybów – Krynica-Zdrój. Na rondzie skręcamy w kierunku zachodnim na Zakliczyn i zaraz widzimy kościół.

Zobacz na mapie lokalizację kościoła w Gromniku:

icon-car.png
Kościół św. Marcina Biskupa w Gromniku

ładowanie mapy - proszę czekać...

Kościół św. Marcina Biskupa w Gromniku 49.839062, 20.958138 Kościół św. Marcina Biskupa w Gromniku

 

Możesz również polubić…

5 komentarzy

 1. Małgorzata pisze:

  Witam!
  Od bardzo długiego czasu już tam nie mieszkam, ale gorąco polecam zwiedzenie Kościoła, jest piękny, lubiłam chodzić tam na nabożeństwa. Pozdrawiam.

 2. Wioleta pisze:

  Fajnie polecam ja tu mieszkam
  macie co oglądać jest bardzo piękny kościół..
  bardzo zabytkowy,
  jest dużo wspaniałych rzeczy do obejrzenia.
  serdecznie pozdrawiam
  zapraszam …………….

 3. Marcin pisze:

  Znam ten Kościół bardzo dobrze, tam przyjmowałem swój pierwszy sakrament czyli chrzest. Tym, którzy chcą zwiedzić gorąco polecam.

 4. Jan pisze:

  Chciał bym go zwiedzić, podoba mi się ten kościół

 5. Magda pisze:

  Ooo to u mnie :))) pozdrawiam serdecznie;)
  fajna stronka :) i pokazuje ciekawe miejsca do zwiedzania;)

Dodaj komentarz

trzy + cztery =

Komentujesz anonimowo. Możesz jednak podać adres strony internetowej, który będzie publicznie powiązany z Twoją nazwą/imieniem jaki wpiszesz w komentarzu. Komentarze są moderowane przed publikacją. Zastrzegam sobie możliwość nie publikowania komentarza z jakiegokolwiek powodu.