Kościół Nawiedzenia N.M.P. w Domosławicach

Zabytkowa świątynia - Domosławice niedaleko Czchowa

Zabytkowa świątynia – Domosławice niedaleko Czchowa

Parę kilometrów od opisywanego wcześniej kościółka w Jurkowie, znajduje się zabytkowy XVIII-wieczny kościół p.w. Najświętszej Marii Panny w Domosławicach. Świątynia została zbudowana z kamienia ruin Melsztyńskiego Zamku. początki kościoła sięgają jednak 1645 r., kiedy to kasztelan przemyski w Domosławicach – Zygmunt Aleksander Tarło, wybudował drewnianą kaplicę.

Kościół z ruin zamku

W tej kaplicy na ołtarzu znajdował się słynący łaskami obraz Matki Bożej. W 1796 roku Antoni Hr. Lanckoroński wybudował w Domosławicach kościół, za budulec używając kamieni z ruin zamku w Melsztynie. W ołtarzu swoje miejsce znalazł cudowny obraz.

Domosławice - ołtarz

Wnętrze – ołtarz w kościele w DomosławicachRok 1824 przyniósł konsekrację kościoła parafialnego w Domosławicach przez biskupa Tomasza Zieglera. Kościół z pewnymi zmianami przetrwał do dziś. Oprócz słynącego łaskami obrazu Matki Bożej Domosławickiej Królowej Doliny Dunajca, w kościele znajduje sie chrzcielnica z 1490 r. Południową zewnętrzną ścianę zdobi „Ogrójec”.

Domosławice - zabytkowy kościół

Świątynia z innej strony

Jak dojechać

Kościół w Domosławicach jest położony około 200m. od drogi biegnącej z Nowego Sącza do Tarnowa (Domosławice znajdują się między Jurkowem a Melsztynem). Jadąc od strony Tarnowa w Domosławicach skręcamy w prawo. Zobacz lokalizację kościoła na mapie:

icon-car.png
Kościół Nawiedzenia N.M.P. w Domosławicach

ładowanie mapy - proszę czekać...

Kościół Nawiedzenia N.M.P. w Domosławicach 49.865736, 20.726974 Kościół Nawiedzenia N.M.P. w Domosławicach

 


Możesz również polubić…