r e k l a m a

Kościół Przemienienia Pańskiego z XVI wieku w Jurkowie

Zabytkowy drewniany kościół

Kościół w Jurkowie koło Czchowa

W gminie Czchów w Jurkowie znajduje się zabytkowy modrzewiowy kościółek pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego z XVI wieku. To kościół jednonawowy, konstrukcji zrębowej, oszalowany i pokryty gontem. W 1977 r. został powiększony i odnowiony.

Wewnątrz znajduje się barokowy ołtarz z XVI w. z obrazem Chrystusa upadającego pod krzyżem, oraz dwustronnie malowanymi skrzydłami ze św. Katarzyną i św. Biskupem Stanisławem. Kościółek jest wliczany w tzw. szlak architektury drewnianej w Małopolsce. Na świątyni wisi tabliczka informująca, że w 2008 roku została przeprowadzona konserwacja ołtarza, którą Samorząd Województwa Małopolskiego wsparł kwotą 20000 zł. Zdjęcia kościółka:

Kościół w Jurkowie

Sakralne zabytki w Małopolsce – Kościół w Jurkowie

Jurków - drewniany kościół

Kościół był zamknięty, ale przez brudną szybkę udało mi się zrobić zdjęcie ołtarza

Jeśli ktoś z Was chciałby zobaczyć wnętrze kościoła może zrobić w niedziele i święta, kiedy to w kościółku odprawiane są msze w godz. 7:00, 9:00, 11:00.

Jak dojechać

Ze znalezieniem kościoła nie będzie żadnego problemu. Położony jest tuż przy rondzie w Jurkowie (może z 30 metrów od ronda w stronę Sącza) . Każdy jadący przez Jurków z Brzeska lub Tarnowa do Nowego Sącza nie powinien go przeoczyć. W pobliżu ronda, tyle że po skręcie w kierunku Brzeska, jest nowy kościół.

Lokalizacja kościoła na mapie:

icon-car.png
Kościół Przemienienia Pańskiego z XVI wieku w Jurkowie

ładowanie mapy - proszę czekać...

Kościół Przemienienia Pańskiego z XVI wieku w Jurkowie 49.850685, 20.687975 Kościół Przemienienia Pańskiego z XVI wieku w Jurkowie

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. Ola pisze:

    Kościół bardzo ładny – zadbany – widać że mieszkańcy tej parafii dobrze opiekują się tym ślicznym zabytkiem – Chwała im za to.

  2. Basia pisze:

    Byłam tam kilkanaście lat temu – oraz tydzień temu – kościół jest skromny, wnętrze jednak ma w sobie coś co przyciąga – czuje się tam dobra dusza.

Dodaj komentarz

jeden × 3 =

Komentujesz anonimowo. Możesz jednak podać adres strony internetowej, który będzie publicznie powiązany z Twoją nazwą/imieniem jaki wpiszesz w komentarzu. Komentarze są moderowane przed publikacją. Zastrzegam sobie możliwość nie publikowania komentarza z jakiegokolwiek powodu.