Zabytkowy Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Rajbrocie
Tego dnia nic nie nie wskazywało na to, że znajdę się w Rajbrocie, o którym wspomniałem kiedyś przy okazji wpisu o Skałkach Brodzińskiego. Traf chciał, że w sobotę przejeżdżałem przez Rajbrot. Postanowiłem wykorzystać nadarzającą się sposobność i zobaczyć zabytkowy drewniany kościółek pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Miałem szczęście, bo kościół był otwarty a wewnątrz spotkałem panią, czekającą na turystów chcących zwiedzić ten zabytek.
Kościół w Rajbrocie i jego historia
Pierwszy kościół w Rajbrocie wybudowano jeszcze w 1262 roku. Jego fundatorką była podobno św. Kinga lub Bolesław Wstydliwy. Tamtej świątyni niestety już nie ma. Natomiast zabytkowy kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Rajbrocie pochodzi z początku XVI wieku. Jest przykładem gotyckiej architektury drewnianej, jednonawowy, kryty gontem, z wielobocznym zamkniętym prezbiterium. Na kalenicy wznosi się wieżyczka kryta blachą a od północnej strony dobudowano zakrystię.
- Kościół w Rajbrocie od strony wejścia
- Wejście do kościoła i dzwonnica
- Kościółek od północno-wschodniej strony
We wczesnobarokowym ołtarzu umieszczono słynący łaskami obraz Matki Bożej z dzieciątkiem i młodym Janem Chrzcicielem z XVII wieku oraz rzeźby św. Stanisława i Wojciecha. Ciekawostką jest to, że obraz jest podwójny. Podwójny w tym sensie, że wspomniany obraz Matki Bożej jest zasłonięty przez drugi, opuszczany na czas mszy. Na tęczowej belce między nawą a prezbiterium umieszczone są figury przedstawiające scenę pasyjną – Chrystus na krzyżu mający po prawej stronie Matkę Bożą a po lewej św. Jana.
- Słynący łaskami obraz Matki Bożej
- Obraz Maryi zasłaniający cudowny obraz
Ściany i strop ozdabiają malowidła głównie z 1879 roku, chociaż są też fragmenty z XVI-XVII w. Okazało się nawet, że mogłem wejść na chór by zobaczyć organy z XVIII w. Zawsze mi się wydawało, że w kościele organista siedział tyłem lub przodem do ołtarza, natomiast tutaj siedział bokiem. Chociaż może to był standard, trudno mi powiedzieć bo nie miałem okazji być na wielu chórach w starych kościołach.
- Tęczowa belka ze sceną pasyjną
- Malowidła na suficie
- Organy z XVIII wieku
Kościół otoczony jest kamiennym murowanym ogrodzeniem, w które wkomponowana jest drewniana, strzelista dzwonnica z XIX w., 5 kaplic oraz stacje drogi krzyżowej. Powyżej kościółka znajduje się szkoła a za nią zabytkowy drewniany spichlerz.
W okresie letnim w kościółku odprawiana jest msza o godz. 17:00. Więcej ciekawych informacji, w tym również godziny zwiedzania zabytkowego kościółka na stronie parafii rajbrot.parafialnastrona.pl.
Dojazd do kościoła
Do Rajbrotu można dojechać z kilku stron. Ja jechałem drogą 966 z Muchówki do Lipnicy Murowanej. Na tym odcinku w dwóch miejscach można skręcić na południe i dojechać do Rajbrotu. Ja jadąc od strony Muchówki po ok. 1,5 km. skręciłem (w lesie) w prawo. Po około 4,5 km po lewej stronie zobaczymy nowy i stary kościół w Rajbrocie. Tak na marginesie jadąc tym odcinkiem przystanąłem przy cmentarzu wojennym, o którym opowiem w następnym wpisie.
Przy drodze w pobliżu nowego kościoła znajduje się spory parking, na którym można zaparkować, można też podjechać pod stary kościółek drogą po południowo-wschodniej stronie. Tam też jest kilka miejsc parkingowych.
Zabytkowy kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Rajbrocie położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie, nieco powyżej, nowego kościoła p.w. bł. Jana Pawła II. Według mnie przez to traci na uroku bo jadąc główną drogą widok na niego jest częściowo przesłaniany przez nową świątynię. Widocznie jednak tak musiało być.
Lokalizacja kościoła na mapie:
Komentujesz anonimowo. Możesz jednak podać adres strony internetowej, który będzie publicznie powiązany z Twoją nazwą/imieniem jaki wpiszesz w komentarzu. Komentarze są moderowane przed publikacją. Zastrzegam sobie możliwość nie publikowania komentarza z jakiegokolwiek powodu.