r e k l a m a

Zwiedzam Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni

Muzeum Fischera - Bochnia

Muzeum w Bochni od strony rynku

Po zeszłorocznej wizycie w bocheńskim Muzeum Motyli postanowiłem w końcu zwiedzić Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni. Wybrałem się więc w słoneczne niedzielne popołudnie do Bochni. Jak się okazało zyskałem na tym darmowe wejście, gdyż niedziela jest dniem bezpłatnego zwiedzania placówki.

Historia Muzeum w Bochni

Na początek co nieco historii. Muzeum zostało założone w 1959 roku przez Stanisława Fischera. Był on badaczem historii bocheńskiej ziemi, kolekcjonerem, profesorem gimnazjalnym i pierwszym kustoszem muzeum w Bochni. Siedziba muzeum mieści się w dawnym budynku wchodzącym w skład klasztoru Dominikanów, którego historia sięga XVI wieku.

Wiek XVIII przyniósł likwidację klasztoru a budynek przejęła austriacka administracja. W jego murach gościli nawet austriaccy cesarze: Józef II, Franciszek II i Franciszek Józef I. Aż do lat 50-tych XX wieku budynek służył za siedzibę różnych urzędów min. starostwa, powiatu oraz urzędu skarbowego. W 1959 r. przeznaczono go na siedzibę muzeum. Budynek muzeum jest cennym zabytkiem Bochni i zawiera wiele interesujących elementów architektonicznych.

Bochnia - rynek i muzeum

Rynek w Bochni z pomnikiem króla Kazimierza Wielkiego i Muzeum Fischera

r e k l a m a

Zwiedzanie muzeum

Zaparkowałem obok bazyliki a teraz przemierzam bocheński rynek z pomnikiem króla Kazimierza Wielkiego, wzniesionym w 1871 r. i kieruję się do budynku Muzeum Fischera w południowo-wschodnim rogu rynku. Przy wejściu wita mnie rzeźba założyciela – Stanisława Fishera, którą w 1997 roku ufundował samorząd Bochni, a zaprojektował i wykonał prof. Czesław Dźwigaj. W tym miejscu polecam zainteresowanym muzeum w Nowym Wiśniczu z ekspozycją poświęconą prof. Dźwigajowi oraz zamek w Wiśniczu, w którym zgromadzono naturalnej wielkości kopie pomników papieża Jana Pawła II autorstwa prof Dźwigaja.

Bochnia - pomniki

Bochnia – Pomnik króla Kazimierza Wielkiego a w środku pomnik Stanisława Fischera

Afrykańskie maski i chińska porcelana

Po wejściu do muzeum dowiaduję się, że w niedzielę nie płacę za zwiedzanie i pani kieruje mnie do pierwszych dwóch sal, w których znajdują się ekspozycje sztuki kultury afrykańskiej, azjatyckiej i południowo-amerykańskiej. Są tutaj maski plemienne, biżuteria, instrumenty muzyczne, malowidła czy też rzeźby z rogu krowy, kamienia i kości słoniowej. Nawet tarcza ze skorupy żółwia. Interesująca jest porcelana z Chin oraz te słynne chińskie buciki na zdeformowane kobiece stopy.

Muzeum w Bochni

Ekspozycja prezentująca kulturę spoza Europy

Obrazy, drewniane figurki i gwiazda kolędnicza

Po obejrzeniu ekspozycji sztuki kultur spoza Europy, zwiedzam trzy kolejne sale na parterze muzeum. Prezentowana jest w nich nasza lokalna ludowa sztuka, głównie z terenu Małopolski. W pierwszej sali wisi kolekcja religijnych obrazów Matki Boskiej, Jezusa i świętych. Po dziecięcych rysunkach zawieszonych na rozpiętym sznurku wnioskuję, że odbywają się tutaj różne warsztaty dla najmłodszych. Oprócz obrazów jest też ciekawy eksponat –  XIX-wieczna maglownica z Bochni.

Muzeum w Bochni

Ekspozycja z obrazami religijnymi. To coś koło krzeseł przypominające stół to zabytkowa maglownica.

W kolejnych dwóch salach moją uwagę zwróciła pokaźna kolekcja pięknych, drewnianych figurek twórców ludowych. Figurki przedstawiają różne postacie, w tym świętych, aniołów, diabły, zwierzęta. Wzrok przyciąga też gwiazda kolędnicza (z 1925 r. z Jaroszówki w pow. Wielickim), szopka krakowska, instrumenty, skrzynie oraz ludowe przebrania. W jednej z sal z sufitu zwisa niesamowity drewniany żyrandol. Warta zobaczenia jest też kolekcja odbitek graficznych z klocków drzeworytowych.

