Zamek w Czchowie – Baszta

Baszta - zamek w Czchowie

Zamek w Czchowie

Czchów to malowniczo położone małe miasteczko Małopolski przy drodze Nowy Sącz – Tarnów. (sam Czchów leży między Wytrzyszczką a Jurkowem). W Czchowie znajdują się ruiny zamku, popularnie zwane Basztą, ponieważ zachowała się Baszta, która stanowiła zresztą główną część zamku.

Zamek w Czchowie – historia

Zamek w Czchowie wzniesiono w XIV wieku. Przez te tereny wiódł szlak handlowy z Węgier i zamek miał służyć jego obronie. Jak to często bywa zamek popadł w ruinę. W 1993 roku powstał Społeczny Komitet Renowacji Ruin Baszty. Dzięki podjętym pracom konserwatorskim można zwiedzać Basztę. Na jej czubku znajduje się punkt widokowy, skąd można podziwiać panoramę Czchowa i Dunajca.Czchów

Centrum Czchowa widziane z Baszty

W małej przybudówce do baszty znajduje się kasa-sklepik z pamiątkami oraz wystawa poświęcona zamkowi (przedmioty wydobyte podczas prac wykopaliskowych, makieta całego zamku, ryciny, fotografie, opisy i inne przedmioty na okolicznościowej ekspozycji). Na punkt widokowy wiodą kręte metalowe schody. Tego dnia, kiedy wychodziłem na wieżę, wiał wiaterek, który tam na górze dodawał dreszczyk emocji. Flaga zatknięta na czubku nieźle się telepała i przy okazji cała platforma przy silniejszym podmuchu także lekko się ruszała ;) Ale warto było. Poniżej kilka zdjęć.


Zobacz też niektóre inne zamki, które opisałem na blogu:


Baszta-Zamek w Czchowie

Baszta w Czchowie o poranku

Zamek w Czchowie - makieta

Makieta zamku w Czchowie

Co roku w Czchowie organizowana jest impreza Baszta Jazz Festival.

Rekonstrukcja zamku w Czchowie

W 2018 roku w ciągu zaledwie kilku miesięcy wykonano częściową rekonstrukcję czchowskiego zamku. Przyznaję, że jeszcze nie miałem okazji zobaczyć odnowionego zamku. Ale poniżej zdjęcie jak to wygląda.

Baszta - zamek w Czchowie

Zamek w Czchowie po rekonstrukcji

Cennik i godziny otwarcia

Bilet wstępu na zamek kosztuje tylko 4 zł. Dzieci do lat 7 bezpłatnie. Baszta – zamek w Czchowie czynny jest codziennie od 1 maja do 31 października od wtorku do niedzieli. Organizowane są też spacery z przewodnikiem po Czchowie i zamku. Szczegółowe informacje na stronie internetowej Czchowa.


Zachęcam Cię również do lektury innych artykułów:


Jak dojechać do Baszty

Wjeżdżając do miasteczka po lewej stronie miniemy kościół, za którym będzie posterunek policji. Zaraz za posterunkiem skręcamy kamienistą uliczkę. Po dosłownie 200 metrach dojedziemy do parkingu pod lasem. Stamtąd w 5 minut pieszo znajdziemy się pod zamkiem.

Kiedy ponownie odwiedzałem zamek w Czchowie w lipcu 2014 okazało się, że przy parkingu zbudowano Grodzisko w Czchowie – Miejski Park Zieleni i Wypoczynku. Skorzystają z niego także dorośli bo jest nawet stoisko do gry w szachy. Ciekawa inicjatywa, która ogarnęła dużo miejscowości. Jak widać Czchów także. Place zabaw/rekreacyjne powstają jak grzyby po deszczu.

Zamek w Czchowie na mapie:

icon-car.pngFullscreen-Logo
Zamek w Czchowie - 'Baszta'

ładowanie mapy - proszę czekać...

Zamek w Czchowie - \'Baszta\' 49.833194, 20.677428 Baszta - ruiny zamku w Czchowie

 

 Koszulki i kubki z żeńskimi imionami
= Autopromocja =

Może Ci się również spodoba