r e k l a m a

Rezerwat Wąwóz Homole w Pieninach

Pieniny - rezerwat przyrody Wąwóz Homole - Jaworki Małopolska

Rezerwat Wąwóz Homole – góry Pieniny, Małopolska

Rezerwat Wąwóz Homole to znana atrakcja przyrodnicza i turystyczna Pienin. Połączenie skał z szumiącymi kaskadami potoku płynącego przez wąwóz nadaje temu miejscu szczególnego uroku. Jeśli Pieniny lub Szczawnica są celem Twojej podróży, koniecznie zobacz Wąwóz Homole.

Korzystając z początku długiej weekendowej majówki wybraliśmy się na wycieczkę do Wąwozu Homole. Niestety przed Szczawnicą utknęliśmy w korku co wydłużyło nasz dojazd o godzinę. Na parking w pobliżu wejścia do wąwozu dotarliśmy dopiero przed południem. Pogoda dopisywała i gdyby nie silniejsze powiewy wiatru byłoby bardzo gorąco. Szybko pokonaliśmy odcinek dzielący parking od wąwozu i weszliśmy na szlak turystyczny [znajdź mapy i przewodniki po Pieninach i Szczawnicy].

Wąwóz Homole – atrakcja turystyczna dla rodzin z dziećmi

Jeszcze przed II wojną światową Wąwóz Homole służył góralom jako miejsce bezpiecznego wypasu owiec i był praktycznie w całości wykarczowany. Po utworzeniu rezerwatu w 1963 r. ponownie zaczął zarastać zróżnicowaną roślinnością. Przy wejściu do wąwozu wita nas drewniana budka z tablicami informacyjnymi. Od razu też natrafiamy na kaskadę potoku Kamionka i skalne wapienne bloki. Szlak prowadzący przez Wąwóz Homole liczy około 800 metrów. Trasa przeplata się z potokiem tańcząc z po potężnych głazach i skalnych rumowiskach. Boki wąwozu zamykają wysokie i strome ściany.

Idąc dalej sukcesywnie wychodzimy coraz wyżej kilka razy przekraczając potok. Praktycznie cały czas towarzyszy nam szum wody, tworzącej w wielu miejscach malownicze kaskady. W miejscach przeprawy przez strumień położone zostały drewniane lub metalowe mostki. Również najbardziej strome odcinki przechodzimy po metalowych schodkach. Kiedyś przejście szlaku było znacznie trudniejsze bez tych udogodnień.

r e k l a m a

Wąwóz Homole - wejście we wsi Jaworki

Wejście do Wąwozu Homole w Pieninach

Teraz z uwagi na łatwość trasy Wąwóz Homole jest popularny wśród rodzin z dziećmi, których sporo mijamy po drodze. Sam idę z dwójką dzieciaków, chociaż synek, który nie skończył 2 lat, musi oczywiście jeszcze podróżować na rękach. Pomimo łatwiej trasy są fragmenty, gdzie skały i korzenie mogą niektórym sprawić trochę problemów. Mijałem osoby mające chwile kryzysu przy podejściu pod górkę. Wszystko zależy od kondycji, chociaż generalnie powinien sobie tu poradzić czterolatek, no może z małą pomocą.

Wąwóz Homole

Trasa turystyczna – Wąwóz Homole i potok Kamionka – góry Pieniny

Odpoczywamy nad potokiem Kamionka

Odpoczywamy nad potokiem Kamionka, a tu nagle …  co to? Żaba czy niedźwiedź?

Dolina Dubantowska i Kamienne Kręgi

Legenda głosi, że w kamiennych kręgach, przypominających rozłożoną księgę, zapisano losy ludzkości od początku aż do końca świata. Odczytał je tylko pop ze wsi Lipnik, lecz Bóg odebrał mu mowę by nie wyjawił tej tajemnicy. Na końcu trasy wchodzimy na polanę – Dolinę Dubantowską, gdzie znajdują się formacje skalne zwane “Kamienne Kręgi”. Można tutaj odpocząć, są drewniane stoły i ławy. Po chwili wytchnienia wracamy na dół bo mamy w planie wpaść jeszcze na chwilę do Szczawnicy.

Przejście trasy Wąwozu Homole tam i z powrotem zajęło nam około 2 godzin. Szlak turystyczny prowadzi jednak dalej. Jeśli tylko macie czas i możliwości możecie kontynuować wędrówkę do szałasu Bukowinki, kolejki linowej którą można zjechać do Jaworek lub na Wysoką – najwyższy szczyt Pienin.

Hala Dubantowska i Kamienne Kręgi

Fragment Hali Dubantowskiej i Kamienne Kręgi

Wybierając się na wycieczkę do Wąwozu Homole w długi majowy weekend obawialiśmy się, czy nie będzie zbytniego natłoku turystów. Obawy się spełniły, ludzi na szlaku było sporo. Na pewno nie był to szczyt możliwości, ale ruch był na tyle duży, że trudno było o swobodne robienie zdjęć, na czym mi zawsze zależy. Ciągle ktoś przechodził obok, wchodził w kadr albo sam przystawał w oczekiwaniu na dobry moment na wykonanie zdjęcia. Dlatego nie napiszę nic odkrywczego, ale jeśli nie lubicie natłoku ludzi i/lub chcecie spokojnie fotografować czy też filmować, unikajcie dni wolnych od pracy. Inną opcją jest wybranie się na szlak wcześnie rano, kiedy ruch będzie najmniejszy.

Może zainteresują Cię też inne wpisy:

r e k l a m a

Jak dojechać do Wąwozu Homole

Wąwóz Homole znajduje się we wsi Jaworki, około 6-7 km na wschód od Szczawnicy. Jadąc od strony Szczawnicy, kilkaset metrów po minięciu tablicy z nazwą Jaworki, zobaczycie po prawej stronie parking. Nie da się go przegapić. Można tutaj też coś zjeść i kupić pamiątki. Parking jest płatny i kosztował nas 3 zł za pierwszą godzinę i 2,5 zł za kolejną. Mniej więcej 300 metrów za parkingiem (idąc wzdłuż drogi) znajduje się wejście do Wąwozu Homole. Poniżej lokalizacja wąwozu na mapie:

icon-car.png
Wąwóz Homole

ładowanie mapy - proszę czekać...

Wąwóz Homole 49.403113, 20.547695 Wąwóz Homole w Pieninach, Jaworki

r e k l a m a

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

16 − pięć =

Komentujesz anonimowo. Możesz jednak podać adres strony internetowej, który będzie publicznie powiązany z Twoją nazwą/imieniem jaki wpiszesz w komentarzu. Komentarze są moderowane przed publikacją. Zastrzegam sobie możliwość nie publikowania komentarza z jakiegokolwiek powodu.