Bochnia - Muzeum Fischera

Ekspozycja etnograficzna

Bochnia - muzeum - ekspozycja

W szklanej gablocie odbitki graficzne i klocki drzeworytowe

r e k l a m a

Malarstwo i zbiory historyczno-archeologiczne

Przechodzę po schodach na piętro, gdzie w pierwszych trzech salach zgromadzone jest malarstwo (na płótnie i tekturze) XIX i XX wiecznych artystów bocheńskich oraz polskich, min. Tadeusza Okonia, Ludwika Stasiaka, Stanisława Fischera, Marcina Samlickiego, Jacka Malczewskiego, Antoniego Jezierskiego, Włodzimierza Tetmajera oraz wielu innych. Można tu ponadto obejrzeć inne muzealia – zegar szafkowy, kilkoro mebli, w tym biurko czy witrynę z jadalni z pocz. XX w.

Muzeum w Bochni

Fragment ekspozycji malarstwa na piętrze muzeum

Muszę się pospieszyć, bo czas szybko mija a za kilka minut kończą się godziny zwiedzania. Przechodzę przez kolejne 3 pomieszczenia, w których prezentowane są zbiory archeologiczne i historyczne. Eksponaty na wystawie archeologicznej to przedmioty podarowane Fischerowi przez innych znalazców czy kolekcjonerów. Są tutaj naczynia datowane nawet na Neolit (5500-2300 lat p.n.e.).

Zbiory historyczne dotyczą przede wszystkim Bochni i ziemi bocheńskiej. Mój wzrok przykuwa ogromna pieczęć miasta Bochni ze średniowiecza. Są dokumenty i pieczęcie cechowe, stare plany i mapy, dawne fotografie, pocztówki, monety, eksponaty związane z bocheńską kopalnią soli oraz judaika (różne artefakty żydowskie).

Bochnia - Muzeum im. Stanisława Fischera

Fragment ekspozycji archeologicznej i historycznej

Poddasze muzeum

Na koniec wchodzę na II piętro, a w zasadzie poddasze  muzeum. Tutaj oprócz wystaw odbywają się różne spotkania, koncerty i prelekcje. Teraz akurat można było zobaczyć wystawę “Wielowątkowość” Ewy i Włodzimierza Dominiaków z pracami tkackimi oraz obrazami wykonanymi metodą marblingu. Bardzo spodobał mi się też piękny duży obraz przedstawiający panoramę z zamkiem w Wiśniczu. Szkoda, że nie zapamiętałem autora.

Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni

Poddasze muzeum. Zwróćcie uwagę na więźbę dachową.

Wspomniałem tylko o części eksponatów, które można zobaczyć w muzeum w Bochni. Znajdują się one nie tylko w salach ekspozycyjnych, ale również w korytarzach i na ścianach klatki schodowej. Warto wejść na stronę internetową www.muzeum.bochnia.pl , gdzie można między innymi wirtualnie zwiedzić muzeum. Nie zastąpi to jednak wizyty na żywo. Tym bardziej, że jak zauważyłem, ekspozycje które oglądałem miejscami różnią się od tego, co można zobaczyć wirtualnie. Do przygotowania wpisu wykorzystałem informacje zawarte na ulotkach, które otrzymałem i zakupiłem w muzeum.

Muzeum w Bochni jest czynne codziennie, za wyjątkiem poniedziałku. Cennik zwiedzania i godziny otwarcia najlepiej zawsze sprawdzić na stronie muzeum. Oprócz Muzeum Fischera polecam pospacerować po mieście, bo Bochnia ma swój urok. Inne największe atrakcje turystyczne Bochni to kopalnia soli, park archeologiczny Osada VI Oraczy, muzeum motyli oraz Bazylika św. Mikołaja.

Jak dojechać do muzeum w Bochni

Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni położone jest przy rynku oraz głównej ulicy biegnącej przez miasto. Parę kroków dalej jest mały dworzec autobusowy, więc jeśli dojedziecie tutaj busem będziecie niemal od razu na miejscu. W przypadku samochodów niestety trzeba szukać wolnego miejsca parkingowego przy rynku, plątaninie uliczek lub na większym parkingu przy ul. Floris. W dni powszednie parkingi są płatne.

Lokalizacja muzeum na mapie:

icon-car.png
Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni

ładowanie mapy - proszę czekać...

Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni 49.969403, 20.431320 Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

13 − 10 =

Komentujesz anonimowo. Możesz jednak podać adres strony internetowej, który będzie publicznie powiązany z Twoją nazwą/imieniem jaki wpiszesz w komentarzu. Komentarze są moderowane przed publikacją. Zastrzegam sobie możliwość nie publikowania komentarza z jakiegokolwiek powodu.