r e k l a m a

Szpilówka – Wieża Widokowa Iwkowa i Pustelnia św. Urbana na Bukowcu

Wieża widokowa w Iwkowej na Szpilówce

Wieża widokowa w Iwkowej na wzgórzu Szpilówka w Małopolsce

Lubicie obserwować świat z góry? W takim razie mam dla Was propozycję wycieczki na górę Szpilówka w miejscowości Iwkowa, na szczycie której znajduje się całkiem sporej wysokości wieża widokowa. Przy okazji to dobry powód do spaceru, bowiem w zależności od parkingu na którym się zatrzymacie, dojście na wieżę może zająć od około 15-20 minut do nawet 2 godzin.

Wieża widokowa w Iwkowej na górze Szpilówka – Historia

Iwkowa to miejscowość między Czchowem a Limanową, która słynie między innymi z malowniczo położonej krętej drogi, która doczekała się już powiedzonek typu – “Jesteś zakręcony jak droga do Iwkowej” ;). Iwkowa ma też inną atrakcję. W 2018 roku na szczycie góry Szpilówka (wysokość 516 m n.p.m.) wybudowano wieżę widokową o wysokości 34,2 metrów. Co ciekawe, nie jest to pierwsza wieża na Szpilówce, albowiem w 1950 roku dla celów geodezyjnych wniesiono tutaj drewnianą wieżę z 4 platformami, która stała się nieformalną wieżą widokową. Geodezyjna wieża dawno uległa zawaleniu, ale jej historia stała się inspiracją do wzniesienia obecnej wieży widokowej.

Wieża widokowa w Iwkowej w Małopolsce - góra Szpilówka

Wieża widokowa w Iwkowej na górze Szpilówka. Pod wieżą jest wiata i stoliki z ławkami.

r e k l a m a

Wieża widokowa Szpilówka ma konstrukcję metalowo-drewnianą i wznosi się znacznie ponad korony drzew. Otwarta konstrukcja wieży sprawia, że dla niektórych osób dotarcie na jej szczyt może być wyzwaniem, co zresztą zaobserwowałem bo na wieży i pod nią było z kilkanaście osób, spośród których 2-3 miały problem z wyjściem.

Widoki z wieży widokowej w Iwkowej

Warto jednak pokonać ewentualne lęki, bowiem z wieży rozciągają się piękne widoki na Pogórze Ciężkowickie, Beskid Sądecki, Beskid Wyspowy, Pogórze Wiśnickie, Pogórze Ciężkowickie, Pogórze Rożnowskie…

Południowa panorama z wieży widokowej w Iwkowej - góra Szpilówka

Panorama południowa z wieży widokowej w Iwkowej na Szpilówce – widać min. Beskid Sądecki, Beskid Wyspowy, Gorce

Dostrzec można stąd między innymi Magurę Małastowską, Jaworze, Mogielicę, Babią Górę, panoramę od Krakowa po Tarnów a nawet Góry Świętokrzyskie. Niestety, nie zobaczyłem Tatr, nie wiem czy widoczność nie dopisała czy umiejscowienie wieży na to nie pozwala. Tym niemniej widoki jakie oferuje wieża widokowa w Iwkowej i tak są imponujące. Jeśli szczególnie interesuje Was obserwacja krajobrazów warto zabrać ze sobą lornetkę i wybrać się na wieżę w dzień o jak najlepszej przejrzystości powietrza.

Panorama na północ

Wieża widokowa Iwkowa – widok na północ

Ziemianka Bazy Wojsk Radzieckich koło wieży

Po wschodniej stronie wieży widokowej, u jej podnóża, można zobaczyć też ziemiankę będącą pozostałością po bazie wojsk radzieckich, która funkcjonowała na Szpilówce w latach 60-tych XX wieku. Baza zajmowała teren około 4 ha lasu. W bazie wojskowej służyło 20 żołnierzy. Jej funkcjonowanie było owiane tajemnicą co tworzyło różne dziwne teorie u miejscowej ludności. Wiadomo tylko, że na wzgórzu działały widoczne z daleka anteny zasilane agregatami słyszalnymi w całej okolicy. Rosjanie zlikwidowali bazę w 1970 roku. Śladem po niej jest ta właśnie odbudowana ziemianka.

