r e k l a m a

Gródek nad Dunajcem i Małpia Wyspa

Gródek - Jezioro Rożnowskie - Dunajec

Gródek nad Dunajcem – Małpia Wyspa na j. Rożnowskim. Na wyspie jest rezerwat ptactwa wodnego i obowiązuje zakaz wstępu.

Gródek nad Dunajcem to popularna miejscowość wypoczynkowa położona nad Jeziorem Rożnowskim (małopolskie, powiat nowosądecki). Gródek powstał w XIV wieku z połączenia dwóch wsi – Gródek i Kobyle. Sama nazwa Gródek wywodzi się od jednego z grodów, zamków, których zadaniem była obrona doliny Dunajca.

Właśnie ten zamek w XIV wieku należał do trzech braci: Stanisława, Andrzeja i Jana ze Słupca. W 1410 roku jego właścicielem został arcybiskup Piotr z Kurowa. Ruiny zamku znajdują się na “Małpiej Wyspie” na Jeziorze Rożnowskim. Wcześniej było to wzgórze, które po sztucznym utworzeniu jeziora w 1942 roku stało się wyspą. Wyspa stanowi rezerwat ptactwa wodnego. Podobno nawet gniazda na wyspie mają orły. Jeśli jednak chcielibyście wejść na Małpią Wyspę, jest to niemożliwe (zakazane) z uwagi na wspomniany rezerwat.

Gródek nad Dunajcem

Łódki na jeziorze i fragment płatnej plaży. Kiedy zrobiłem to zdjęcie wstęp kosztował 2 zł.

Gródek nad Dunajcem

Domki letniskowe w Gródku. Ta plamka na wodzie w prawym górnym rogu to potwór z jeziora Rożnowskiego – “Roż Nessie”

Obecnie Gródek nad Dunajcem jest siedzibą gminy, w skład której wchodzą: Gródek nad Dunajcem, Rożnów, Bartkowa-Posadowa, Bujne, Jelna, Jelna-Działy, Podole-Górowa, Lipie, Przydonica, Przydonica-Glinik, Roztoka-Brzeziny, Sienna, Tropie oraz Zbyszyce.

Tereny są malownicze i oferują wiele atrakcji turystycznych. Na jeziorze można uprawiać sporty wodne, łowić ryby (a jest ich naprawdę sporo, nie trzeba wchodzić do wody żeby je zobaczyć. Widziałem nawet jak jeden gość “upolował” rybę płetwą do pływania;), wylęgiwać się na wielu plażach, spacerować po lasach porastających wzgórza wokół jeziora lub wybrać się na wycieczkę rowerową.

Dunajec - plaża i łódki na jeziorze Rożnowskim

Plaża i łódki w Gródku

Jezioro Rożnowskie - przystań i plaża

Przystań dla różnych jednostek pływających i plaża

Jezioro Rożnowskie może poszczycić się czystą wodą, chociaż szczególnie przy brzegu lubią pojawiać się glony. Z czystością wody jeziora Rożnowskiego w ostatnich latach bywa różnie. Akwen ma niestety tendencję do zamulania i rozwoju glonów.  Czytałem też o krytycznych głosach odnośnie dokonywania zrzutów wody. To jednak amatorom kąpieli nie przeszkadza. A jeśli masz ochotę popływać bez zanurzania się w wodzie, wszelki sprzęt do pływania można wypożyczyć na miejscu. Aby skorzystać np. z wodnego roweru nie musisz nawet umieć pływać. Obowiązkowa jest jednak wtedy kamizelka ratunkowa. Przeczytaj o naszym wypadzie na rowerki wodne w Gródku.

Atrakcje w pobliżu:

Widok na jezioro Rożnowskie i Małpią Wyspę

Widok na jezioro Rożnowskie i Małpią Wyspę

r e k l a m a

Na terenie gminy Gródek nad Dunajcem można zobaczyć takie zabytki jak ruiny zamku Rożenów z XIV w., beluard warowni Hetmana Tarnowskiego z XVII i XVIII w.,klasycystyczny dwór z XIX w. w Rożnowie jak również zabytkowe kościoły w Przydonicy, Podolu, Zbyszycach i Tropiu. Jeśli chodzi o nocleg to w Gródku nie powinno być z tym żadnego problemu. Na turystów czekają kwatery prywatne, domki i ośrodki letniskowe, pola biwakowe.

Gródek na mapie:

icon-car.png
Gródek nad Dunajcem - Jezioro Rożnowskie

ładowanie mapy - proszę czekać...

