r e k l a m a

Zamek w Tarnowie na Górze Marcina

Zamek w Tarnowie na Górze Marcina

Zamek w Tarnowie na Górze Św. Marcina – Małopolska

Po południowej stronie miasta Tarnowa wznosi się Góra Marcinka, na której znajdują się ruiny zamku Tarnowskich. Marcinkę łatwo rozpoznać po maszcie nadawczym znajdującym się na szczycie góry. Od Tarnowa Marcinkę dzieli obwodnica.

Zamek w Tarnowie – historia

Budowę zamku rozpoczął w 1329 roku Spycmir Leliwita. W 1331 roku została poświęcona zamkowa kaplica. Jednak w 1441 roku Węgrzy zdobyli i spalili zamek. W połowie XV wieku został on odbudowany przez Jana Amora Tarnowskiego. Później swoją siedzibę z fortyfikacjami bastionowymi urządził tutaj hetman Jan Tarnowski.

Tarnów - zamek

Zamek Tarnów – Marcinka

Chyba właśnie wtedy zamek w Tarnowie przeżywał swoje chwile świetności. Posiadał bibliotekę, skarbiec, zbrojownię, muzeum rodowe, spichlerze, browar, piekarnię jak również zwierzyniec.

Po śmierci syna hetmana – Krzysztofa, zamek odziedziczyła jego siostra Zofia. Była ona żoną księcia Konstantego Ostrogskiego. Jej śmierć w 1570 r. spowodowała wojnę o zamek między Tarnowskimi a Ostrogskimi, w wyniku której zamek został zdobyty i złupiony.


Inne, wybrane zamki, które opisałem na blogu:


Od tej pory na zamku urzędowali starostowie Ostrogskich, Lubomirskich, Zasławskich a potem Sanguszków. Gdy w 1723 roku Sanguszkowie przenieśli się do dworu w Gumniskach, zamek zaczął popadać w ruinę. Został poddany rozbiórce a materiały wykorzystano min. do budowy kościoła i klasztoru Bernardynów.

W 1848 roku na ruinach zaczęto sypać kopiec upamiętniający ofiary galicyjskiej rabacji, jednak prace przerwano. Wreszcie w 1939 r. książę Roman Sanguszko przekazał ruiny miastu. Przeprowadzono tutaj prace archeologiczne, największe w latach 1963-1969 w celu odsłonięcia i zabezpieczenia ruin.

Jak wyglądają ruiny obecnie, zobaczysz na zdjęciach. Dodam jeszcze, że w pobliżu ruin jest las – Miejski Park Kultury i Wypoczynku z placem zabaw dla dzieci. Jest też restauracja Podzamcze, gdzie możesz skoczyć coś zjeść. A na szczycie góry Marcinki znajduje się zabytkowy kościółek (sąsiaduje z masztem nadawczym, którego nie można nie zauważyć).

Na Górze św. Marcina co roku, w jeden z czerwcowych weekendów, odbywa się Turniej Rycerski – Zamkomania. W tym roku odbędzie się  17-18 czerwca 2023.

Uaktualnienie (2018): Od lat trwa spór o zamek między księciem Sanguszko a miastem Tarnów. Tarnów uważa, że przed wojną książę Roman Sanguszko przekazał zamek miastu. Obecny spadkobierca chce sprzedać teren miastu, które nie chce płacić za to co niby już ma. Kiedy i jaki będzie finał? Czas pokaże.


Zapraszam Cię również do innych artykułów:


Zamek w Tarnowie na Górze Św. Marcina – jak dojechać?

Z centrum Tarnowa na Górę Św. Marcina można dojechać podmiejskim autobusem nr 31. Dociera on jednak do pętli na Alei Tarnowskich u podnóża góry i stąd resztę trasy trzeba pokonać pieszo.

r e k l a m a

Samochodem dojedziecie od strony miasta też Aleją Tarnowskich. Macie generalnie 3 opcje do zaparkowania:

1. Przy pływalni letniej TOSIR (trochę bliżej celu niż przystanek autobusowy)
2. Na końcu Alei Tarnowskich (gdzie droga z kocimi łbami się kończy i zobaczycie plac zabaw, nie ma tu parkingu ale jest miejsce na kilka samochodów)
3. Lub też na końcu alei skręcić w prawo i wąską drogą z betonowych kostek podjechać jeszcze bliżej na parking poniżej restauracji. Stąd pod ruiny zamku Tarnowskich jest tylko 6-7 min. piechotą.

Zamek w Tarnowie na mapie:

icon-car.png
Zamek w Tarnowie

ładowanie mapy - proszę czekać...

Zamek w Tarnowie 49.988877, 20.997609 Ruiny zamku w Tarnowie na Górze Marcina

 

Możesz również polubić…

27 komentarzy

 1. Basia pisze:

  Jest tam pięknie, widok na panoramę Tarnowa zapiera dech w piersiach. Szkoda tylko że ruiny niszczeją a władze Tarnowa nic nie robią żeby to miejsce ratować od całkowitej zagłady. No bo po co? Najlepiej niech mieszkańcy spacerują po ulicach, najlepiej Krakowską!

 2. Meg pisze:

  Najlepiej wybudować trzecią galerię, która i tak upadnie. Chyba korzystniej dla miasta i tych całych inwestorów byłoby coś zrobić z ruinami i tym terenem a nie zostawiony sam na działanie czasu. Wiadomo, koszty ogromne ale warto!

 3. Stachu pisze:

  Mam zapytanie, czy można dostać się tam jakimś autobusem?

