Gródek nad Dunajcem i Małpia Wyspa

Gródek - Jezioro Rożnowskie - Dunajec

Gródek nad Dunajcem – Małpia Wyspa na j. Rożnowskim. Na wyspie jest rezerwat ptactwa wodnego i obowiązuje zakaz wstępu.

Gródek nad Dunajcem to popularna miejscowość wypoczynkowa położona nad Jeziorem Rożnowskim (małopolskie, powiat nowosądecki). Gródek powstał w XIV wieku z połączenia dwóch wsi – Gródek i Kobyle. Sama nazwa Gródek wywodzi się od jednego z grodów, zamków, których zadaniem była obrona doliny Dunajca.

Właśnie ten zamek w XIV wieku należał do trzech braci: Stanisława, Andrzeja i Jana ze Słupca. W 1410 roku jego właścicielem został arcybiskup Piotr z Kurowa. Ruiny zamku znajdują się na „Małpiej Wyspie” na Jeziorze Rożnowskim. Wcześniej było to wzgórze, które po sztucznym utworzeniu jeziora w 1942 roku stało się wyspą. Wyspa stanowi rezerwat ptactwa wodnego. Podobno nawet gniazda na wyspie mają orły. Jeśli jednak chcielibyście wejść na Małpią Wyspę, jest to niemożliwe (zakazane) z uwagi na wspomniany rezerwat.

Gródek nad Dunajcem

Łódki na jeziorze i fragment płatnej plaży. Kiedy zrobiłem to zdjęcie wstęp kosztował 2 zł.

Gródek nad Dunajcem

Domki letniskowe w Gródku. Ta plamka na wodzie w prawym górnym rogu to potwór z jeziora Rożnowskiego – „Roż Nessie”Obecnie Gródek nad Dunajcem jest siedzibą gminy, w skład której wchodzą: Gródek nad Dunajcem, Rożnów, Bartkowa-Posadowa, Bujne, Jelna, Jelna-Działy, Podole-Górowa, Lipie, Przydonica, Przydonica-Glinik, Roztoka-Brzeziny, Sienna, Tropie oraz Zbyszyce.

Tereny są malownicze i oferują wiele atrakcji turystycznych. Na jeziorze można uprawiać sporty wodne, łowić ryby (a jest ich naprawdę sporo, nie trzeba wchodzić do wody żeby je zobaczyć. Widziałem nawet jak jeden gość „upolował” rybę płetwą do pływania;), wylęgiwać się na wielu plażach, spacerować po lasach porastających wzgórza wokół jeziora lub wybrać się na wycieczkę rowerową.

Dunajec - plaża i łódki na jeziorze Rożnowskim

Plaża i łódki w Gródku

Jezioro Rożnowskie - przystań i plaża

Przystań dla różnych jednostek pływających i plaża

Jezioro Rożnowskie może poszczycić się czystą wodą, chociaż szczególnie przy brzegu lubią pojawiać się glony. Z czystością wody jeziora Rożnowskiego w ostatnich latach bywa różnie. Akwen ma niestety tendencję do zamulania i rozwoju glonów.  Czytałem też o krytycznych głosach odnośnie dokonywania zrzutów wody. To jednak amatorom kąpieli nie przeszkadza. A jeśli masz ochotę popływać bez zanurzania się w wodzie, wszelki sprzęt do pływania można wypożyczyć na miejscu. Aby skorzystać np. z wodnego roweru nie musisz nawet umieć pływać. Obowiązkowa jest jednak wtedy kamizelka ratunkowa. Przeczytaj o naszym wypadzie na rowerki wodne w Gródku.

Atrakcje w pobliżu:

Widok na jezioro Rożnowskie i Małpią Wyspę

Widok na jezioro Rożnowskie i Małpią Wyspę

Na terenie gminy Gródek nad Dunajcem można zobaczyć takie zabytki jak ruiny zamku Rożenów z XIV w., beluard warowni Hetmana Tarnowskiego z XVII i XVIII w.,klasycystyczny dwór z XIX w. w Rożnowie jak również zabytkowe kościoły w Przydonicy, Podolu, Zbyszycach i Tropiu. Jeśli chodzi o nocleg to w Gródku nie powinno być z tym żadnego problemu. Na turystów czekają kwatery prywatne, domki i ośrodki letniskowe, pola biwakowe.

Gródek na mapie:

icon-car.png
Gródek nad Dunajcem - Jezioro Rożnowskie

ładowanie mapy - proszę czekać...

Gródek nad Dunajcem - Jezioro Rożnowskie 49.749220, 20.730686 Gródek nad Dunajcem - Jezioro Rożnowskie


Możesz również polubić…