r e k l a m a

Zabytkowy Kościół Ducha Świętego w Chronowie

Kościół Ducha Świętego w Chronowie

Zabytkowy kościół Ducha Świętego w Chronowie

Pisałem kiedyś o skałkach chronowskich w miejscowości Chronów. Dzisiaj pora na zabytkowy drewniany kościół Ducha Świętego w Chronowie wpisany w Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce.

Kościół w Chronowie – historia

Kościół został wybudowany w 1685 roku na miejscu poprzedniej drewnianej świątyni wzniesionej w 1375 r. Świątynia jest konstrukcji zrębowej z jednokalenicowym dachem krytym gontem, z wieżą oraz wieżyczką na sygnaturkę. Wnętrze zdobi ornamentalna polichromia z 1930 roku. W głównym ołtarzu umiejscowiony jest obraz przedstawiający Zesłanie Ducha Świętego. Z kolei w lewym ołtarzu jest obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem.

Dziewiętnasty wiek przyniósł prace remontowe oraz niewielką rozbudowę kościoła. W XX wieku kościół w Chronowie przeszedł kilka prac renowacyjnych i remontów. Dobudowano też wolnostojącą dzwonnicę z trzema dzwonami. Jeden z nich nazwano “Imię moje Maryja”.

r e k l a m a

Poza ogrodzeniem kościoła, przy parkingu, stoi drewniana kapliczka św. Jana Nepomucena (patron dróg i mostów), wybudowana w 1873 roku.  Teren wokół kościoła jest zadbany i podkreśla malowniczość świątyni. Po drugiej stronie drogi znajduje się cmentarz.

Niestety nie dane mi było zrobić zdjęć wnętrza kościoła, ponieważ w tym momencie był zamknięty. Zainteresowani mogą jednak wziąć udział we mszy św. i dokładnie obejrzeć zabytkowy kościół w Chronowie. Wg. tabliczki przy kościele msze św. odprawiane są w niedziele i święta o godz. 7:30 i 10:30, okresowo również o 15:00.

Do opisu kościoła wykorzystałem informacje z tablicy informacyjnej oraz strony internetowej parafii www.chronow.katolicki.eu.

Jak dojechać do kościoła w Chronowie

Do zabytkowego kościółka można dojechać z kilku stron. Przykładowo jadąc drogą Uszew – Nowy Wiśnicz, w miejscowości Kobyle skręcamy w lewo na Lipnicę i Chronów (jest znak). Jedziemy około 1,5 km. i na skrzyżowaniu z przystankiem autobusowym skręcamy w lewo. Za niecałe pół kilometra znajdziemy się pod świątynią.

Kościół w Chronowie na mapie:

icon-car.png
Zabytkowy drewniany kościół pw. Ducha Świętego w Chronowie

ładowanie mapy - proszę czekać...

Zabytkowy drewniany kościół pw. Ducha Świętego w Chronowie 49.902914, 20.541451 Zabytkowy drewniany kościół pw. Ducha Świętego w Chronowie

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

18 − trzy =

Komentujesz anonimowo. Możesz jednak podać adres strony internetowej, który będzie publicznie powiązany z Twoją nazwą/imieniem jaki wpiszesz w komentarzu. Komentarze są moderowane przed publikacją. Zastrzegam sobie możliwość nie publikowania komentarza z jakiegokolwiek powodu.