r e k l a m a

Zabytkowy Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Rajbrocie

Zabytkowy kościół p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Rajbrocie

Zabytkowy kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Rajbrocie

Tego dnia nic nie nie wskazywało na to, że znajdę się w Rajbrocie, o którym wspomniałem kiedyś przy okazji wpisu o Skałkach Brodzińskiego. Traf chciał, że w sobotę przejeżdżałem przez Rajbrot. Postanowiłem wykorzystać nadarzającą się sposobność i zobaczyć zabytkowy drewniany kościółek pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Miałem szczęście, bo kościół był otwarty a wewnątrz spotkałem panią, czekającą na turystów chcących zwiedzić ten zabytek.

Kościół w Rajbrocie i jego historia

Pierwszy kościół w Rajbrocie wybudowano jeszcze w 1262 roku. Jego fundatorką była podobno św. Kinga lub Bolesław Wstydliwy. Tamtej świątyni niestety już nie ma. Natomiast zabytkowy kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Rajbrocie pochodzi z początku XVI wieku. Jest przykładem gotyckiej architektury drewnianej, jednonawowy, kryty gontem, z wielobocznym zamkniętym prezbiterium. Na kalenicy wznosi się wieżyczka kryta blachą a od północnej strony dobudowano zakrystię.

We wczesnobarokowym ołtarzu umieszczono słynący łaskami obraz Matki Bożej z dzieciątkiem i młodym Janem Chrzcicielem z XVII wieku oraz rzeźby św. Stanisława i Wojciecha. Ciekawostką jest to, że obraz jest podwójny. Podwójny w tym sensie, że wspomniany obraz Matki Bożej jest zasłonięty przez drugi, opuszczany na czas mszy. Na tęczowej belce między nawą a prezbiterium umieszczone są figury przedstawiające scenę pasyjną – Chrystus na krzyżu mający po prawej stronie Matkę Bożą a po lewej św. Jana.

Zabytkowy drewniany kościółek w Rajbrocie

Wnętrze kościoła NNMP w Rajbrocie. – widok na ołtarze.

Ściany i strop ozdabiają malowidła głównie z 1879 roku, chociaż są też fragmenty z XVI-XVII w. Okazało się nawet, że mogłem wejść na chór by zobaczyć organy z XVIII w. Zawsze mi się wydawało, że w kościele organista siedział tyłem lub przodem do ołtarza, natomiast tutaj siedział bokiem. Chociaż może to był standard, trudno mi powiedzieć bo nie miałem okazji być na wielu chórach w starych kościołach.

Kościół otoczony jest kamiennym murowanym ogrodzeniem, w które wkomponowana jest drewniana, strzelista dzwonnica z XIX w., 5 kaplic oraz stacje drogi krzyżowej. Powyżej kościółka znajduje się szkoła a za nią zabytkowy drewniany spichlerz.

W okresie letnim w kościółku odprawiana jest msza o godz. 17:00. Więcej ciekawych informacji, w tym również godziny zwiedzania zabytkowego kościółka na stronie parafii rajbrot.parafialnastrona.pl.

Dojazd do kościoła

Do Rajbrotu można dojechać z kilku stron. Ja jechałem drogą 966 z Muchówki do Lipnicy Murowanej. Na tym odcinku w dwóch miejscach można skręcić na południe i dojechać do Rajbrotu. Ja jadąc od strony Muchówki po ok. 1,5 km. skręciłem (w lesie) w prawo. Po około 4,5 km po lewej stronie zobaczymy nowy i stary kościół w Rajbrocie. Tak na marginesie jadąc tym odcinkiem przystanąłem przy cmentarzu wojennym, o którym opowiem w następnym wpisie.

Przy drodze w pobliżu nowego kościoła znajduje się spory parking, na którym można  zaparkować, można też podjechać pod stary kościółek drogą po południowo-wschodniej stronie. Tam też jest kilka miejsc parkingowych.

Zabytkowy kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Rajbrocie położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie, nieco powyżej, nowego kościoła p.w. bł. Jana Pawła II. Według mnie przez to traci na uroku bo jadąc główną drogą widok na niego jest częściowo przesłaniany przez nową świątynię. Widocznie jednak tak musiało być.

Lokalizacja kościoła na mapie:

icon-car.png
Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Rajbrocie

ładowanie mapy - proszę czekać...

Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Rajbrocie 49.822245, 20.488815 Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Rajbrocie

r e k l a m a

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

2 × jeden =

Komentujesz anonimowo. Możesz jednak podać adres strony internetowej, który będzie publicznie powiązany z Twoją nazwą/imieniem jaki wpiszesz w komentarzu. Komentarze są moderowane przed publikacją. Zastrzegam sobie możliwość nie publikowania komentarza z jakiegokolwiek powodu.