Tarnowska Kosmiczna Fontanna

Tarnów - Kosmiczna Fontanna

Tarnów – Kosmiczna Fontanna

Nazywana jest przez wiele osób unikalną i wyjątkową, dla innych z kolei niepotrzebnym bublem i stratą pieniędzy – Kosmiczna fontanna w Tarnowie. Wybudowano ją w 2010 roku przy okazji rewitalizacji skweru ks. Jerzego Popiełuszki na miejscu innej, starej fontanny. Jedną z idei powstania kosmicznej fontanny było w dużej mierze to, że z Tarnowa pochodzi ks. prof. Michał Heller – uznany fizyk, filozof, kosmolog i teolog.

Fontanna jak układ słoneczny

Fontanna na średnicę 28 metrów. Odwzorowuje nasz układ słoneczny. W centralnym miejscu znajduje się oczywiście podświetlane słońce, z którego tryskają strumienie wody. Granitowe kule wokół słońca symbolizujące planety unoszą się na wodzie pod wysokim ciśnieniem. Kule można wprawić w ruch ręką. Podłoże obiektu wyłożone jest czarnym bazaltem, w którym zamontowane są diody symbolizujące gwiazdy. Na metalowych, srebrnych okręgach przedstawiających orbity umieszczono informacje na temat planet.

Zdjęcie kosmicznej fontanny w Tarnowie

“Słońce” i planety z bliska

Niestety bolączką fontanny, która kosztowała ciut ponad 1 mln zł. (finansowanie głównie z funduszy unijnych) są jej stosunkowo częste awarie, które unieruchamiają ją w części lub całości. I to obok wysokich kosztów budowy jest główną przyczyna krytykowania tej inwestycji. W pełni działająca fontanna jest jednak z pewnością ciekawostką architektoniczną – atrakcją turystyczną wyjątkową w skali całego kraju, nie tylko Małopolski. Warto dodać, że tarnowska fontanna zdobyła wyróżnienie w drugiej edycji konkursu DesigNowe Miasto.


Zapraszam również do innych artykułów na blogu:


Gdzie znaleźć fontannę?

Fontanna jest położona obok kościoła Misjonarzy i hotelu Tarnovia, naprzeciwko parku sąsiadującego z dworcem PKP. Jak dostrzeżecie na zdjęciach, kiedy je zrobiłem, ze słońca nie tryskała woda. Czy to kolejna awaria czy celowe wyłączenie z uwagi na chłodniejsze dni, nie wiem. Ale jak będziecie w Tarnowie warto wejść do Kosmicznej fontanny i niczym Kopernik spróbować poruszyć ziemię :)

icon-car.png
Kosmiczna fontanna w Tarnowie

ładowanie mapy - proszę czekać...

Kosmiczna fontanna w Tarnowie 50.008429, 20.975448 Kosmiczna fontanna w Tarnowie

 

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Matriosza pisze:

    Fontanna jest ciekawa i dziwna zarazem. Osobiście nieco inaczej bym ją widziała, ale wiadomo że nie dogodzi się każdemu. Wyjątkowości jednak trudno jej odmówić.

Dodaj komentarz

dziewięć + 17 =

Komentujesz anonimowo. Możesz jednak podać adres strony internetowej, który będzie publicznie powiązany z Twoją nazwą/imieniem jaki wpiszesz w komentarzu. Komentarze są moderowane przed publikacją. Zastrzegam sobie możliwość nie publikowania komentarza z jakiegokolwiek powodu.