Gródek nad Dunajcem - Jezioro Rożnowskie 49.749220, 20.730686 Gródek nad Dunajcem - Jezioro Rożnowskie

Możesz również polubić…

65 komentarzy

 1. Krys pisze:

  Dzięki za odpowiedz Konrad, ja byłem z tej strony gdzie dało się tam wejść. Przy wynajmowaniu rowerku ten pan nic nie wspominał o tym, po rozmowie ze mną policja podpłynęła do tego pana, a tabliczki nie było bo z policja się kłóciłem że jakim prawem chcecie mnie ukarać skoro nie ma tutaj informacji. A odpowiedz jaka otrzymałem była “trzeba było sprawdzić przez internet”.

  • Konrad Dudek pisze:

   No to faktycznie według mnie racja była po Twojej stronie i pewnie dlatego nie było mandatu bo ostatecznie nie było podstaw. A tłumaczenie policji, że trzeba było sprawdzić przez internet to słabe było. Najlepiej zawsze mieć przy sobie jakiś sprzęt do nagrywania, choćby smartfon i nagrywać takie zdarzenia. Gdyby jednak dali mandat byłaby możliwość obrony.

 2. Krys pisze:

  Ja mam tylko małe pytanie. Byłem tam około 2011 wynająłem rowerek i popłynąłem na małpią wyspę, zostałem zatrzymany przez policje, chcieli mnie ukarać 500 zł mandatem bo jest tam rezerwat ale ja nie pochodzę z tych stron i o tym nie wiedziałem a nie było tam żadnych znaków z zakazami. Czy to się zmieniło czy dalej policja szuka tam ludzi żeby ich naciągnąć.

  • Konrad Dudek pisze:

   Też miałem okazję popływać rowerkiem wodnym w pobliżu wyspy i widziałem tabliczkę z zakazem. Chociaż zależy gdzie kto podpłynie, wiadomo, wyspa nie jest obudowana tabliczkami co parę metrów. Ta, którą widziałem, była w miejscu gdzie stosunkowo wygodnie wejść na wyspę. Zakaz na pewno nadal obowiązuje, skoro ustanowiono tam rezerwat to na pewno nadal jest. Nie wiem czy policja chciała Cię naciągnąć, w końcu z historii wynika że zrezygnowali z ukarania mandatem. Inną sprawą może być kwestia niedostatecznego oznakowania, to jednak obowiązki kogoś innego, nie policji. Przypomniałem sobie też, że przy wynajmie rowerka wynajmujący pan wspomniał o zakazie. Kto wie, może taka informacja była nawet zawarta w regulaminie korzystania ze sprzętu wodnego, który wisiał sobie na budce obsługi? To możliwe.

   • Ignis pisze:

    Strefa ochronna została tam ustanowiona w 1995 r. Rozciąga się ona nie tylko na teren wyspy, ale do 10 m od brzegu.

 3. Alicja pisze:

  Jest tu super właśnie jestem w Gródku N/D mieszkam w domku w którym można wynająć pokój.
  Radzę przyjechać. I można popłynąć statkiem do Rożnowa ;-D

 4. J.no pisze:

  Witam, jak wygląda jezioro, czystość wody w nim? Trzy lata temu było pełno małż i mułu. Jak teraz to wygląda bo nie wiem czy tam jechać?

 5. Piotr pisze:

  Witam serdecznie. Zapraszam wszystkich wielbicieli,( a jest na tym forum ich bardzo wielu) do wynajmu apartamentu na oś. Słoneczny Gródek 83/19 (http://www.slonecznygrodek19.plinfo@slonecznygrodek19.pl). Pozdrawiam i życzę miłego wypoczynku.

 6. Mariusz pisze:

  Piękna okolica, tylko zaczyna mnie dziwić fakt, że prawie wszędzie w Polsce w podobnych akwenach są pobierane opłaty za wejście, wjazd itp. Nie ma już nic za darmo… nawet jeśli chodzi o naturę

  • Prezes pisze:

   Gdyby nie były pobierane opłaty to za co utrzymany by był porządek i czystość na akwenach. Koszenie, zbieranie odpadów a przede wszystkim praca ludzka kosztuje. Można przynajmniej wypocząć w ludzkich warunkach, a nie syfie jak to miało miejsce przed paroma laty. Mi to nie przeszkadza osobiście, że trzeba parę złotych zapłacić za wejście. Wręcz popieram. Jest gdzie przyjechać i odpocząć, a przy okazji rejon się będzie rozwijał.