Ziemianka przy wieży widokowej w Iwkowej

Ziemianka przy wieży widokowej w Iwkowej

Kaplica – Pustelnia św. Urbana w Iwkowej

Jeśli już wybraliście się na wieżę widokową w Iwkowej, warto zobaczyć też kapliczkę – pustelnię św. Urbana, znajdującą się jakieś 1,5 km na północny wschód od wieży. Spacerem z dziećmi dojście zajęło nam to koło 30 minut. Aby dojść do pustelni wracamy się na parking F i idziemy polną drogą, biegnącą skrajem lasu, od parkingu na wschód. Tak na marginesie droga dociera do parkingu B2 a dalej do parkingu B, znajdującego się pod ośrodkiem zdrowia w Iwkowej.

Po ok. 1 km spaceru spotykamy znak na drzewie wskazujący kierunek do pustelni. Tu skręcamy na północ w drogę biegnącą przez las. Dalej szliśmy intuicyjnie bowiem pojawiały się rozgałęzienia. W skrócie po minięciu małego potoku płynącego pod drogą skręcamy na prawo a po chwili znowu w lewo na północ i idąc lasem pod górkę docieramy do pustelni. Droga w lesie przebiega przez podmokłe tereny i momentami było błoto.

r e k l a m a

Pustelnia św. Urbana w Iwkowej

Kapliczka – Pustelnia św. Urbana – niedaleko wieża widokowa Iwkowa – Małopolska. Obok widać zagrodzone ujęcie wody ze źródła “Urban”.

Pustelnia św. Urbana to zabytkowa murowana kapliczka z XVIII wieku leżąca na południowym stoku wzgórza Bukowiec, na Roli Zięciowskiej. Jej wymiary to 4,5 x 4,5 m. Mury kapliczki z piaskowca mają 80 cm grubości. W ołtarzyku widnieje namalowany na desce obraz z XVII w. przedstawiający św. Urbana. Murowana kapliczka powstała na miejscu starej drewnianej kapliczki.

Legenda głosi, że w X-XI wieku miał tutaj swoją pustelnię pustelnik Urban, uczeń/towarzysz św. Świerada z Tropia. Obok pustelni wypływa źródło “Urban”, z którego woda ma ponoć cudowne właściwości. Obecnie źródło stanowi ujęcie wody pitnej. Strudzeni mogą skorzystać z drewnianego stołu z ławkami koło kapliczki. Co roku w Święto Zesłania Ducha Świętego z kościoła parafialnego w Iwkowej odbywa się procesja do Pustelni św. Urbana.

Pustelnia św. Urbana - Iwkowa

Pustelnia św. Urbana oraz obraz św. Urbana w jej wnętrzu – Iwkowa


Przeczytaj też o innych atrakcjach turystycznych w Małopolsce:


Jak dotrzeć do wieży widokowej na Szpilówce

Do wieży można dotrzeć kilkoma trasami. W Iwkowej jest kilka parkingów oznaczonych na mapie, na których można zostawić samochód i w zależności od tego dotrzeć pod wieżę krótszą lub dłuższą drogą. My zatrzymaliśmy się na parkingu F, położonym najbliżej wieży, na skraju lasu pokrywającego wzgórze Szpilówka. Stąd pod wieżę jest już tylko kilkanaście minut piechotą. Przy parkingu F znajduje się toi-toi oraz altanka (spodziewałem się tego ale muszę dodać informacyjnie, że w toi toi nie było wody,mydła ani papieru).

