r e k l a m a

Kamienie Brodzińskiego w Lipnicy Górnej

Pomnik Przyrody Kamienie Brodzińskiego w Lipnicy Górnej

Lipnica Górna – Pomnik Przyrody Kamienie Brodzińskiego na szczycie góry Paprotna. Jak widać na zdjęciu wandale są wszędzie.

Między Lipnicą Murowaną a Nowym Wiśniczem utworzony został Lipnicko-Wiśnicki Park Krajobrazowy. Na jego terenie w miejscowości Lipnica Górna i Rajbrot położona jest góra Paprotnia (440 m.npm), gdzie znajduje się rezerwat przyrody nieożywionej “Kamienie Brodzińskiego”. Nie jest co prawda tak rozległy i okazały jak Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach, w zasadzie to kilka skałek, niemniej warto tam zawitać.

Skałki Brodzińskiego na wzgórzu Paprotna

Skały z piaskowca istebniańskiego mają formy grzybów, baszt, ambon. Największą jest najwyżej położony “Wielki Kamień” o wysokości 10 metrów i szerokości 16 m. Wszystkie główne skałki i ich grupy są położone blisko siebie w odległości kilkudziesięciu metrów. Niemniej w lesie na wzgórzu Paprotna można natknąć się też na mniejsze, pojedyncze sztuki. W sąsiedztwie jest również polanka z miejscem na rozpalenie ogniska.

Smakoszy leśnych darów z pewnością ucieszy też wiadomość, że las ze skałkami dosłownie wypełnia dywan krzaczków borówek. Zła wiadomość jest taka, że konkurencja wśród zbieraczy jest duża.

r e k l a m a

Skały Brodzińskiego

Wielki Kamień, największa ze skał. Na wcześniejszym zdjęciu widok na Wielki Kamień z drugiej strony.

Ulubione miejsce Kazimierza Brodzińskiego

Nazwa piaskowych skałek pochodzi od nazwiska poety i historyka Kazimierza Brodzińskiego (1791-1835 r.), który w tej okolicy spędził swoje dzieciństwo i często odwiedzał to miejsce gdzie rozmyślał. Skałki powstawały w ciągu kilku tysięcy lat. Warto sobie uzmysłowić, że takie formacje skalne z czasem, co prawda bardzo długim, ale jednak – znikną. Proces wietrzenia, który je wyrzeźbił, trwa nadal i powoduje kruszenie skał.

Skałki Brodzińskiego to interesująca, przyrodnicza atrakcja turystyczna, która zazwyczaj nie jest zbytnio oblegana (chociaż to różnie bywa w zależności od dnia tygodnia i pogody). Niektórzy, czytaj młodzież, z namiętnością wspinają się na skałki i tam urzędują, czym mogą nieco irytować. Pomijając ten fakt miło i spokojnie spędzimy czas spacerując do skałek wśród leśnej przyrody. Sam byłem tam ze cztery razy i z chęcią przy okazji wstąpię ponownie. A parę kilometrów od Kamieni Brodzińskiego w miejscowości Połom Duży można zobaczyć też skałkę Kamień Grzyb.

Małopolska - Kamienie Brodzińskiego - Lipnica Górna

Dwa kamienie w kształcie grzybów łączą się tworząc skalne okno.

Jak dojechać do Skałek Brodzińskiego

Jadąc drogą Lipnica Murowana – Muchówka, na górze Paprotnia zobaczymy drewniany kompleks hotelowo-gastronomiczny “Hotel i Gospoda pod Kamieniem Brodzińskiego”. Tutaj możemy zaparkować samochód. Z tyłu lokalu rozpoczyna się oznakowana leśna ścieżka prowadząca do Kamieni Brodzińskiego. Trasa liczy kilkaset metrów, a jej spory kawałek jest malowniczo usłany korzeniami drzew. Skałki znajdują się na południowej części szczytu góry.

Skałki Brodzińskiego na mapie:

icon-car.png
Kamienie Brodzińskiego

ładowanie mapy - proszę czekać...

Kamienie Brodzińskiego 49.848444, 20.479031 Kamienie Brodzińskiego

 

Możesz również polubić…

22 komentarze

 1. Julia pisze:

  Wow, Lipnicko-Wiśnicki Park Krajobrazowy to prawdziwy skarb! Skałki Brodzińskiego na wzgórzu Paprotna zachwycają swoimi nietypowymi formami. Idealne miejsce na wspaniałe spacery i zbieranie borówek!

