r e k l a m a

Zamek w Czchowie – Baszta

Baszta - zamek w Czchowie

Zamek w Czchowie – Baszta

Czchów to malowniczo położone małe miasteczko Małopolski przy drodze Nowy Sącz – Tarnów. (sam Czchów leży między Wytrzyszczką a Jurkowem). W Czchowie znajdują się ruiny zamku, popularnie zwane Basztą, ponieważ zachowała się Baszta, która stanowiła zresztą główną część zamku. Tak było do niedawna, bowiem obecnie część budowli została zrekonstruowana i z ruin wyłania się już prawdziwy zamek.

Zamek w Czchowie – historia

Zamek w Czchowie wzniesiono w XIV wieku. Przez te tereny wiódł szlak handlowy z Węgier i zamek miał służyć jego obronie. Jak to często bywa zamek popadł w ruinę. W 1993 roku powstał Społeczny Komitet Renowacji Ruin Baszty. Dzięki podjętym pracom konserwatorskim można zwiedzać Basztę. Na jej czubku znajduje się punkt widokowy, skąd można podziwiać panoramę Czchowa i Dunajca.

Widok z Baszty Zamek Czchów

Centrum Czchowa widziane z Baszty zamku

W małej przybudówce do baszty znajduje się kasa-sklepik z pamiątkami oraz wystawa poświęcona zamkowi (przedmioty wydobyte podczas prac wykopaliskowych, makieta całego zamku, ryciny, fotografie, opisy i inne przedmioty na okolicznościowej ekspozycji). Na punkt widokowy wiodą kręte metalowe schody. Tego dnia, kiedy wychodziłem na wieżę, wiał wiaterek, który tam na górze dodawał dreszczyk emocji. Flaga zatknięta na czubku nieźle się telepała i przy okazji cała platforma przy silniejszym podmuchu także lekko się ruszała ;) Ale spokojnie, całość jest dobrze zabudowana wewnątrz baszty. Poniżej kilka zdjęć.

r e k l a m a


Zobacz też niektóre inne zamki, które opisałem na blogu:


Baszta-Zamek w Czchowie

Baszta – Zamek w Czchowie o poranku – zdjęcie sprzed rekonstrukcji

Zamek Czchów - makieta

Makieta zamku w Czchowie – sala ekspozycyjna w Baszcie

Co roku w Czchowie organizowana jest impreza Baszta Jazz Festival.

Rekonstrukcja zamku w Czchowie

W 2018 roku w ciągu zaledwie kilku miesięcy wykonano częściową rekonstrukcję czchowskiego zamku. Przyznaję, że wygląda to już zacnie i przypomina zamek. Poniżej zdjęcie.

Zamek Czchów po częściowej rekonstrukcji

Zamek w Czchowie po częściowej rekonstrukcji

Zamek w Czchowie – cennik i godziny otwarcia

Bilet wstępu na zamek kosztuje tylko 4 zł. Dzieci do lat 7 bezpłatnie. Baszta – zamek w Czchowie czynny jest codziennie od 1 maja do 31 października od wtorku do niedzieli. Organizowane są też spacery z przewodnikiem po Czchowie i zamku. Szczegółowe informacje na stronie internetowej Czchowa.


Zachęcam Cię również do lektury innych artykułów:


Jak dojechać do Baszty – zamku w Czchowie

Wjeżdżając do miasteczka po lewej stronie miniemy kościół, za którym będzie posterunek policji. Zaraz za posterunkiem skręcamy kamienistą uliczkę. Po dosłownie 200 metrach dojedziemy do parkingu pod lasem. Stamtąd w 5 minut pieszo znajdziemy się pod czchowskim zamkiem.

r e k l a m a

Przy parkingu kilka lat temu zbudowano Grodzisko w Czchowie, czyli Miejski Park Zieleni i Wypoczynku. Skorzystają z niego także dorośli bo jest nawet stoisko do gry w szachy. Ciekawa inicjatywa, która ogarnęła dużo miejscowości. Jak widać Czchów także. Place zabaw/rekreacyjne powstają jak grzyby po deszczu. Warto tu przyjechać bo zarówno zamek i Czchów stanowią ciekawe miejsce do zwiedzania.

Zamek w Czchowie na mapie:

icon-car.png
Zamek w Czchowie - 'Baszta'

ładowanie mapy - proszę czekać...

Zamek w Czchowie - \'Baszta\' 49.833194, 20.677428 Baszta - ruiny zamku w Czchowie

 

Możesz również polubić…

5 komentarzy

 1. Patrycja pisze:

  Na wieży widokowej na tym zamku jest przepięknie, wiem ponieważ byłam tam widać pół miasta z każdej strony oraz można zauważyć też mały ryneczek

 2. Sylwia pisze:

  Taa zgadzam się, to miejsce jest przepiękne i co najlepsze nie tak daleko od mojej rodzinnej miejscowości- GROMNIKA pozdrawiam.

 3. Przemek pisze:

  Zamek w Czchowie wpisuje się w piękne krajobrazy pogórza. Z baszty widok na dolinę Dunajca. Warto też zwiedzić samo miasteczko i okolice.

  • Konrad Dudek pisze:

   Tak, warto zwiedzić samo miasteczko, rynek choć mały jest urokliwy, zielony i ma parę atrakcji do zobaczenia. A zaraz obok rynku zabytkowy kościół z XIV wieku oraz drewniana dzwonnica.

 4. Gocha86wow pisze:

  Sympatyczne miejsce w miesiące “zielone” :) właśnie tam byłam i polecam… ale nie spodziewajcie się atrakcji po prostu spokojne miłe miejsce na spędzenie około 30-40 min z fajnymi osobami… niedługie lecz męczące schodki na dojściu do baszty:)

Dodaj komentarz

trzy × 5 =

Komentujesz anonimowo. Możesz jednak podać adres strony internetowej, który będzie publicznie powiązany z Twoją nazwą/imieniem jaki wpiszesz w komentarzu. Komentarze są moderowane przed publikacją. Zastrzegam sobie możliwość nie publikowania komentarza z jakiegokolwiek powodu.