Muzeum Przyrodnicze w Ciężkowicach

Muzeum Przyrody w Ciężkowicach

Muzeum Przyrody w Ciężkowicach

Gdybym miał jednym zdaniem zareklamować muzeum przyrody w Ciężkowicach powiedziałbym: “Tylko tutaj zobaczysz niedźwiedzia, żubra, łosia, dzika, jelenia i zrobisz sobie z nimi zdjęcie” :). Warto zobaczyć tę atrakcję turystyczno-edukacyjną, zarówno dla młodszych jak i starszych. To podobno jedno z najbardziej interesujących muzeów przyrodniczych w Polsce.

Historia muzeum i eksponaty

Muzeum przyrodnicze w Ciężkowicach założyło w 1989 r. małżeństwo Krystyna i Włodzimierz Tomkowie. Obejmuje ono ich kolekcję eksponatów zebranych w ciągu kilku dziesięcioleci. Znajduje się tutaj bogata kolekcja ptaków, owadów oraz ssaków. Placówka nosi imię swoich założycieli. Umiejscowiona jest obecnie w unowocześnionym i doskonale wyposażonym budynku, chociaż samo muzeum jest raczej dość niewielkie.

Na parterze mieści się główna sala ekspozycyjna z modelami ptaków, owadów oraz ssaków (min. dzik, jeleń) występujących głównie na terenie Pogórza Ciężkowico-Rożnowskiego. Na piętrze mieści się sala konferencyjna, w której również znajdują się ciekawe okazy min. niedźwiedź, żubr, łoś, wilk. Oprócz stałej ekspozycji organizowane są również ekspozycje czasowe.

Muzeum przyrodnicze w Ciężkowicach wewnątrz i na zewnątrz

Muzeum przyrodnicze w Ciężkowicach wewnątrz i na zewnątrz

Główną salę ekspozycyjną można zwiedzać w zasadzie na 3 sposoby:

  • Z automatycznym przewodnikiem, gdzie światło na sali jest zgaszone a poszczególne gabloty/okazy są podświetlane i opisywane przez lektora. Czas trwania około 30 minut.
  • We własnym tempie korzystając z multimedialnych przewodników obecnych przy każdej gablocie. Jak mówiła pani z obsługi, gdyby chcieć obejrzeć wszystkie nagrania trzeba by spędzić w muzeum kilka godzin.
  • Korzystając z usługi osobistego przewodnika po muzeum po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej. Sensowne zapewne w przypadku grup zorganizowanych.

Z racji tego, że zwiedzaliśmy muzeum z naszą trzyletnią córką, która dość szybko zaczęła się nudzić, nasza wizyta została dość ograniczona w czasie i nie zapoznałem się właściwie ze wszystkimi eksponatami oraz informacjami. Przy głównej sali ekspozycyjnej znajduje się “interaktywna łąka” – pod szklaną podłogą można oglądać modele roślin i zwierząt. Z powodu zamieszania z córką nie wiem w sumie czy interaktywność jest tylko w nazwie czy faktycznie jest w jakiś sposób interaktywna. Jeszcze przed wizytą w muzeum czytałem o tym i myślałem to sprawdzić. Niestety jak na złość nie udało się.

W muzeum dużo jest stanowisk multimedialnych, na których można poznać informacje zarówno na temat zgromadzonych okazów zwierząt i ptaków, jak również okolicznych atrakcji przyrodniczych. Z tego co pamiętam jest też możliwość wypożyczenia na czas zwiedzania elektronicznych przewodników po muzeum – przenośnych odtwarzaczy mp4.

Dojazd do muzeum

Jadąc drogą Tarnów-Krynica od strony Tarnowa za mostem nad rzeką Biała w Ciężkowicach należy skręcić w lewo (w ulicę 3-Maja, niektóre mapy pokazują ją jako ul. kolejowa, nie wiem czemu). Dosłownie kilkadziesiąt metrów dalej po lewej stronie będzie budynek muzeum.

Za budynkiem muzeum mieści się dość spory, bezpłatny parking oraz mały park z altanką i miejscem na grilla. Standardowy bilet wstępu kosztuje 8 zł. Muzeum oferuje też inne odpłatne możliwości np. prelekcje, organizację grilla czy zwiedzanie Ciężkowic i Skamieniałego Miasta z przewodnikiem. Obiekt jest czynny przez cały rok, aczkolwiek w zróżnicowanych dniach i godzinach, zależnie od pory roku. Szczegóły na stronie muzeum: http://muzeum.ciezkowice.pl/

Muzeum Przyrodnicze im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach
ul. 3-go Maja 34
33-190 Ciężkowice
Tel: 14 6510 038 lub 14 6510 032

icon-car.png
Muzeum Przyrodnicze im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach

ładowanie mapy - proszę czekać...

Muzeum Przyrodnicze im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach 49.790588, 20.972986 Muzeum Przyrodnicze im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach

 

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Jadwiga pisze:

    Byliśmy tam z rodziną i jestem pod wrażeniem nowoczesności tego muzeum. Tym bardziej, że to nie żadne wielkie miasto. A do miśka aż strach obracać się plecami :)

Dodaj komentarz

16 − trzynaście =

Komentujesz anonimowo. Możesz jednak podać adres strony internetowej, który będzie publicznie powiązany z Twoją nazwą/imieniem jaki wpiszesz w komentarzu. Komentarze są moderowane przed publikacją. Zastrzegam sobie możliwość nie publikowania komentarza z jakiegokolwiek powodu.