   Jaka to natura, jeśli przyjdzie Polak i po sobie narobi? Niestety pod tym względem do innych krajów nam jeszcze dużo brakuje i szybko się to niestety nie zmieni.

   • Baltazar pisze:

    Być może ktoś rozpozna mnie po nicku, taką mam ksywę na wypożyczalni rowerków, która znajduje się pod Quantum club ( za mostem idąc od centrum )
    Plaża jest darmowa a mimo wszystko jest wysprzątane, to u nas autor wypożyczył sprzęt ;)
    Tak więc Prezes nie masz racji, tu jest parę rowerków a nie kilkadziesiąt a mimo wszystko wstęp bezpłatny :)
    W razie pytań proszę pisać
    szysz13@wp.pl

 7. Turysta pisze:

  Orientuje się ktoś jakie są tam teraz warunki? Czy woda jest czysta i czy plaża nie ma za dużo śmieci? Jeśli jest tak jak w komentarzach niżej (syf,syf,syf) to nie jadę.

 8. Piotrek pisze:

  Witam. Sam osobiście mam działkę w okolicach Gródka, dokładnie w Rożnowie, co prawda do jeziorka 10 minut, ale osobiście wolę przesiadywać na skałkach, a nie w Gródku. Po 1 ludzi dużo, po 2 ciężko gdzieś się rozłożyć w sezonie gdy jest pogoda a po 3 wszystkie okolice tam są warte zwiedzenia. Można znaleźć masę ciekawych miejsc gdzie można siąść nad jeziorkiem i poleżakować :D jak również popływać, jeśli ktoś się orientuje w terenach brzegu, i wie gdzie jaka woda…

 9. Alek33 pisze:

  Czy plaża nadal jest tam płatna?

 10. Dr pisze:

  Cześć, chciałem się dowiedzieć o nr tel do domków po prawej stronie przed mostem jest ośrodek zawsze tam lubiałem jeździć ale straciłem nr. Może ktoś ma lub adres www.

  • Rafał pisze:

   Hej.
   Nie wiem jaki jest nr do domków ale mogę Ci zaproponować kontakt do miejsca moich wypadów.
   Co do plaży to w centrum Gródka jest cały czas płatna niestety nie pamiętam ile bo ja z niej nie korzystam.
   W okolicy są co najmniej 2 miejsca (plaże) na których nie trzeba płacić a można wypożyczyć rowerki itd (na płatnej plaży szczerze to niestety gość kroi i dla mnie przesadza trochę.
   Jeśli ktoś miałby inne pytania możecie pisać (lub pytać mailowo na stronie www którą podałem też na pewno chętnie pomogą).
   E mail do mnie: rf2636@wp.pl
   Pozdrawiam i zapraszam ponieważ tam gdzie mieszkałem bardzo fajna okolica (niby nie centrum ale wszędzie blisko i spokojnie) jeszcze jak pogoda się uda to aż nie chce się wracać.

 11. Dymeczka pisze:

  Byłam tam w zeszłym roku i planowałam również w tym ale niestety na brak czasu nie udało mi się wyjechać:(..
  Ale powiem wam jedno, będąc tam zapominasz o cały świecie, a jak trafisz na ładną pogodę to miejsce jak z jakieś bajki.. wieczorne imprezy, a do tego ludzie bardzo mili i przyjaźnie nastawieni :) .. Miejsce wymarzone dla tych co lubią dobrą zabawę, odpoczynek i pragnących od izolować się choć na chwile od całej rzeczywistości..

 12. Inesss pisze:

  Byłam! Miejscówka fajna, kapele grają, można potańczyć, powariować… a co do samej plaży- syf, syf, syf! Aż żal serce ściska, brzeg plaży to wysypisko śmieci – wszędzie szkła, walające się butelki, gałęzie, niekiedy całe worki ze śmieciami…. masakra! Osobiście nie polecam, choć miejscowość bardzo fajna… zza okna samochodu… przejazdem!

 13. Ana pisze:

  Było zaje… jak to ująć heh :***)

 14. Devo pisze:

  Takiego syfu nie ma nad żadnym innym polskim jeziorem. Tony butelek plastikowych plus ogrom drewna z zeszłorocznej powodzi. Panie i Panowie – rożnowskie to SYF jakiego świat nie widział. Woda jest brązowa od gliny z gór. Zero kąpieli nawet jakby słońce raczyło wyskoczyć zza chmur.

