r e k l a m a

Kamień Grzyb – rezerwat przyrody we wsi Połom Duży

Kamień Grzyb - zdjęcia

Kamień Grzyb – rezerwat przyrody nieożywionej – wieś Połom Duży w Małopolsce

Parę kilometrów od lipnickich skałek Kamienie Brodzińskiego, znajduje się kolejny rezerwat przyrody nieożywionej – Kamień Grzyb. Położony jest w lesie, na stoku wzgórza Bukowiec we wsi Połom Duży.

Kamień Grzyb to 7-metrowej wysokości piaskowa skała przypominająca Grzyba, obok której znajduje się kilka mniejszych skałek, a właściwie głazów.

Na skałce wyrytych jest kilka imion w języku łacińskim i dat. Uważa się, że są to imiona zakonników z byłego klasztoru Karmelitów w pobliskim Nowym Wiśniczu. ( Obecnie w budynkach klasztoru mieści się więzienie.) Pomijając te napisy, niestety jak to zwykle bywa skałki noszą też przeróżne napisy z czasów dzisiejszych.

r e k l a m a

Skała Kamień Grzyb

Skała Kamień Grzyb z innego ujęcia

Jak dojechać

Żeby dojechać do skałki najlepiej pytać okoliczną ludność. Postaram się to jednak wytłumaczyć. Jadąc drogą z Nowego Wiśnicza w stronę Muchówki będziemy przejeżdżać przez wieś Połom Duży. Na zakręcie biegnącym pod górkę będzie znajdował się przystanek autobusowy oraz zjazd w asfaltową drogę (na północ) w stronę zabudowań. Tu właśnie skręcamy.

Za chwilę droga w którą skręciliśmy rozwidla się. Skręcamy w lewo. Zaraz znowu się rozwidla, tym razem skręcamy w prawo. Jedziemy cały czas prosto mniej więcej około kilometra. Kiedy ja tam byłem w pewnym momencie asfalt się urwał i zmienił w utwardzoną drogę. Dojedziemy do lasku i po lewej stronie zaraz na początku lasku powinniśmy zobaczyć szlaban oraz resztki z drewnianej tablicy informacyjnej. (Tutaj był już znowu asfalt. Jeśli będziesz zjeżdżać drogą przez las w dół w mini wąwozie to znaczy że przeoczyłeś szlaban.)

Na poboczu przy szlabanie możemy zostawić samochód i dalej iść leśną dróżką. W ciągu kilku minut powinniśmy zobaczyć tablicę o zasadach zachowania w rezerwacie a kawałek dalej będzie Kamień Grzyb.

Inne ciekawe miejsca, które opisałem na blogu:

Lokalizacja Kamienia Grzyba na mapie:

icon-car.png
Kamień Grzyb - Połom Duży

ładowanie mapy - proszę czekać...

Kamień Grzyb - Połom Duży 49.889022, 20.474439 Kamień Grzyb - Połom Duży

 

r e k l a m a

Możesz również polubić…

7 komentarzy

 1. Petrus pisze:

  Też mieszkam blisko…. to znaczy mieszkałem, często jestem w Połomiu, pamiętam wycieczki szkolne ze szkoły w Połomiu, często jeździłem rowerem na kamień, piękne wspomnienia.

 2. Sfojak pisze:

  Jeździłem na kamień na rowerze, mieszkałem bardzo blisko, czasem z klasą ze szkoły w Połomiu Dużym tam chodziliśmy, piękne wspomnienia, tak było to dawno, hm.

 3. Mieszkaniec pisze:

  Dojście tam jest utrudnione, zwłaszcza przy szlabanie nie wiadomo którędy dalej iść, bo tak źle to oznaczyli – prawie w ogóle nie ma oznaczeń:(

 4. Przemek pisze:

  Polecam również dojście lub dojazd rowerem niebieskim szlakiem z Nowego Wiśnicza. Ciekawy grzyb, imponujący.

 5. Kinga pisze:

  Chodziłam tam na szkolne wycieczki. cudowne wspomnienia. a mieszkała niedaleko tego miejsca.

 6. Werta pisze:

  Odlot

 7. Maryla pisze:

  Tak blisko mieszkałam bo w Lipnicy Murowanej i nie byłam tam ani razu. Wstydzę się.

Dodaj komentarz

dziewięć + 2 =

Komentujesz anonimowo. Możesz jednak podać adres strony internetowej, który będzie publicznie powiązany z Twoją nazwą/imieniem jaki wpiszesz w komentarzu. Komentarze są moderowane przed publikacją. Zastrzegam sobie możliwość nie publikowania komentarza z jakiegokolwiek powodu.