r e k l a m a

Kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej – zabytek UNESCO

Zabytkowy kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej

Lipnica Murowana – zabytkowy drewniany kościół św. Leonarda

Niewielka małopolska miejscowość Lipnica Murowana skrywa jeden z najcenniejszych zabytków w Polsce – usadowiony w cieniu starego dębu drewniany kościół św. Leonarda. W 2003 roku świątynia została wpisana na listę światowych zabytków UNESCO.

Historia kościoła św. Leonarda w Lipnicy Murowanej

Dzieje kościoła św. Leonarda w Lipnicy Murowanej sięgają 1141 roku. Wtedy to według tradycji wzniesiono tutaj kościół na miejscu pogańskiej gontyny (słowiańskiej świątyni). Obecnie stojący kościół w Lipnicy Murowanej został zbudowany w XV wieku. W XVI w. rozbudowany został o soboty. Śladem tej historii jest dębowy słup Światowida, który wspiera od tyłu ołtarz.

Kościół pw. św. Leonarda w Lipnicy Murowanej

Kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej od północno-zachodniej strony z bajkowym dębem.

Świątynia jest konstrukcją zrębową z jednokalenicowym dachem krytym gontem. Do kościoła wchodzimy małymi drzwiami na południowej ścianie budynku. W świątyni znajduje się też drugie wejście od zachodniej strony. Okna umiejscowiono po południowej stronie budynku. Wnętrze zabytkowego kościoła w Lipnicy okazuje się niewielkie i składa się z głównej nawy i trójbocznego prezbiterium, przy którym nie ma zakrystii. Jest też malutki chór, któremu akurat nie zrobiłem zdjęcia ze względu na modlących się ludzi z tyłu kościoła. Na chórze znajduje się instrument organowy z XVII w. – pozytyw szkatulny. Poniżej film prezentujący kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej.

 

Może zainteresuje Cię również:

A tutaj sam kościół w Lipnicy Murowanej na nagraniu będącym połączeniem animacji 3D i filmu:

 

Tryptyki znajdujące się w kościele są kopią prawdziwych zabytkowych tryptyków, które znajdują się w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie. Umieszczono je tam po tym, jak w 1992 r. zostały skradzione a następnie szczęśliwie odzyskane.

Strop i ściany kościółka pokryte są polichromią z XV wieku (w nawie) i XVI wieku (w prezbiterium) oraz malowidłami. W głównym ołtarzu znajduje się tryptyk św. Leonarda z 1510 roku. W bocznym ołtarzu po lewej stronie znajduje się tryptyk Adoracji Dzieciątka Jezus z XV w, a po prawej stronie tryptyk św. Mikołaja z 1530 r. Na tęczowej belce przedstawiona została scena Pasji.

Kościół św. Leonarda w Lipnicy położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie rzeczki Uszwicy, co stwarza realne zagrożenie dla tego unikatowego zabytku. Słynna powódź w 1997 r. uszkodziła kościół niszcząc min. kryptę z nagrobkiem. Gdyby nie szybka reakcja mieszkańców być może nawet cały kościół zostałby zniszczony. Kilka lat później w 2003 roku, kościół został wpisany na listę światowych zabytków UNESCO. Przy kościółku znajduje się też stary cmentarz, co dodaje mu specyficzny klimat.

Kościół św. Leonarda - Lipnica Murowana - Małopolska

Wnętrze kościoła –  ołtarz główny i tryptyk św. Leonarda

Kościół w Lipnicy Murowanej - Wnętrze kościoła św. Leonarda

Wnętrze kościoła św. Leonarda

Zapraszam Cię do innych tekstów na blogu:

r e k l a m a

Jak dojechać do kościoła św. Leonarda w Lipnicy

Po dotarciu do Lipnicy Murowanej proponuję zostawić auto w klimatycznym centrum na rynku z zabytkową zabudową. Możecie tutaj coś zjeść i skosztować tradycyjnych lodów. Następnie skierujcie swe kroki na uliczkę w północno-wschodnim rogu rynku. Na budynku jest tutaj znak wskazujący drogę do kościółka Leonarda.

Po drodze miniecie dwie inne zabytkowe świątynie – XVII-wieczny kościół św. Szymona, który pochodził właśnie z Lipnicy oraz kościół św. Andrzeja Apostoła z XIV wieku. Przejdziecie też obok Izby Regionalnej – tzw. Szkółki Trywialnej, o której już kiedyś pisałem. Około 40 metrów dalej skręcacie w prawo, przejdziecie mostkiem nad Uszwicą i zaraz Waszym oczom ukaże się kościółek św. Leonarda. Przed wspomnianym mostkiem znajduje się parking, podobnie przy cmentarzu po południowej stronie kościółka, gdzie można wjechać z drogi wojewódzkiej 966 biegnącej przez Lipnicę. Tak więc jeśli chcecie możecie podjechać praktycznie pod sam kościół. Poniżej lokalizacja świątyni na mapie:

icon-car.png
Kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej

ładowanie mapy - proszę czekać...

Kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej 49.860507, 20.530336 Kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

12 − jeden =

Komentujesz anonimowo. Możesz jednak podać adres strony internetowej, który będzie publicznie powiązany z Twoją nazwą/imieniem jaki wpiszesz w komentarzu. Komentarze są moderowane przed publikacją. Zastrzegam sobie możliwość nie publikowania komentarza z jakiegokolwiek powodu.