Parking F na szlaku do wieży widokowej w Iwkowej

Parking F na szlaku do wieży widokowej w Iwkowej

Dojazd do parkingu F wygląda następująco: Przejeżdżając przez Iwkową główną drogą (biegnącą od Tymowej w stronę Porąbki Iwkowskiej) przy budynku straży pożarnej należy skręcić na zachód. To miejsce charakterystyczne, bowiem przy drodze jest też figura białego jelenia i znak kierujący do słynnej bacówki Biały Jeleń w Iwkowej. Podążamy właśnie w tę stronę.

Po chwili miniemy kościół w Iwkowej oraz szkołę z boiskiem (tu też jest parking gdzie można zaparkować). Za szkołą na rozwidleniu dróg skręcamy w prawo (choć w lewo też da się dojechać tylko zrobimy większe kółko) i po 1,5 km na skrzyżowaniu dróg skręcamy w prawo. Uwaga! Jest tu zakaz wjazdu obowiązujący w soboty, niedziele i święta (paradoksalnie to turystyczne dni, więc wtedy musicie wybrać inny parking. Zakaz wjazdu nie obowiązuje osób niepełnosprawnych).

Stąd wąską drogą pnącą się pod górkę jedziemy jeszcze koło 1 km i docieramy na parking (kiedy my tu byliśmy ten odcinek był częściowo bez asfaltu). Pod samą wieżę podchodzimy pieszo ubitą drogą biegnącą przez las. Po opadach z pewnością będzie błotniście, bowiem pomimo słonecznych dni zachowały się na drodze kałuże.

Jak wspominałem, można zaparkować też na innych parkingach oznaczonych na mapie. Polecana jest między innymi trasa spod z parkingu B umiejscowionego pod Ośrodkiem Zdrowia w Iwkowej. Informacje dla turystów znajdziecie też na stronie gminy Iwkowa.

Wieża Widokowa Iwkowa na mapie:

Wieża Widokowa na Szpilówce - Iwkowa

ładowanie mapy - proszę czekać...

Wieża Widokowa w Iwkowej na Szpilówce: 49.835323, 20.562004
Parking F na Szpilówce w Iwkowej. Położony najbliżej wieży, dostępny w dni powszednie pon-pt.: 49.833055, 20.571384
Kapliczka- Pustelnia św. Urabana w Iwkowej: 49.835266, 20.580387
Parking B w Iwkowej przy ośrodku zdrowia: 49.825159, 20.589205
Parking B w Iwkowej na szlaku pod wieżę widokową: 49.828308, 20.584313
Parking A w Iwkowej na szlaku pod wieżę widokową: 49.832855, 20.599955
Parking D w Iwkowej koło szkoły i kościoła: 49.820002, 20.584366
Parking G w Iwkowej: 49.826048, 20.549133
Parking E w Iwkowej: 49.823574, 20.564175

Przy tworzeniu wpisu skorzystałem z tablic informacyjnych umiejscowionych przy obiekcie.

Możesz również polubić…

3 komentarze

  1. Maciek pisze:

    Od samego patrzenia na zdjęcia kręci mi się w głowie.

  2. Ewelina pisze:

    Niedawno byliśmy na tej wiezy. Super widoki ale mam lęk wysokości, może nie jakiś mocny ale jednak, i nogi mi trochę zmiękły przy wejściu i zejściu. Jednak było warto!

  3. Jaro pisze:

    Zamierzamy wybrać się tam z rodzinką. Od kilku lat pojawia się coraz więcej wież widokowych co mnie bardzo cieszy :)

Dodaj komentarz

osiemnaście + dwanaście =

Komentujesz anonimowo. Możesz jednak podać adres strony internetowej, który będzie publicznie powiązany z Twoją nazwą/imieniem jaki wpiszesz w komentarzu. Komentarze są moderowane przed publikacją. Zastrzegam sobie możliwość nie publikowania komentarza z jakiegokolwiek powodu.