Cafe Tramwaj w Tarnowie – słodka podróż w czasie

Cafe Tramwaj w Tarnowie

Cafe Tramwaj w Tarnowie

Przed wojną Tarnów, obok Krakowa i Lwowa, należał do galicyjskich miast posiadających linię tramwajową. W czasie II wojny światowej tramwaj zniknął z tarnowskich ulic. Teraz pojawił się znowu, ale można nim odbyć nieco inną podróż.

Kilka lat temu przypomniano sobie o tarnowskim tramwaju. Na pamiątkę na ulicy Wałowej postawiono “pomnik” – tramwajowy przystanek. Potem przy okazji rewitalizacji ulicy Krakowskiej ułożono na nawierzchni z kostki wzór przypominający tory tramwajowe. Ale dopiero z prywatnej inicjatywy przy ulicy Krakowskiej stanął prawdziwy wagon tramwajowy. Nie odbędziecie nim przejażdżki po Tarnowie, ale możecie odbyć pełną smaku podróż w czasie. Jest to bowiem kawiarnia “Cafe Tramwaj”.

Widok na tramwaj z ulicy Krakowskiej

Widok na tramwaj z ulicy Krakowskiej. Za tą żółtawą kamienicą jest rynek, ratusz i katedra.

Historia Tarnowskiego Tramwaju

Właściciele “Cafe Tramwaj” już dawno chcieli zrealizować swoją wizję tramwajowej kawiarni. Problemem były bariery biurokratyczne. W końcu jednak urzędniczy klimat się ocieplił i w 2012 roku projekt został zrealizowany. Przy ulicy Krakowskiej stanęła replika tarnowskiego tramwaju. Jego budowa trwała 3 lata. Prace prowadzono ręcznie i wykorzystano niektóre części pochodzące z dawnego tarnowskiego tramwaju min. lampy i szyny.

Linia tramwajowa w Tarnowie funkcjonowała w latach 1911-1942. Jej długość wynosiła 2850 m. Jeden koniec linii był przy ulicy Burtniczej, drugi przy dworcu kolejowym. Kilka wozów tramwajowych kursowało co 6 minut. Z uwagi na czerwony kolor, nazywane były biedronkami. Linię tramwajową zlikwidowali Niemcy w 1942 r. w celu ułatwienia transportu wojska.

Tramwajowe Klimaty

Mój deserek lodowy

Mój deserek lodowy

W Cafe Tramwaj skosztujemy głównie słodkości, lodów, ciast i napijemy się smacznej kawy lub innego napoju. Spróbowałem osobiście i mogę polecić. Ceny oscylują w granicy kilku-kilkunastu złotych za jedną pozycję z menu.

W tramwaju jest kilkanaście miejsc dla gości. Na słupkach między szybami zawieszone są stare zdjęcia-pocztówki przedstawiające dawny Tarnów. Jest też półeczka czytelnika, z której może skorzystać klient chcący coś przeczytać do deseru. Widziałem min. album o Tarnowie, który już ktoś właśnie przeglądał. A przy regulowaniu rachunku dostałem tramwajowy bilet. Sympatyczny drobiazg.

Cafe Tramwaj angażuje się też i organizuje różne imprezy kulturalne np. spotkania z poezją. Myślę, że wrósł już w Tarnów, stał się jego częścią i rozpoznawalną atrakcją turystyczną. Pewnie to również jedno z ulubionych miejsc, w którym zakochani mogą umówić się na randkę.

Strona kawiarni na Facebooku: https://pl-pl.facebook.com/CafeTramwaj

Jak dojechać do Cafe Tramwaj

Cafe Tramwaj stoi na placu Jana III Sobieskiego przy ulicy Krakowskiej, jakieś 200m od katedry. Jadąc od strony Brzeska cały czas prosto ulicą Krakowską dotrzemy prosto pod kawiarnię.

Zobacz tramwaj na mapie:

icon-car.png
Cafe Tramwaj, Tarnów, pl. Sobieskiego 2

ładowanie mapy - proszę czekać...

Cafe Tramwaj, Tarnów, pl. Sobieskiego 2 50.011993, 20.985442 Cafe Tramwaj, Tarnów, pl. Sobieskiego 2

 

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. AniaK pisze:

    Cafe Tramwaj to rewelacyjny pomysł. Gratulacje dla pomysłodawców że się nie poddali i doprowadzili do realizacji swojego pomysłu. Szkoda że w Polsce by zrobić coś nietuzinkowego trzeba bardzo się namęczyć z urzędami i przepisami.

Dodaj komentarz

piętnaście + 9 =

Komentujesz anonimowo. Możesz jednak podać adres strony internetowej, który będzie publicznie powiązany z Twoją nazwą/imieniem jaki wpiszesz w komentarzu. Komentarze są moderowane przed publikacją. Zastrzegam sobie możliwość nie publikowania komentarza z jakiegokolwiek powodu.