r e k l a m a

Dąb Jasiek w Dołach

W miejscowości Doły w gminie Dębno, przy drodze biegnącej z Dołów do Łysej Góry, stoi a właściwie rośnie ;) pomnik przyrody – Dąb Jasiek z XVIII wieku.

Przed Dębem znajdują się ławeczki na których można przysiąść. Kilka metrów od drzewa w mrowisku swój żywot wiedzie kolonia mrówek. Droga przy której znajduje się Dąb Jasiek biegnie pod górkę w stronę Łysej Góry. Rozciągają się stamtąd piękne widoki – po jednej stronie można zobaczyć Brzesko i Tarnów a po drugiej południowe wzgórza, a przy dobrej pogodzie nawet góry.

Lokalizacją Dębu na mapie:

icon-car.png
Dąb Jasiek w Dołach koło Porąbki Uszewskiej

ładowanie mapy - proszę czekać...

Dąb Jasiek w Dołach koło Porąbki Uszewskiej 49.926997, 20.691247 Dąb Jasiek w Dołach koło Porąbki Uszewskiej

 

r e k l a m a

Możesz również polubić…

9 komentarzy

 1. Bartłomiej Duś pisze:

  Witam serdecznie.

  Niestety opis nie zgadza się z tym co można zastać osobiście.
  – brak ławeczek
  – brak mrowiska
  – dąb zarośnięty cierniami i krzakami
  – dąb usytuowany w skarpie, która od lat nie była zadbana przez właściciela co nadaje swoisty urok ugoru leśnego
  – informacja o dębie została zamontowana na słupie elektrycznym zbyt wysoko

  Pozdrawiam

 2. Julian pisze:

  Dąb o imieniu “Jasiek” faktycznie znajduje się w w pięknej miejscowości Doły. Nie wiem czy w ogóle ktoś jeszcze pamięta nazwę tego miejsca jako przysiółka. Otóż mnie dane było się urodzić trochu za wcześnie, na Godowie, w prostej linii 300 metrów od wspomnianego dęba. W niewielkiej odległości od niego, mieszkał Pan Bodura, dobry znajomy mego Ojca. Mój ojciec, często wysyłał mnie w różnych sprawach……, do …..Bodury na Krzemieńcu.
  Dochodzę więc do sedna sprawy; to miejsce pod Godowem nazywało się za mojego dzieciństwa “Krzemieniec”. To właśnie na krzemieńcu znajduje się dąb “Jasiek”.
  A tak na marginesie p.Agatko najwyższy czas wybrać się w stronę Kamionki i po drodze zobaczyć dęba Jaska i idąc w górę paręset metrów dalej miejsce zamieszkania ludowego artysty Antoniego Osmędy. Z Godowa możesz zachwycać się piękną panoramą wsi Doły i Łoniowa, a nawet może uda Ci się zobaczyć Tatry a wcześniej Gorce ze swoim najwyższym szczytem “Turbacz”. Powodzenia, przyjemnej wycieczki.

 3. Marcin pisze:

  Ten znak leży nie daleko Dębu Jaśka, najwyraźniej komuś przeszkadzał.

 4. Marcin pisze:

  Dąb Jasiek znajduje się w miejscowości Doły !
  Nie w Porąbce Uszewskiej ;)

  • Konrad Dudek pisze:

   Marcin, dzięki za informację, więc jednak dobrze napisałem że to Doły. Szkoda tylko że zniknął ten drewniany znak przy drodze informujący o Dębie, niedawno tam przejeżdżałem i go nie było.

 5. Zbyszek pisze:

  Ja też mieszkam od urodzenia w dołach i dąb “jasiek” znajduje się w dołach przy drodze na łysą góre:)

 6. Agata pisze:

  Od urodzenia mieszkam w Dołach a o żadnym :”Dąbie Jaśku” nie słyszałam… Muszę się w tamte rejony kiedyś przejść :)

  • Konrad Dudek pisze:

   Może się pomyliłem i to nie są Doły, a Porąbka? Muszę przy najbliższej okazji sprawdzić, czy nie ma tam w pobliżu tablicy z nazwą miejscowości, jednak pomijając to opis lokalizacji zabytkowego drzewa jest w porządku.

Dodaj komentarz

3 × 4 =

Komentujesz anonimowo. Możesz jednak podać adres strony internetowej, który będzie publicznie powiązany z Twoją nazwą/imieniem jaki wpiszesz w komentarzu. Komentarze są moderowane przed publikacją. Zastrzegam sobie możliwość nie publikowania komentarza z jakiegokolwiek powodu.