Rożnów i Jezioro Rożnowskie
Zapora na Dunajcu w Rożnowie
Rożnów to podobnie jak Gródek nad Dunajcem miejscowość wypoczynkowa położona w Małopolsce nad jeziorem Rożnowskim. Nazwa jeziora wzięła się właśnie od Rożnowa, gdzie w 1942 roku zbudowano na Dunajcu zaporę wodną, tworząc sztuczne Jezioro Rożnowskie. Prace nad zaporą rozpoczęto kilka lat wcześniej – w 1935 roku, po powodzi w 1934 r. W zaporze mieści się również elektrownia wodna.
Długość jeziora to 22 km, szerokość dochodzi miejscami do 2 km. Głębokość jeziora dochodzi do 31-35 metrów. Linia brzegowa wynosi 56 km, a pojemność akwenu to 190 mln. m3.

Turystyczny Rożnów
Teren wokół Jeziora Rożnowskiego jest niezwykle atrakcyjny turystycznie, górzysty, porośnięty lasami. Specyficzny klimat tworzy okrągła wyspa Grodzisko, znana też pod nazwą „Małpia Wyspa”, położona na jeziorze w okolicy Gródka. Więcej o niej przeczytasz w notce o Gródku nad Dunajcem [może interesują Cię mapy turystyczne Pogórza Rożnowskiego?].
Praktycznie na całej długości linii brzegowej znajdują się liczne plaże, ośrodki wypoczynkowe i letniskowe oraz wypożyczalnie sprzętu pływającego. Można uprawiać sporty wodne, wędkować lub wybrać się na spacer albo wycieczkę rowerową. Między Gródkiem n/D a Rożnowem kursuje wycieczkowy statek „Jaskółka”.
Najsłynniejsze miejscowości wypoczynkowe to właśnie Rożnów oraz wspomniany Gródek nad Dunajcem. Przy drodze biegnącej z Gródka do Rożnowa, na wzgórzu w lesie znajdują się ruiny zamku Rożenów, gdzie można przystanąć na parę chwil.
Moim zdaniem Rożnów różni się od Gródka nad Dunajcem spokojem. W Gródku wzdłuż brzegu ciągnie się droga na Nowy Sącz, ciągle słychać jeżdżące samochody. W Rożnowie, zwłaszcza nad zaporą jest znacznie ciszej, spokojniej i „przyrodniczo”. Jest naprawdę super, szkoda tylko, że ludzie śmiecą i to właśnie w takich miłych zakątkach przyrody.
Będąc w okolicy zapory wstąpiliśmy do baru „Przystań” i zjedliśmy udko kurczaka, sałatki, frytki i rybę pangę. Jedzonko było dobre, jednak porównując ilość i cenę, wychodzi drożej niż np. w chińskiej restauracji „LE BA” lub bistro Campari w Tarnowie o których pisałem. No ale w miejscowościach wypoczynkowych jest zawsze drożej. Chociaż i tak było w miarę.
Zapraszam Cię również do innych artykułów:
- Kąpielisko Jurków-Chorwacja koło Czchowa
- Zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce i skarb Inków
- Kościół św. Świerada i Benedykta w Tropiu oraz pustelnia i źródło św. Świerada
- Baszta – ruiny zamku w Czchowie
- Zalew w Radłowie koło Tarnowa
Dojazd do Rożnowa
Jezioro Rożnowskie i jego okolice to piękne miejsca Małopolski, które trzeba zobaczyć. Dotrzecie tutaj skręcając w Wytrzyszczce na Rożnów z drogi 75 Brzesko-Nowy Sącz. Można dojechać też od strony Gródka nad Dunajcem. Jadąc drogą 975 z Wojnicza do Nowego Sącza, w Gródku skręcamy na Rożnów. Jadąc prosto dojedziemy do zapory, przy której można zaparkować. Niegdyś bezpłatny parking teraz w sezonie jest odpłatny. Za darmo można zaparkować kilkaset metrów przed zaporą na poboczu drogi. Zobacz na mapie gdzie leży Rożnów: