Kamienie Brodzińskiego w Lipnicy Górnej

Pomnik Przyrody Kamienie Brodzińskiego

Pomnik Przyrody Kamienie Brodzińskiego na szczycie góry Paprotna. Jak widać na zdjęciu wandale są wszędzie.

Między Lipnicą Murowaną a Nowym Wiśniczem utworzony został Lipnicko-Wiśnicki Park Krajobrazowy. Na jego terenie w miejscowości Lipnica Górna i Rajbrot położona jest góra Paprotnia (440 m.npm), gdzie znajduje się rezerwat przyrody nieożywionej „Kamienie Brodzińskiego”. Nie jest co prawda tak rozległy i okazały jak Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach, w zasadzie to kilka skałek, niemniej warto tam zawitać.

Skały z piaskowca istebniańskiego mają formy grzybów, baszt, ambon. Największą jest najwyżej położony „Wielki Kamień” o wysokości 10 metrów i szerokości 16 m. Wszystkie główne skałki i ich grupy są położone blisko siebie w odległości kilkudziesięciu metrów. Niemniej w lesie na wzgórzu Paprotna można natknąć się też na mniejsze, pojedyncze sztuki. W sąsiedztwie jest również polanka z miejscem na rozpalenie ogniska.

Skały Brodzińskiego

Wielki Kamień, największa ze skał. Na wcześniejszym zdjęciu widok na Wielki Kamień z drugiej strony.

Nazwa piaskowych skałek pochodzi od nazwiska poety i historyka Kazimierza Brodzińskiego (1791-1835 r.), który w tej okolicy spędził swoje dzieciństwo i często odwiedzał to miejsce gdzie rozmyślał. Skałki powstawały w ciągu kilku tysięcy lat. Warto sobie uzmysłowić, że takie formacje skalne z czasem, co prawda bardzo długim, ale jednak – znikną. Proces wietrzenia, który je wyrzeźbił, trwa nadal i powoduje kruszenie skał.Skałki Brodzińskiego to interesująca, przyrodnicza atrakcja turystyczna, która zazwyczaj nie jest zbytnio oblegana (chociaż to różnie bywa w zależności od dnia tygodnia i pogody). Niektórzy, czytaj młodzież, z namiętnością wspinają się na skałki i tam urzędują, czym mogą nieco irytować. Pomijając ten fakt miło i spokojnie spędzimy czas spacerując do skałek wśród leśnej przyrody. Sam byłem tam dwa razy i z chęcią przy okazji wstąpię ponownie. A parę kilometrów od Kamieni Brodzińskiego w miejscowości Połom Duży można zobaczyć też skałkę Kamień Grzyb.

Małopolska - Kamienie Brodzińskiego

Dwa kamienie w kształcie grzybów łączą się tworząc skalne okno.

Jak dojechać do Skałek Brodzińskiego

Jadąc drogą Lipnica Murowana – Muchówka, na górze Paprotnia zobaczymy drewniany kompleks hotelowo-gastronomiczny „Hotel i Gospoda pod Kamieniem Brodzińskiego”. Tutaj możemy zaparkować samochód. Z tyłu lokalu rozpoczyna się oznakowana leśna ścieżka prowadząca do Kamieni Brodzińskiego. Trasa liczy kilkaset metrów, a jej spory kawałek jest malowniczo usłany korzeniami drzew. Skałki znajdują się na południowej części szczytu góry.

Skałki Brodzińskiego na mapie:

icon-car.png
Kamienie Brodzińskiego

ładowanie mapy - proszę czekać...

Kamienie Brodzińskiego 49.848444, 20.479031 Kamienie Brodzińskiego

 


Możesz również polubić…