 15. Kuba pisze:

  Właśnie wróciłam z Gródka okolice piękne ale odkąd plaże należą do prywaciarzy to totalny syf, szkła śmieci i bez butów na nogach lepiej nie wchodzić ani na plaże ani do wody. Wielka szkoda że nie ma kto zadbać o tak piękne jezioro a kasę to chcieli nawet brać od miejscowych.Chańba

 16. Paweł pisze:

  A powiedzcie mi jak z opłatami za wejście na plażę? Jest teraz w ogóle coś takiego?

 17. Lolek pisze:

  Gródek to syf…

  • Adela pisze:

   Lolek, no cóż, jest tak jak prawie wszędzie. Niestety ludzie w Polsce jeszcze muszą się nauczyć dbania o przyrodę. I wbrew temu co mówią niektórzy, Polska wcale nie jest taka znowu zaśmiecona nawet porównując do ja do niektórych krajów europejskich.

 18. Mirek pisze:

  Ja mieszkam niedaleko Gródka i jest tam fajnie zwłaszcza w wakacje. Polecam tą miejscowość ;)

 19. Daria pisze:

  Zajefajna wioska

 20. Basia pisze:

  Moi rodzice i dziadkowie pochodzą z okolic Gródka. To przepiękne, nie zniszczone przez cywilizację miejsce. W lasach dzikie zwierzęta, świeże powietrze, od razu apetyt wraca. Jedynie po sezonie zostaje syf po turystach. I tu prośba do tych, którzy po sobie nie sprzątają – jeśli chcecie tu wrócić i powtórzyć miło spędzone chwile, zabierzcie ze sobą SWOJE śmieci żeby potem nie pływały w jeziorze. Z góry dziękuję. Mieszkam we Wrocławiu, jeżdżę tam na łono przyrody od dzieciństwa Polecam.

 21. Kobieta pisze:

  Oj jak zatęskniłam za ciepłem, wodą i plażowaniem, a tu na dworze zimno, a pewnie niedługo śnieg spadnie, eh. Fajne zdjęcia – tylko czekać do lata:)

 22. Łukasz pisze:

  Orientuje się ktoś czy sanepid zezwolił na kąpiel czy woda nadal jest kiepskiej jakości ?

 23. Tusiaczek pisze:

  Woda w jeziorze w miarę czysta można się kąpać, na małpią wyspę jest zakaz wstępu aczkolwiek można tam podpłynąć na przykład rowerkiem lub kajakiem wynajętym przy plaży.

 24. Niunia pisze:

  Hej!
  Czy ktoś się orientuje jak wygląda poziom czystości wody w jeziorku? Da się pływać czy nie bardzo?:) Zorientowanych proszę o wiadomość!

 25. Konrad Dudek pisze:

  Z tego co słyszałem na dzień dzisiejszy woda nie nadaje się jeszcze do kąpania.

 26. Ania pisze:

  Super tam jest nawet tam można rowerkiem pojeździć..

 27. Tomasz pisze:

  Tak. Fajnie jest poza jednym że taka brudna woda która śmierdzi.. masakra po tej powodzi… jeszcze można się czegoś złapać jakiej wysypki.. nie polecam takich jezior…

 28. Olka pisze:

  Mam pytanie czy można się kąpać nad jeziorem?

 29. Takie Trio pisze:

  W sobotę tj.17.7.2010 – zagra tam zespół TAKIE TRIO ze Sosnowca w barze “Milutki” obok dyskoteki ALIBABA. Zapraszamy serdecznie

 30. Kasia pisze:

  Małe pytanko, można się tam teraz kąpać?

 31. Karulka ;** pisze:

  Ja jadę ale dopiero 2 lipca ;*;* już nie mogę się doczekać xdd

 32. Aniunia pisze:

  Ja będę dopiero w tym miesiącu….
  26.o7.2010-08.08.2010
  Normalnie nie mogę się doczekać…. moje koleżanki tam były i cały czas mi o tym mówią… jak jest tam super…;)

 33. Paula pisze:

  Byłam tam na 5 dni właśnie wczoraj wróciłam tam jest przepięknie i extra polecam

 34. Sylka pisze:

  Jest suuperr w gródku on jest exstra!

 35. Jacek pisze:

  Jak ktoś lubi tłok i ścisk oraz coś co przypomina wodę to polecam – najlepiej sam się przekonaj

 36. Kolega pisze:

  Wiadomość do osoby która byla pod namiotami między 20 a 26 lipca 2009 r.

  Jesli wskoczysz do tej fontanny to wskocze za toba. Wchodzisz w to?
  Odpisz bo chcialbym CIE ponosic na rękach . . .

