Cmentarz wojenny nr 303 w Rajbrocie

Cmentarz wojenny nr 303 - Rajbrot

Cmentarz wojenny nr 303 w Rajbrocie

W poprzednim wpisie o zabytkowym drewnianym kościółku NMP w Rajbrocie wspomniałem o cmentarzu wojennym w tejże miejscowości, jaki przy okazji zwiedziłem. Cmentarz położony jest pod lasem na wzgórzu Paprotna. Prawdę mówiąc o mały włos nie przegapiłem tej nekropolii bo była dość słabo widoczna z drogi.

Historia cmentarza 303

Cmentarz, który opisuję, to cmentarz wojenny nr 303 z okresu I wojny światowej.  Spoczywają tutaj żołnierze z armii niemieckiej, austro-węgierskiej i rosyjskiej. Zginęli w dniach 6-14 grudnia w 1914 r. Na cmentarzu jest 12 pojedynczych grobów i 36 zbiorowych, w których leży łącznie 538 żołnierzy. Najwięcej jest żołnierzy rosyjskich bo aż 303. Chyba zbiegiem okoliczności taki sam jest nr cmentarza.

Cmentarz wojenny nr 303 w Rajbrocie

Cmentarz wojenny nr 303 w Rajbrocie

Cmentarz powstał jeszcze w czasie wojny. Zaprojektował go architekt wiedeński Franz Stark. Otoczony jest dość wysokim kamiennym murem i ma kształt prostokąta. Na cmentarz wchodzimy przez dużą kamienną bramę, wewnątrz której jest brama z żelaza.

Po wejściu mamy pierwszą część cmentarza z kamiennymi nagrobkami z imiennymi tabliczkami. Na lewo znajdują się mogiły żołnierzy pruskich, po prawej rosyjskich oznaczonych prawosławnym krzyżem. Za nimi na środku cmentarza stoi na kamienny krzyż mający, z kolumną na której stoi, kilka metrów wysokości. Z tyłu w drugiej części cmentarza są mogiły z metalowymi krzyżami. Wewnątrz cmentarza, przy murze rosną wysokie dęby, które niczym drzewce strzegą poległych.

Na pierwszy rzut oka cmentarz wygląda na nieco zapomniany i zaniedbany. Teren cmentarza dopomina się o wycięcie traw i uprzątnięcie gałęzi. O jakimś zniczu nie wspominając…

Cmentarz wojenny w Rajbrocie z okresu I wojny światowej

Widok na cmentarz z zewnątrz

Przy cmentarzu niestety nie było żadnej tabliczki informacyjnej. Jedno zdanie i zdjęcie cmentarza jest na tablicy przy kościele w Rajbrocie.  Z racji braku informacji sięgnąłem do internetu. Historyczne informacje dotyczące cmentarza zaczerpnąłem z Wikipedii: źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Cmentarz_wojenny_nr_303_-_Rajbrot. Tam też można znaleźć więcej wiedzy na jego temat. Warto ponadto zobaczyć stronę o Rajbrocie, na której również zamieszczono sporo ciekawych informacji.

Cmentarz wojenny nr 303 w Rajbrocie broni się też trochę przed odwiedzinami. Z drogi jest słabo widoczny, przynajmniej latem. Jadąc samochodem zwróciłem uwagę na kapliczkę Matki Bożej przy drodze i dopiero wtedy dostrzegłem jakieś 100 m dalej wierzchołek bramy wejściowej na cmentarz.

Cmentarz wojenny 303 w Rajbrocie

Kapliczka Matki Bożej stojąca przy drodze, za nią widoczny w polu cmentarz

Spod kapliczki do cmentarza wiedzie ścieżka przez pole uprawne, ale lepiej nie parkować pod kapliczką. Kilkadziesiąt metrów dalej w lesie jest miejsce, gdzie można zostawić samochód. Stąd pod cmentarz (i dalej) prowadzi leśna droga. Niestety musimy się przygotować na błoto i kilkumetrową przeprawę przez zarośla, bowiem brama wejściowa jest usytuowana od strony pola, nie drogi. Cmentarz wojenny położony jest na pograniczu pola i lasu i rozciąga się z niego całkiem malowniczy widok, ale dostęp do niego jest utrudniony. Tragedii nie ma, ale mogłoby być lepiej.

Na górze Paprotna, na której jest cmentarz wojskowy, znajduje się też pomnik przyrody nieożywionej – Skałki Brodzińskiego. Polecam zobaczyć.

Dojazd do cmentarza

Cmentarz wojenny 303 w Rajbrocie położony jest przy drodze biegnącej z Rajbrotu do Muchówki, jakieś 3 km. od kościoła w Rajbrocie. Jadąc od strony Rajbrotu po lewej stronie na granicy pola i lasu zobaczymy figurkę Marki Bożej (zdjęcie powyżej). Do cmentarza, jak już wspomniałem, dojdziemy ścieżką od figurki lub drogą przez las.

Lokalizacja cmentarza na mapie:

icon-car.png
Cmentarz Wojenny Nr 303 w Rajbrocie

ładowanie mapy - proszę czekać...

Cmentarz Wojenny Nr 303 w Rajbrocie 49.835180, 20.465105 Cmentarz Wojenny Nr 303 - Rajbrot. Cmentarz wojskowy z okresu I wojny światowej.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

sześć + 20 =

Komentujesz anonimowo. Możesz jednak podać adres strony internetowej, który będzie publicznie powiązany z Twoją nazwą/imieniem jaki wpiszesz w komentarzu. Komentarze są moderowane przed publikacją. Zastrzegam sobie możliwość nie publikowania komentarza z jakiegokolwiek powodu.