 2. Katarzyna pisze:

  Piękne miejsce, piękne wspomnienia…

 3. To wspaniałe miejsce, a wiemy to, bo znalazło się na trasie naszej ubiegłorocznej, jesiennej wędrówki przez malowniczą krainę rozciągającą się między Wiśniczem i Lipnicą http://gorskiewedrowki.blogspot.com/2011/11/miedzy-wisniczem-lipnica.html

 4. Ola pisze:

  Kamienie Brodzińskiego są w Rajbrocie

 5. Agata pisze:

  Piękne skały znajdują się w miejscowości Bukowiec koło Lipnicy Wielkiej.

 6. Andrzej pisze:

  Skały są piękne i faktycznie w stylu Ciężkowic, chociaż jeśli chodzi o ich ilość to nie ma ich wiele. Ale miejsce oczywiście warte zobaczenia. Sam las przez który trzeba się przespacerować do skałek jest urokliwy.

 7. Benek pisze:

  To fajne miejsce, bylem parę tygodni temu…

 8. Przemek pisze:

  Właśnie zaliczyłem to miejsce kilka tygodni temu. Piękne skały coś w stylu Ciężkowic o imponujących rozmiarach, również rezerwat “Kamień Grzyb” wart zobaczenia. Kamienie Brodzińskiego były częścią mojej niedzielnej wycieczki z Żegociny na Łopuszną potem szlakiem niebieskim do Nowego Wiśnicza, piękna okolica. Pozdrawiam

 9. Emfalk pisze:

  Super miejsce, polecam

 10. Ja pisze:

  Ja tu sie urodzilam

 11. Joaś pisze:

  Piękne miejsce. Jesienny cichy las. Alejki zasypane złotymi listkami. Urocze miejsce na wyprawę z dziećmi i np. rodzinny piknik.
  Szkoda tylko że brakuje koszy na śmieci i niektórym kultury.
  Miejsce polecam.

 12. Teresa pisze:

  Piękne miejsce. Byłam wczoraj. Tablica informacyjna przynajmniej od 2 tygodni wywrócona i uszkodzona. Ktoś kompetentny powinien się nią zająć. Wymarzone miejsce na jesienny spacer i małą sesję fotograficzną. Pozdrawiam

 13. Karinea pisze:

  Kamienie Brodzińskiego znajdują się na terenie miejscowości Lipnica Górna na pograniczu z Rajbrotem, ok. 5-7 km prostą drogą w górę od Lipnicy Murowanej. Zaraz przy drodze, tam gdzie zaczyna się ścieżka do “Kamieni” jest knajpa “Gospoda pod Kamieniem” nie da się tego przegapić.

 14. Bogusława pisze:

  Cudowne miejsce. Często bywałam tam w młodości. Z tym miejscem wiążą się moje najpiękniejsze wspomnienia.

 15. Precelik pisze:

  Hejka,
  Pamiętam z dzieciństwa.. jak kiedyś byłem koło takich skałek.. i sie zastanawiam czy to te? Na tamte ojciec mówił że to diabelska skałka, zaraz pod nią była pustelnia.. i pustelnik śpiący w trumnie jako atrakcja “zbierająca datki”.

  To te? czy jeszcze jakieś inne?

 16. Adam pisze:

  Oczywiście ktoś “mądry” musiał oznaczyć prastare dzieło przyrody sprayem. Widać na fotce nr 3

 17. Dariusz pisze:

  Ciekawe miejsce muszę w tym roku luknąć te miejsce rowerem. Wielkie dzięki za info. Pozdrawiam

 18. Konrad Dudek pisze:

  Ibirex, w takim razie zamiast słowa “B Z D U R A” trzeba było napisać gdzie dokładnie znajdują się Kamienie Brodzińskiego. Najlepsze bowiem jest to, że nigdzie nie znalazłem jasnej informacji w jakiej miejscowości jest ten zabytek przyrody. Co najwyżej że to granica miejscowości Lipnica Górna i Rajbrot. Nawet tablica informacyjna o tym nie mówi. Przyjąłem więc, że wskazanie na Lipnicę nie będzie specjalnym błędem, a wielu osobom może ułatwić zlokalizowanie tego miejsca.

 19. Ibirex pisze:

  Od kiedy to Kamienie Brodzińskiego znajdują się w Lipnicy??? B Z D U R A

 20. WL pisze:

  Tutaj znajdziecie wiecej informacji z tej pieknej miejscowości

Dodaj komentarz

jeden × 1 =

Komentujesz anonimowo. Możesz jednak podać adres strony internetowej, który będzie publicznie powiązany z Twoją nazwą/imieniem jaki wpiszesz w komentarzu. Komentarze są moderowane przed publikacją. Zastrzegam sobie możliwość nie publikowania komentarza z jakiegokolwiek powodu.