  P.S Nie moge o Tobie przestac myslec

 37. Mateusz pisze:

  Jutro jadę na 2 tygodnie :)

 38. Aga pisze:

  Cudowne miejsce :) Właśnie wróciłam z weekendu tam :) Dobra ekipa i wakacje za****ste:D

 39. Monika pisze:

  Nikt nie zna tych domków z fotografii? :)

 40. Gość pisze:

  Bardzo fajna miejscowość. Jadę tam za tydzień w poniedziałek z rodzicami i wujkiem… ;p polecam gorąco !

 41. Natalia pisze:

  Ej kto jedzie w tym roku ….na kolonie Gródek nad Dunajcem…lol odpowiedzcie

 42. Turystka pisze:

  Za wstęp nad wodę wieczorem zażądano ode mnie 10 zł i jeszcze pan na bramce stwierdził, że skoro jest na przyjazd to i na wejście. Gródka nie polecam tym, którzy chcą swobodnie pochodzić brzegiem jeziora, lepiej wybrać inne miejscowości, bez przesady…

 43. Agnieszka pisze:

  Mam pytanko czy zna ktoś numer do osoby która wynajmuje domek w Gródku 150zł/tydzień

 44. Tolek pisze:

  Gorąco polecam tą miejscowość wypoczynkową. Każdy tu znajdzie coś dla siebie. Nie da rady się tu nudzić. Od kilku lat spędzam tu wakacje i po prostu wracam za każdym razem do Gródka. Ciągnie jak magnes.
  Są tu wspaniali i gościnni ludzie. Pozdrawiam sołtysa wspaniały człowiek.

 45. Sylwia pisze:

  Byłam tam w maju gdy nie było żadnego tłoku na plaży itd… płynęliśmy rowerkiem wodnym… było cudnie:)

 46. Kaśka pisze:

  Mieszkam w GnD :D i kochammmm Gródeczek jest tu pięknie:))

 47. Magda pisze:

  Spędziłam w Gródku parę niezapomnianych wakacji….jak patrzę na zdjęcia to aż się łezka w oku kręci:)…..sami znajomi, piękne widoki, całonocne szaleństwa w “swojskiej” Alibabie no i przede wszystkim atmosfera której nie znajdzie się w żadnej innej miejscowości. Kocham Gródeczek!

 48. Oliwia pisze:

  3 sierpnia jadę z rodzinką do Gródka nie mogę się doczekać :)

 49. Anna pisze:

  Gródek jest przepiękny, jest dużo różnych pojazdów wodnych (np.rowerki) do wynajęcia koszt to ok. 6zł za 1h od pojazdu. Jest fantastyczna atmosfera, są ratownicy, można się porządnie najeść. Polecam Gorąco!

 50. Mona pisze:

  Co to za domki na 3 zdjęciu?
  Chyba byłam tam jakieś 19 lat temu:)
  Podpowie ktoś?

 51. Jack pisze:

  Gródek i Kobyle to osobne wsi które po połączeniu dały nazwę Gródek nad Dunajcem. A w okresie międzywojennym czasem nie mówili na tę wieś Kobyle Gródek?

 52. Dysia pisze:

  Mam pytanko czy na tą wyspę można się dostać jakimś przewozem czy trzeba indywidualnie np wynająć jakąś łódkę samemu? Proszę o szybka odp ;p

  • Konrad Dudek pisze:

   Niestety na wyspie jest rezerwat ptactwa wodnego i nie wolno na nią wchodzić. Można co najwyżej podpłynąć pod wyspę stateczkiem wożącym turystów lub nawet na rowerze wodnym, który można wynająć.

 53. Gość ;] pisze:

  Zajebiaszcza miejscowość! Gródek rządzi!;D haha jeziorko i te sprawy;d Klub X?:D pzdr Yo zioOomki;*

 54. Kasia 27 pisze:

  Byłam na wycieczce na studiach 5 lat temu – urocza miejscowość, piękne widoki, sympatyczni mieszkańcy (Pozdrawiam Sebastiana – Kojota :) ) Na pewno tam już niedługo wrócę!

 55. Dawid pisze:

  Fajna miejscowość, byłem w niej, warto pojechać

Dodaj komentarz

3 × cztery =

Komentujesz anonimowo. Możesz jednak podać adres strony internetowej, który będzie publicznie powiązany z Twoją nazwą/imieniem jaki wpiszesz w komentarzu. Komentarze są moderowane przed publikacją. Zastrzegam sobie możliwość nie publikowania komentarza z jakiegokolwiek powodu.