Rożnów i Jezioro Rożnowskie

Rożnów - Jezioro Rożnowskie

Przystań w Rożnowie

Zapora na Dunajcu w Rożnowie

Rożnów to podobnie jak Gródek nad Dunajcem miejscowość wypoczynkowa położona w Małopolsce nad jeziorem Rożnowskim. Nazwa jeziora wzięła się właśnie od Rożnowa, gdzie w 1942 roku zbudowano na Dunajcu zaporę wodną, tworząc sztuczne Jezioro Rożnowskie. Prace nad zaporą rozpoczęto kilka lat wcześniej – w 1935 roku, po powodzi w 1934 r. W zaporze mieści się również elektrownia wodna.

Długość jeziora to 22 km, szerokość dochodzi miejscami do 2 km. Głębokość jeziora dochodzi do 31-35 metrów. Linia brzegowa wynosi 56 km, a pojemność akwenu to 190 mln. m3.

Rożnów - zapora

Zapora w Rożnowie. Dzięki niej na Dunajcu powstało jezioro Rożnowskie.

Rożnów - tama

Widok na zaporę z drugiej strony
Ankieta - Podczas podróży i weekendowych wypadów chętnie:

Loading ... Loading ...


Zapora Rożnów

O ile się nie mylę, to przeprawa dla ryb wędrujących w górę rzeki. Tędy mogą ominąć tamę.

Turystyczny Rożnów

Teren wokół Jeziora Rożnowskiego jest niezwykle atrakcyjny turystycznie, górzysty, porośnięty lasami. Specyficzny klimat tworzy okrągła wyspa Grodzisko, znana też pod nazwą „Małpia Wyspa”, położona na jeziorze w okolicy Gródka. Więcej o niej przeczytasz w notce o Gródku nad Dunajcem [może interesują Cię mapy turystyczne Pogórza Rożnowskiego?].

Praktycznie na całej długości linii brzegowej znajdują się liczne plaże, ośrodki wypoczynkowe i letniskowe oraz wypożyczalnie sprzętu pływającego. Można uprawiać sporty wodne, wędkować lub wybrać się na spacer albo wycieczkę rowerową. Między Gródkiem n/D a Rożnowem kursuje wycieczkowy statek „Jaskółka”.

Łódki na przystani w Rożnowie

Dobrze byłoby wskoczyć na jedną z tych łódek i popłynąć w dal…

Żaglówki na jeziorze Rożnowskim

Żaglówki na jeziorze Rożnowskim

Zachód słońca nad Rożnowem

Zachód słońca nad Rożnowem

Najsłynniejsze miejscowości wypoczynkowe to właśnie Rożnów oraz wspomniany Gródek nad Dunajcem. Przy drodze biegnącej z Gródka do Rożnowa, na wzgórzu w lesie znajdują się ruiny zamku Rożenów, gdzie można przystanąć na parę chwil.

Moim zdaniem Rożnów różni się od Gródka nad Dunajcem spokojem. W Gródku wzdłuż brzegu ciągnie się droga na Nowy Sącz, ciągle słychać jeżdżące samochody. W Rożnowie, zwłaszcza nad zaporą jest znacznie ciszej, spokojniej i „przyrodniczo”. Jest naprawdę super, szkoda tylko, że ludzie śmiecą i to właśnie w takich miłych zakątkach przyrody.

Rożnów - Dunajec

I jeszcze kilka widoków z Rożnowa

Będąc w okolicy zapory wstąpiliśmy do baru „Przystań” i zjedliśmy udko kurczaka, sałatki, frytki i rybę pangę. Jedzonko było dobre, jednak porównując ilość i cenę, wychodzi drożej niż np. w chińskiej restauracji „LE BA” lub bistro Campari w Tarnowie o których pisałem. No ale w miejscowościach wypoczynkowych jest zawsze drożej. Chociaż i tak było w miarę.

Zapraszam Cię również do innych artykułów:

Dojazd do Rożnowa

Jezioro Rożnowskie i jego okolice to piękne miejsca Małopolski, które trzeba zobaczyć. Dotrzecie tutaj skręcając w Wytrzyszczce  na Rożnów z drogi 75 Brzesko-Nowy Sącz. Można dojechać też od strony Gródka nad Dunajcem. Jadąc drogą 975 z Wojnicza do Nowego Sącza, w Gródku skręcamy na Rożnów. Jadąc prosto dojedziemy do zapory, przy której można zaparkować. Niegdyś bezpłatny parking teraz w sezonie jest odpłatny. Za darmo można zaparkować kilkaset metrów przed zaporą na poboczu drogi. Zobacz na mapie gdzie leży Rożnów:

icon-car.png
Rożnów nad jeziorem Rożnowskim

ładowanie mapy - proszę czekać...

Rożnów nad jeziorem Rożnowskim 49.761197, 20.665712 Rożnów nad jeziorem Rożnowskim


Możesz również polubić…