 4. Mistrzu pisze:

  Uwielbiam tam jeździć

 5. Bajba pisze:

  Bardzo pięknie ale basen nudny

 6. Michael pisze:

  I am a Pole, but many do not know how to speak Polish because I live for a long time in England but I was already several times on the ruins of the Castle and there is beautiful. And I was there with my ex-girlfriend, but only because it was Polish and I love English women are not well again in March 2012 I’m going to take with no accompanying person there and I still visit Krakow. After sightseeing, wants to go to my house in Malbork begotten and go back to England where I have no house and a family that is no mom and dad and my dear Sister. Yours and I recommend this place.

 7. Michał pisze:

  Hahah a ja tutaj mieszkam na basenie ;p mam taki widok co dzien xD

 8. Asa pisze:

  Ja jestem z Jaworzna, a na górze Marcinka byłam tydzień temu :D
  Zimą też jest extra tylko trudno tam dojść czy dojechać ;D

 9. Madzia pisze:

  A ja byłam tam kilka razy ;P no widoki fajne ;D dobre miejsce na waxy ;D

 10. Gabriel pisze:

  Jeszcze tam nie byłem :( Ale pojadę tylko samemu się nie chce :(

 11. Gość pisze:

  Mój były chłopak obiecał, że mnie tam zabierze… i co? oglądam w internecie :( Piękne miejsce :(

 12. Magda pisze:

  Piękne miejsce:)

 13. Waldek pisze:

  O funduszach z UE, nikt w radzie miasta czy z urzedu prezydenta Tarnowa, nie slyszał? Pewnie, im sie nie chce, bo nie widza w tym wlasnego interesu…

  Ale skoro nie interesuja ich sypiace sie resztki murow miejskich, to chyba tym bardziej o odbudowie zamku nalezy zapomniec.

  Do tego dochodzi jeszcze “ksiaze” Sanguszko, ten ma dopiero 30 pare lat, wiec bedzie sie sprawa wlasnosciowa ciagnac przez nastepne 50 lat, i potem jego dziedzice, przez nastepne kilkaset lat, az wszystko rozsypie sie w pyl…Szkoda.

  • Aga pisze:

   Są bardzo nikłe szanse, żeby Unia dała kase z funduszy jeśli nie jednego właściciela i cały czas toczy się walka o własność.
   Z drugiej strony miasto nie chce ingerować w nie swoją własność, robiąc cokolwiek Sanguszcze, któremu za przeproszeniem to wszystko wisi i koło się zamyka.

 14. Franio 551 pisze:

  Zwiedziłem to miejsce w ub. niedzielę… urzekła mnie panorama Tarnowa, piękny widok

 15. Wszystko_wiedząca pisze:

  Jedno jest pewne, gdyby powstał na ruinach zamek-hotel, miejsce straciło by urok, prawda? Gdzie chodziliby Tarnowianie na spacery? Zwyczajne pospólstwo, ba, mieszczaństwo, straciło by już wszystko w Tarnowie. Ileż można chodzić po starym mieście, a po Marcince, och… Cały czas można znaleść coś nowego! Gdyby ruiny zostały odbudowane, straciłyby swój urok i czar…

 16. Piotrek pisze:

  Witam wszystkich bylem tam tydzień temu jest naprawde super szkoda że takie zniszczone powinni to po części odbudowac. Jest o czym powspominać

 17. *Mariola* pisze:

  Witam :) Byłam tam ostatnio z rodziną i sądzę, że fajnie było zobaczyć te ruiny. Ogólnie jest to bardzo ładna okolica, a największe wrażenie wywarły na mnie same widoki. Jak ktoś lubi takie okolice (tak jak ja), to zapraszam. Pozdrawiam

 18. Lepiej_nie_wiedziec pisze:

  Sanguszko oddaj zamek miastu!

 19. Aga pisze:

  A restauracyjkę też zdaj esie …licho wzięło… chyba że odbudowali

 20. Kinga pisze:

  Zajefajowskie

 21. Spytko pisze:

  Ogólnie to wstyd ze sa same ruiny z powalajacymi sie smieciami, zamiast byc pieknie odbudowany i byc znakomita raklama i logo miasta.

  To tak jakby w Warszawie do dzis byly ruiny na placu zamkowym, i glupcy radzili by i radzili co z tym zrobic…

  wniosek: Tarnow to grajdul w paru dziedzinach, zamiast radnych ma bezradnych i bez wyobrazni urzedasow.

 22. Manio pisze:

  Jestem bardzo ciekawy dokładnego rozbioru zamku oraz tego jak wyglądał zamek za czasów 1330 roku

 23. Manio pisze:

  Zamek super, naprawdę polecam, ale mogli by zrobić w okolicy jakiś fajny hotel, bo nie ma się gdzie przespać… Za to jest extra restauracyjka, rzut kaloszem od zamku…

 24. Kicia pisze:

  Też tam byłam ;-) Dosyć fajnie, ale w okolicy nie ma żadnego porządnego i równocześnie taniego hotelu. Jak się planuje kilku-dniową wycieczkę, lepiej wziąć namiot… Chociaż sam zamek to kupa kamieni, to warto pojechać, zwłaszcza, że w pobliżu jest stadnina koni…

Dodaj komentarz

pięć + 19 =

Komentujesz anonimowo. Możesz jednak podać adres strony internetowej, który będzie publicznie powiązany z Twoją nazwą/imieniem jaki wpiszesz w komentarzu. Komentarze są moderowane przed publikacją. Zastrzegam sobie możliwość nie publikowania komentarza z jakiegokolwiek powodu.