Muzeum Etnograficzne w Tarnowie

Tarnów - muzeum

Muzeum Etnograficzne w Tarnowie ze stałą ekspozycją o kulturze Cygańskiej

Jednym z wartych odwiedzenia miejsc w Tarnowie jest Muzeum Etnograficzne. Mieści się w centrum miasta w zabytkowym XVIII wiecznym dworku przy ulicy Krakowskiej 10. Dwór pełnił niegdyś rolę zajazdu a potem domu mieszkalnego. Należał do rodziny Onitschów, którzy w latach dwudziestych XX wieku sprzedali budynek miastu z przeznaczeniem na teatr, który jednak powstał gdzie indziej.

Historia Romów

Zaniedbany dwór został wyremontowany w latach 80-tych i stał się siedzibą Muzeum Etnograficznego (Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie). W muzeum znajduje się stała ekspozycja ukazująca kulturę i historię Romów, którzy licznie zamieszkiwali rejony Tarnowa i zresztą nadal związani są z tym miastem. Dopiero przy okazji zwiedzania muzeum dowiedziałem się, że Cyganie pochodzą z Indii, co mnie zaskoczyło.

Muzeum Etnograficzne Tarnów

Fragment wystawy o historii Romów – cygańskie stroje

r e k l a m a

Ekspozycja w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie

Ekspozycja – wróżąca Cyganka i obozowisko

Z tyłu na podwórzu muzeum znajduje się ekspozycja malowniczych wozów ze sławnych cygańskich taborów. W PRL-u władza czyniła starania, żeby osiedlać Cygan, co im się udało. Jednak jeszcze w latach 70-tych XX wieku można było spotkać cygański tabor, co wiem od rodziców i dziadków. Niestety do dzisiaj Romowie w większości nie zasymilowali się dobrze ze społeczeństwem i stanowią dość hermetyczną grupę.

Z muzeum związane są organizowane co roku imprezy:
– Rytmy roku
– Cygańskie lato
– Tabor Pamięci Romów
– Cygańska jesień


Inne muzea, które opisałem na blogu:


Tabor Pamięci Romów

Najbardziej popularna z tych imprez, o ile tak to można nazwać, to Tabor Pamięci Romów. Po raz pierwszy został zorganizowany w 1996 roku z inicjatywy Społeczno-Kulturalnego Stowarzyszenia Romów w Tarnowie oraz Muzeum Etnograficznego. Cygańskie wozy co roku wyruszają szlakiem męczeństwa Cyganów z Tarnowa do wsi Szczurowa, gdzie 3 lipca 1943 roku Niemcy wymordowali 93 Romów.

Zobacz jak wyglądał Tabor Pamięci Romów w 2017 roku:

 

W czasie II wojny światowej, oprócz Polaków i Żydów to właśnie Romowie stanowili kolejną grupę narodowościową szczególnie wyniszczaną przez Niemców. Według szacunków z rąk Nazistów straciła życie połowa cygańskiej ludności zamieszkująca tereny okupowane przez Niemców. Tabor zwykle odbywa się w lipcu, dokładnej daty szukajcie co roku na stronie muzeum.

Muzeum Etnograficzne w Tarnowie - ekspozycja

Ekspozycja upamiętniająca prześladowania Romów w czasie II wojny światowej

r e k l a m a

Cygański wóz - Muzeum Etnograficzne Tarnów

Cygański wóz na podwórzu muzeum etnograficznego

Tarnowskie Muzeum Etnograficzne

Nie mogliśmy sobie odmówić zdjęcia :)

Romska mniejszość nadal mieszka w Tarnowie i niestety często postrzegana jest raczej negatywnie. Na uprzedzenia do Romów składają się różne przyczyny i nie będą ich tutaj roztrząsał. Warto jednak pamiętać, że kultura romska/cygańska jest bardzo bogata i dobrze jest ją bliżej poznać. Może gdyby każdy dowiedział się więcej o tak naprawdę tragicznej historii i kulturze Romów, spojrzelibyśmy na nich z innej perspektywy. W zasadzie Cyganie przez całe stulecia byli prześladowani. W poprzednich wiekach w wielu europejskich krajach byli niewolnikami.

Oprócz stałej wystawy romskiej, tarnowskie muzeum organizuje również również inne ekspozycje czasowe.

Ważna informacja – w niedziele wstęp gratis, ale tylko na stałą wystawę o Romach. Ekspozycja czasowa jest płatna. Szczegóły co do godzin otwarcia, cen biletów oraz więcej informacji o muzeum można znaleźć na stronie: http://www.muzeum.tarnow.pl. Przy tworzeniu tego artykułu skorzystałem z informacji zamieszczonych na muzealnych tablicach.

Muzeum Etnograficzne
Tarnów, ul. Krakowska 10
tel. 146220625


Zapraszam Cię również na inne wpisy na blogu:


Jak dojechać do Muzeum Etnograficznego w Tarnowie

Muzeum mieści się przy głównej ulicy Krakowskiej, w centrum miasta blisko rynku. Wjeżdżając do Tarnowa od strony Krakowa jedziecie cały czas główną ulicą około 4 km. Przejedziecie pod wiaduktem, miniecie po prawej stronie dworzec autobusowy i kolejowy, dalej prosto przez rondo koło kościoła Misjonarzy i po ok. 450 metrach po lewej stronie zobaczycie rzeźbę słonia a po prawej Muzeum Etnograficzne. W tej okolicy niemal wszędzie przy uliczkach są płatne parkingi, chociaż w dzień powszedni czasami trzeba się nagimnastykować żeby znaleźć wolne miejsce. Niedaleko, niemal po sąsiedzku, jest też większy płatny parking przy ulicy Św. Anny. Na nim powinno zawsze być miejsce, skryty za budynkami, wjazd zarówno od ulicy św. Anny jak i ul. Bema (od Bema wjazd z ograniczeniem do 3m wysokości). Lokalizacja muzeum na mapie:

icon-car.png
Muzeum Etnograficzne w Tarnowie

ładowanie mapy - proszę czekać...

Muzeum Etnograficzne w Tarnowie 50.010883, 20.983458 Muzeum Etnograficzne w Tarnowie

Możesz również polubić…

9 komentarzy

 1. Kasia pisze:

  Byłam. Polecam. Bardzo ciekawe miejsce. Można się wiele nauczyć. Niby kultura obecna w Polsce, a jednak tak słabo przez nas współczesnych poznana.

 2. Witold pisze:

  Świetna strona. Pozdrawiam i zachęcam do dalszego pisania.

  pozdrowienia
  Witold

 3. Ana pisze:

  Powinniśmy się wstydzić naszej ubogiej wiedzy na temat Romów oraz naszych uprzedzeń w stosunku do nich!!!

 4. Ewelina pisze:

  Warto tam być, naprawdę. Można poznać kulture Romów którzy żyli wiele lat przed nami. Polecam!

 5. Monika pisze:

  Szkoda że nie ma godzin otwarcia

 6. Precelik pisze:

  No tak ten wóz romski… Kawał niezłej kultury. Szkoda że teraz Romowie inaczej się kojarzą…

 7. Konstanty pisze:

  Ciekawe miejsce, warte zaglądnięcia

Dodaj komentarz

dziewiętnaście − jeden =

Komentujesz anonimowo. Możesz jednak podać adres strony internetowej, który będzie publicznie powiązany z Twoją nazwą/imieniem jaki wpiszesz w komentarzu. Komentarze są moderowane przed publikacją. Zastrzegam sobie możliwość nie publikowania komentarza z jakiegokolwiek powodu.