r e k l a m a

Koryznówka w Nowym Wiśniczu – muzeum pamiątek po Janie Matejce

Koryznówka w Nowym Wiśniczu

Koryznówka w Nowym Wiśniczu

W Koryznówce byłem chyba ze trzy razy. Mam dużą sympatię do tego miejsca jak i do całego Wiśnicza. Sama Koryznówka w Nowym Wiśniczu to co prawda malutkie muzeum, ale warte zobaczenia, zwłaszcza że będąc na zamku do Koryznówki mamy ze 100 metrów.

Historia Koryznówki

W Nowym Wiśniczu w domu przy rynku mieszkała rodzina Serafińskich. Po wielkim pożarze, który strawił ich dom, w 1864 r., między zamkiem Lubomirskich a klasztorem Karmelitów, zbudowała parterowy, drewniany dworek kryty gontem, potocznie zwany właśnie Koryznówką. Nazwa pochodzi od nazwiska poprzedniego właściciela ziemi, na której stanął budynek.

Jan Matejko będąc jeszcze uczniem krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych, zaprzyjaźnił się z Serafińskimi i był ich częstym gościem w Nowym Wiśniczu. Dodatkowo właściciel Koryznówki – Leonard Serafiński ożenił się z siostrą żony Jana Matejki. Stąd też ich relacje były w zasadzie rodzinne.

r e k l a m a

Dworek Koryznówka widok z ogrodu

Dworek Koryznówka widok z ogrodu

Jan Matejko – znany polski malarz zafascynowany historią Polski. Autor między innymi takich obrazów jak: Bitwa pod Grunwaldem, Kazanie Skargi, Zawieszenie dzwonu Zygmunta, Hołd Pruski, Jan Sobieski pod Wiedniem, Kościuszko pod Racławicami, Konstytucja 3 Maja 1791 roku.

Tutaj Matejko ładował akumulatory, sam jak również z żoną i dziećmi, które nieraz zostawiał na długi czas w Koryznówce. A życie miał burzliwe i nie do końca szczęśliwe jak małżeństwo z Teodorą Giebułtowską, która swoim charakterem i zazdrością dawała popalić mężowi. Z tego też powodu na wielu obrazach Jana Matejki jego żona użyczyła swojego wizerunku różnym postaciom kobiecym.

Można by było pomyśleć, że w Nowym Wiśniczu powstawały obrazy Matejki. Niestety nie, pomijając szkice i proste rysunki. Matejko tutaj głównie wypoczywał. Dzięki niemu jednak wiemy jak wyglądała drewniana zabudowa Nowego Wiśnicza, którą w lipcu 1863 roku strawił wspomniany wcześniej pożar. Matejko miał wracać do Krakowa, jednak szczęśliwym zbiegiem okoliczności został dłużej i zrobił szkice Nowego Wiśnicza tuż przed pożarem.

Powstanie muzeum pamiątek po Janie Matejce

Muzeum pamiątek po Janie Matejce zostało otwarte w 1981 roku. Jako oddział działa pod skrzydłami Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Koryznówka należy jednak do spadkobierców Serafińskich, którzy już od lat powojennych czasowo udostępniali dworek i pamiątki zwiedzającym.

Dworek podzielony jest na dwie części – frontową z małym, ale urokliwym ogródkiem, przeznaczoną do zwiedzania oraz tylną część mieszkalną do prywatnego użytku właścicieli. Do dworku wchodzimy przez ganek do sieni-korytarzyka, z którego możemy przejść do dwóch pokoi. Pomieszczenia przeznaczone do zwiedzania, włącznie z oryginalnym wyposażeniem i przedmiotami, wyglądają podobno jak za czasów Matejki. Możemy więc poczuć się dokładnie jak Matejko i zobaczyć to samo co on.

Po wejściu do sieni na prawo znajduje się salonik z pianinem, na którym grywał Matejko. Na ścianach wiszą rysunki-szkice mistrza oraz rodzinne zdjęcia. Na lewo od sieni jest gabinet Stanisławy Serafińskiej, która napisała wspomnienia o Matejce – swoim wujku.

Koryznówkę przytulnie otacza zieleń. Można tutaj spocząć na drewnianej ławeczce i przy odrobinie szczęścia zobaczyć w prywatnej części ogrodu pawia i wolno biegającego rumaka. W ogrodzie znajduje się popiersie Jana Matejki oraz tablica upamiętniająca rotmistrza Witolda Pileckiego, ukrywającego się tutaj po ucieczce z obozu w Oświęcimiu, zamordowanego przez UB w 1948 r.

We wpisie wykorzystałem wiadomości z tablicy informacyjnej przed muzeum oraz informacje przekazane przez przewodnika.

r e k l a m a

Godziny otwarcia muzeum i cennik

Więcej informacji, godziny otwarcia oraz cennik znajdziecie na stronie muzeum. W cenniku na stronie jest opłata za przewodnika 30 zł. Nie wiem czego to dotyczy, ja zapłaciłem kilka zł. za bilet, a pani przewodnik oprowadziła po muzeum i wszystko opowiedziała. Telefon do Koryznówki – 14 61-28-347.

Dojazd do muzeum Koryznówka

Kiedy dojedziemy do Nowego Wiśnicza już z daleka zobaczymy zamek, do którego można dojechać z dwóch stron. Samochód zostawiamy na parkingu pod zamkiem i pieszo kierujemy się na południe drogą pod górkę, w stronę zakładu karnego (niegdyś klasztor). Dosłownie za 2 min. dojdziemy do Koryznówki.

Muzeum Koryznówka w Nowym Wiśniczu na mapie:

icon-car.png
Koryznówka w Nowym Wiśniczu

ładowanie mapy - proszę czekać...

Koryznówka w Nowym Wiśniczu 49.915316, 20.470930 Koryznówka - muzeum pamiątek po Janie Matejce w Nowym Wiśniczu

 

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Olguś pisze:

    Mnie również Koryznówka urzekła, to śliczny zakątek. W dodatku to aż cud że zdołały się zachować oryginalne meble i cała reszta pamiątek.

Dodaj komentarz

dziewięć − 6 =

Komentujesz anonimowo. Możesz jednak podać adres strony internetowej, który będzie publicznie powiązany z Twoją nazwą/imieniem jaki wpiszesz w komentarzu. Komentarze są moderowane przed publikacją. Zastrzegam sobie możliwość nie publikowania komentarza z jakiegokolwiek powodu.