Zabytkowy Kościół św. Jakuba w Rozdzielu

Kościół w Rozdzielu - Małopolska

Kościół w Rozdzielu Dolnym – Szlak Architektury Drewnianej

Po kamieniołomie w Żegocinie, o którym pisałem ostatnio, postanowiłem jeszcze wstąpić do sąsiedniego Rozdziela. Celem moich odwiedzin był zabytkowy, drewniany kościół pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła.

Historia kościoła w Rozdzielu

Drewniany kościół w Rozdzielu ma interesującą historię. Zbudowany został na przełomie XV-XVI wieku w Królówce koło Nowego Wiśnicza (przeczytaj wpis o nietypowym Muzeum Mleczarstwa w Królówce). Możliwe, że ufundował go król Zygmunt August. W tym właśnie kościółku w 1791 roku ochrzczony został poeta Kazimierz Brodziński (zobacz też Kamienie Brodzińskiego).

Według legendy w kościele przebywał król Władysław IV Waza, dla którego wybudowano istniejącą do dziś specjalną lożę z okienkiem.

Po latach Królówka doczekała się nowego kościoła, który został wybudowany w 1939 r. Drewniany kościół rozebrano zaraz po wojnie w 1947 r. Wojewódzki Konserwator Zabytków nakazał jednak ponowne złożenie świątyni. Nowe miejsce dla kościoła znalazło się przy cmentarzu parafialnym, gdzie służył jako cmentarna kaplica. Niestety, kościół przeniesiono bez fundamentów, przez co drewno nasiąkało wodą i gniło.

Kościółek w Rozdzielu Dolnym

Kościółek św. Jakuba w Rozdzielu Dolnym

Ratunek świątyni przyniósł ówczesny proboszcz Żegociny, ks. Antoni Poręba. Jego staraniem w 1986 r. kościół został przeniesiony do Rozdziela Dolnego, którego mieszkańcy musieli wcześniej uczęszczać na msze do kościoła do Żegocinie. Od teraz mieli już własny kościół. Przy przenosinach wymieniono zepsute elementy budowli oraz odrestaurowano wnętrze.

Architektura i otoczenie kościoła w Rozdzielu

Kościółek w Rozdzielu jest późnogotycką świątynią konstrukcji zrębowej, pokryty wielopołaciowym dachem gontowym,  postawiony na wysokiej podmurówce. Wnętrze kryje płaskie stropy i w większości współczesne wyposażenie. Nowy jest min. ołtarz z rzeźbą św. Jakuba oraz obrazem Matki Boskiej Różańcowej przeniesionym z XIX w. kościoła Najświęszego Serca Pana Jezusa z Nowym Sączu.

Kościół św. Jakuba Apostoła w Rozdzielu

Widok na kościół od strony wschodniej

Z innego kościoła, Księży Jezuitów z Nowego Sącza, przeniesiono tutaj też tzw. kaplicę królewską oraz stary konfesjonał z parafii w Trzcianie. Podobno w Trzcianie dwukrotnie spowiadał w nim późniejszy papież – ks. Karol Wojtyła. Niestety kościół był zamknięty i nie widziałem jego wnętrza. Gdyby ktoś był zainteresowany to msze św. odprawiane są w niedziele o 9:30 i 14:30.

Kiedy na żywo zobaczyłem kościół św. Jakuba w Rozdzielu, uderzyło mnie to, że otoczony jest polami. Zazwyczaj koło kościołów są inne budynki, choćby plebania, stąd takie “inne wrażenie”. Tutaj plebanii nie ma, księża na mszę dojeżdżają z Żegociny. Po zachodniej stronie z kościołem sąsiaduje mały, bo niedawno wybudowany cmentarz.

Grota M.B. z Lourdes przy kościele w Rozdzielu Dolnym

Grota M.B. z Lourdes przy kościele w Rozdzielu

Figurka Matki Boskiej z Lourdes - Rozdziele Dolne - Małopolska

Figurka Matki Boskiej z Lourdes

Teren kościoła jest ładnie zagospodarowany, jedno z wejść prowadzi przez dzwonnicę z trzema dzwonami. Po północnej stronie w ogrodzeniu znajduje się wybudowana w ostatnich latach grota z figurką Matki Boskiej z Lourdes. Po wschodniej stronie stoi obelisk ufundowany w 2004 r. przez mieszkańców, upamiętniający ks. prałata Antoniego Porębę.

Otoczenie zabytkowego kościoła w Rozdzielu

Obelisk ku pamięci ks. prałata Antoniego Poręby oraz figurka (Chrystusa frasobliwego?) na drzewie przy parkingu

Zabytek - kościół św. Jakuba Apostoła w Rozdzielu Dolnym

Kościół od strony południowej

Przygotowując wpis wykorzystałem informacje z tablicy informacyjnej zamieszczonej przy kościele oraz ze strony gminy Żegocina.

Dojazd do kościoła w Rozdzielu

Jadąc od strony Żegociny do Limanowej, jakieś 3,5 km. od centrum Żegociny po lewej stronie będzie skręt w drogę podporządkowaną. Znak wskazuje na Rozdziele Dolne. O ile pamiętam był też chyba jakiś znak informujący o drewnianym kościółku. Skręcamy w tę drogę i po przejechaniu ok. 1,5 km po swojej lewej stronie zobaczymy zabytkowy kościółek.

icon-car.png
Kościół św. Jakuba Apostoła w Rozdzielu Dolnym

ładowanie mapy - proszę czekać...

Kościół św. Jakuba Apostoła w Rozdzielu Dolnym 49.789812, 20.464922 Kościół św. Jakuba Apostoła w Rozdzielu Dolnym

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

4 + 17 =

Komentujesz anonimowo. Możesz jednak podać adres strony internetowej, który będzie publicznie powiązany z Twoją nazwą/imieniem jaki wpiszesz w komentarzu. Komentarze są moderowane przed publikacją. Zastrzegam sobie możliwość nie publikowania komentarza z jakiegokolwiek powodu.