r e k l a m a

Kościół Św. Anny na Bocheńcu w Jadownikach

Zabytkowy kościółek św. Anny Bocheniec - Jadowniki - Małopolska

Kościół Świętej Anny – Bocheniec – Jadowniki – Małopolska

Bocheniec to wzgórze (prawie 400 m. n.p.m) koło Brzeska, z którego rozciąga się wspaniała panorama okolic. Można stąd zobaczyć min. Brzesko, Tarnów, Kotlinę Sandomierską, Beskid Sądecki a nawet przy dobrej pogodzie Tatry. Na Bocheńcu, zwanym też Rogalem, odkryto pozostałości grodziska Wiślan z początków średniowiecza. Na jego miejscu wybudowany został mały kościółek św. Anny.

Świątynia została wzniesiona około 1596 roku z fundacji krakowskiego sędziego Lubowieckiego. Na początku kościółek miał formę kapliczki, później rozbudowywanej przyjmując obecny kształt. W 1852 roku rozpoczęto gruntowną odnowę kościoła, po której w 1854 r. został konsekrowany przez tarnowskiego biskupa Alojzego.

Bocheniec - Jadowniki - zabytkowy kościółek św. Anny

Widok na kościół z południowo-zachodniej strony

Styl kościoła św. Anny stanowi trochę taki miks baroku i gotyku. Do gotyku nawiązuje wygląd zewnętrzny, zaś wnętrze do baroku. Świątynia posiada jedną nawę a w ołtarzu umiejscowiony jest XVII wieczny obraz przedstawiający adorację krzyża przez Maryję z dzieciątkiem Jezus, św Anną, Joachimem i Józefem. Z zewnątrz kościół otoczony jest murem, który w połączeniu z stosunkowo małymi rozmiarami budynku utrudnia ogarnięcie go w całości wzrokiem.

Cudowne źródełko i legenda o św. Annie

Przed powstaniem murowanej świątyni w 1596 roku, istniał wcześniej gdzieś w okolicy drewniany kościół. Związana jest z tym legenda. Ponieważ drewniany kościółek się rozwalał, ludzie chcieli postawić nową, murowaną świątynię w połowie wysokości góry. Zgromadzony materiał na budowę co noc przenosił się jednak na szczyt. W końcu pewnej nocy ludzie zobaczyli świetlistą postać przenoszącą kamienie na wzgórze. Uznali to za znak i wybudowali kościół na szczycie góry.

W trakcie budowy w pobliżu, nieco niżej kościółka po jego południowej stronie, trysnęło źródełko przy którym pojawiła się świetlista postać św. Anny. Święta poprosiła by kościół nazwać jej imieniem. Tak też zrobiono. Źródełko, nad którym postawiono kapliczkę, bije do dzisiaj i każdy może zaczerpnąć z niego wody.

Aktualizacja 12.06.2023.

Nieopodal kościoła na Bocheńcu trwa budowa wieży widokowej, która będzie kolejną atrakcją w regionie.

Widok na kościółek i okolice Bocheńca okiem drona:

 

Kościół św. Anny na Bocheńcu – Jak dojechać?

Kościół św. Anny na Bocheńcu w Jadownikach leży około 6 km. od Brzeska. Jadąc krajową czwórką od Brzeska w stronę Tarnowa, po około 2 km. na światłach w Jadownikach skręcamy w prawo (możemy też alternatywnie skręcić prawo 100 m. za światłami) i wyjeżdżamy  jakieś 3,5 km. na górę Bocheniec. Po drodze miniemy po prawej stronie nowy kościół w Jadownikach. Na szczycie Bocheńca skręcamy w prawo (gdybyśmy pojechali prosto dojedziemy pod kościół i grotę N.M.P. z Lourdes w Porąbce Uszewskiej). Na skrzyżowaniu jest znak informujący o kościółku, więc nikt nie powinien zabłądzić. Po niecałych 700 m. dotrzemy do celu.

Lokalizacja kościółka na mapie:

icon-car.png
Kościół św. Anny na Bocheńcu w Jadownikach

ładowanie mapy - proszę czekać...

r e k l a m a

Kościół św. Anny na Bocheńcu w Jadownikach 49.944147, 20.649828 Kościół św. Anny na Bocheńcu w Jadownikach

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

pięć × 5 =

Komentujesz anonimowo. Możesz jednak podać adres strony internetowej, który będzie publicznie powiązany z Twoją nazwą/imieniem jaki wpiszesz w komentarzu. Komentarze są moderowane przed publikacją. Zastrzegam sobie możliwość nie publikowania komentarza z jakiegokolwiek powodu.