r e k l a m a

Okopy i cmentarz wojskowy nr 193 w Dąbrówce Szczepanowskiej

Dąbrówka Szczepanowska - obelisk i cmentarz wojskowy nr 193

Obelisk i cmentarz wojenny nr 193 w Dąbrówce Szczepanowskiej

Tylko 400 metrów od wieży widokowej w Dąbrówce Szczepanowskiej, którą ostatnio opisywałem, znajdują się dwie kwatery cmentarza wojskowego nr 193 z czasów I wojny światowej oraz fragment okopów z ziemianką.

Dąbrówka Szczepanowska oraz okoliczne miejscowości były terenem ciężkich walk armii austro-węgierskiej i rosyjskiej w latach 1914-1915 podczas I wojny światowej. O tych wydarzeniach przypomina wiele cmentarzy wojennych rozsianych na tych terenach. Jednym z nich jest właśnie cmentarz wojskowy nr 193 w Dąbrówce Szczepanowskiej.

Bitwa na wzgórzu nr 419

“Bohaterowie szturmowali to wzgórze, bronione przez bohaterów. Nieśmiertelna sława wieńczy zwycięzców” – jedna z inskrypcji na obelisku.

Cmentarz powstał na miejscu głównej bitwy – wzgórzu nr 419. Tutaj Rosjanie mieli swoje umocnienia, które próbowali zdobyć Austriacy. Decydujące starcie rozegrało się 3 maja 1915 roku. Najpierw w nocy saperzy próbowali wysadzić rosyjskie zasieki, ale ponieśli dotkliwe straty. Następnie 3 austriackie bataliony przeprowadziły szturm, jednak pod naporem rosyjskiego ostrzału musieli się okopać tuż przed stanowiskami wroga. W nocy Rosjanie dokonali kontrataku na odbite dzień wcześniej przez Austriaków umocnienia w sąsiednim rejonie “Podkowa”. Rosyjski atak został odparty. Następnego dnia okazało się, się że posłużył Rosjanom jako zasłona dymna do odwrotu ze wzgórza nr 419 w Dąbrówce Szczepanowskiej.

r e k l a m a

 

Obelisk - pomnik - cmentarz wojskowy nr 193 - Dąbrówka Szczepanowska k. Tarnowa

Obelisk na cmentarzu 193


Zobacz też wybrane inne cmentarze wojenne, które opisałem:


Cmentarz wojskowy nr 193 w Dąbrówce Szczepanowskiej

Kwatera austriacka na cmentarzu wojskowym nr 193 w Dąbrówce Szczepanowskiej

Okopy wojskowe w Dąbrówce Szczepanowskiej

Zachowany fragment okopów, w tle obelisk przy austriackiej kwaterze cmentarza wojskowego

Okopy wojenne - cmentarz nr 193 w Dąbrówce Szczepanowskiej

Pozostałości po okopach wojskowych

“Nasze nazwiska zgasły, ale nasze czyny świecą” – inskrypcja na krzyżu.

Cmentarz zaprojektował Heinrich Scholz. Podzielony jest na dwie kwatery, które oddalone od siebie kilkadziesiąt metrów wyglądają jak dwa oddzielne cmentarze. Kwatera armii austro-węgierskiej położona jest na brzegu lasu. Niedaleko, w leśnym zagajniku znajduje się druga część cmentarza – kwatera rosyjska. W 73 pojedynczych i 92 zbiorowych mogiłach spoczywa 359 żołnierzy armii austro-węgierskiej i 235 żołnierzy armii rosyjskiej. Przy części austriackiej stoi 17 metrowy pomnik-obelisk. Każda z jego 4 stron ma wnękę z inskrypcjami. Przy cmentarzu zachowano fragmenty wojennych okopów i ziemiankę.

Dąbrówka Szczepanowska - cmentarz wojenny 193

Kwatera rosyjska

r e k l a m a

Cmentarz wojskowy 193 - kwatera rosyjska

Krzyż w rosyjskiej kwaterze cmentarza wojskowego nr 193

W lesie, w sąsiedztwie mogił, natkniecie się na duże leje po wybuchach pocisków artyleryjskich. Można sobie wyobrazić tragedię walczących żołnierzy i to, jaka tu była jatka. A dzisiaj słychać tylko szum drzew i samochody przejeżdżające pobliską drogą. Do przygotowania wpisu skorzystałem z informacji zawartych na tablicach informacyjnych.


Zapraszam również do innych artykułów na blogu:


Jak dojechać do cmentarza nr 193

Do cmentarza możecie dojechać tak jak do wieży widokowej w Dąbrówce Szczepanowskiej. Cmentarz znajduje się około 400 metrów na południowy-wschód od wieży, z której nawet widać szczyt obelisku. Na miejsce dostaniecie się także z innej strony. Jadąc drogą Tarnów-Zakliczyn, za Szczepanowicami, na Lubince będzie skrzyżowanie dróg. W lewo (jadąc od strony Tarnowa) znak wskaże skręt na Rychwałd, natomiast w prawo znaki kierują na cmentarze wojenne 191,192 i opisany tutaj 193. Skręcacie w prawo i po około 3km po prawej stronie obok przystanku autobusowego będzie mały parking i tablica informująca o cmentarzu 193. Po 1-2 min. piechotą dotrzecie do cmentarza i okopów. Po drodze możecie zawitać także na cmentarze 191 i 192.

Cmentarz wojenny nr 193 - Dąbrówka Szczepanowska

Parking przed laskiem z cmentarzem nr 193 i okopami. Na lewo dojazd do wieży widokowej, na prawo do Lubinki. Na wprost leśne drogi prowadzące do kwatery austriackiej i rosyjskiej.

Lokalizacja cmentarza na mapie:

icon-car.png
Cmentarz wojenny nr 193 i okopy wojskowe w Dąbrówce Szczepanowskiej

ładowanie mapy - proszę czekać...

Cmentarz wojenny nr 193 i okopy wojskowe w Dąbrówce Szczepanowskiej 49.920518, 20.872039 Cmentarz wojenny nr 193 i okopy wojskowe w Dąbrówce Szczepanowskiej

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

dwadzieścia + 16 =

Komentujesz anonimowo. Możesz jednak podać adres strony internetowej, który będzie publicznie powiązany z Twoją nazwą/imieniem jaki wpiszesz w komentarzu. Komentarze są moderowane przed publikacją. Zastrzegam sobie możliwość nie publikowania komentarza z jakiegokolwiek powodu.