r e k l a m a

Historia 200 lat uzdrowiska Szczawnica

Nazwa Szczawnicy, jednej z najbardziej znanych, małopolskich miejscowości uzdrowiskowych, pochodzi od znajdujących się tutaj źródeł leczniczych wód szczawiowych (szczaw). Ich właściwości wykorzystuje się do leczenia chorób układu oddechowego oraz schorzeń reumatycznych i zwyrodnieniowych stawów.

Początki

Górale wykorzystywali szczawnickie wody już od wieków, jednak dopiero w 1811 roku rozpoczęła się historia Szczawnicy jako miejscowości uzdrowiskowej. Rok wcześniej doktor Rhodius dokonał pierwszej analizy chemicznej wód mineralnych. Pierwszym oficjalnym szczawnickim źródłem została “Józefina”. Swoją nazwę wzięła od  Józefiny Szalayowej. Ona i Stefan Szalay byli jednymi z pierwszych właścicieli wód zdrojowych.

Rozkwit Szczawnicy

Swój rozkwit Szczawnica zawdzięcza jednak dopiero kolejnemu z rodu – Józefowi Szalayowi. To on uczynił z miasta europejski kurort uzdrowiskowy. Rozbudował, upiększył i rozreklamował uzdrowisko. Swój udział w tym miał Józef Dietl – lekarz i profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego zajmujący się badaniem właściwości wód leczniczych. Szczawnica szybko stała się miejscem, do którego ściągali najbardziej znani Polacy (min. Jan Matejko, Cyprian Kamil Norwid, Henryk Sienkiewicz, Bolesław Prus, Maria Konopnicka, Wincenty Pol), zarówno w celach zdrowotnych jak i kulturalnych.

Zapraszam też do innych artykułów na blogu:

Obejrzyj film…

Chcecie poznać całą historię Szczawnicy w pigułce? W takim razie obejrzyjcie, jeśli tego jeszcze nie zrobiliście, powyższy film, którego fragment streściłem w tym wpisie. Nagranie przedstawia historię 200 lat uzdrowiska Szczawnica. Z kolei poniżej film prezentujący Szczawnicę dzisiaj:

r e k l a m a

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

dziewiętnaście − piętnaście =

Komentujesz anonimowo. Możesz jednak podać adres strony internetowej, który będzie publicznie powiązany z Twoją nazwą/imieniem jaki wpiszesz w komentarzu. Komentarze są moderowane przed publikacją. Zastrzegam sobie możliwość nie publikowania komentarza z jakiegokolwiek powodu.