Zabytkowy Kościół św. Wojciecha w Szymbarku

Kościół św. Wojciecha w Szymbarku

Kościół św. Wojciecha w Szymbarku

Według podań, drewniany, zabytkowy kościół w Szymbarku został wybudowany w miejscu, gdzie św. Wojciech odprawił mszę podczas swojej podróży misyjnej na Węgry. Obok kościółka w jego obrębie znajduje się grobowiec właścicieli Szymbarku z XIX w.

Kościół św. Wojciecha w Szymbarku – historia

W 1359 roku, dokładnie w Wigilię, Jan Gładysz z rycerskiego rodu herbu Gryf ufundował parafię w Szymbarku. Parafia należała do diecezji krakowskiej, tarnowskiej, przemyskiej i od 1926 r. należy ponownie do diecezji tarnowskiej. Pierwszym, już nie istniejącym, kościołem w Szymbarku był  kościół Świętego Krzyża. O ile dobrze zrozumiałem opis z tabliczki informacyjnej, kościół św. Wojciecha powstał na miejscu po byłej kolejnej świątyni, o której nic nie wiadomo.

Drewniany kościół wzniesiono w 1782 r. Ufundował go ówczesny właściciel Szymbarku – Tadeusz Siedlecki. Zbudowany został z drzewa modrzewiowego w konstrukcji zrębowej, ściany i dach pokryto gontem, na kamiennej podmurówce, w stylu nadwiślańskim. Dobudowana zakrystia jest murowana. Świątynia otrzymała wezwanie św. Wojciecha i Matki Boskiej Szkaplerznej. Jak mówi ludowe podanie, w tym miejscu św. Wojciech odprawił mszę świętą w czasie podróży na Węgry.

Drewniany kościół w Szymbarku

Kościół św. Wojciecha – Szymbark

Wnętrze kościoła

Kościół św. Wojciecha jest jednonawowy z 3 ołtarzami. Wnętrze utrzymane w stylu barokowym i późnego rokoko skrywa wiele zabytkowych obiektów, z których można wymienić min.:

  • górna część wielkiego ołtarza z obrazem św. Wojciecha oraz barokową rzeźbą Chrystusa na krzyżu, pochodzące jeszcze z poprzedniego kościoła sprzed 1782 r.,
  • tabernakulum w kształcie namiotu tureckiego w dolnej części ołtarza, pochodzące z 1782 r.,
  • zabytkowe organy uruchamiane na ręczny miech lub elektrycznie, mocno zniszczone w 1915 r, odrestaurowane w 1928 r.
  • ołtarz maryjny z malowanym na desce obrazem Matki Boskiej Różańcowej,
  • malowany na płótnie obraz Matki Boskiej Szkaplerznej z XVIII w. (pochodzący z Lewoczy na Słowacji), obecnie znajdujący się w prezbiterium nowego kościoła (pod wezwaniem Matki Boskiej Szkaplerznej).
Wnętrze kościoła w Szymbarku

Wnętrze zabytkowego kościółka

Wokół kościoła był cmentarz, którego widocznym śladem jest pomnik-grobowiec właścicieli Szymbarku z XIX wieku, wykonany przez włoskiego architekta Pavoniego, projektanta jednego z gorlickich kościołów. Co ciekawe, dopiero w 1987 roku, odkryto inny grobowiec pod posadzką we wnętrzu kościoła.

Remonty kościółka

W 1928 roku odrestaurowano wnętrze kościoła, w szczególności główny ołtarz. W roku 1934 wymieniono gontowe pokrycie oraz wybudowano nowe kruchty. Rok 1940 przyniósł malowanie wnętrza pod kierunkiem artysty-malarza Władysława Lisowskiego z Sanoka. W 1962 roku do kościółka wstawiono pancerne tabernakulum i częściowo zradiofonizowano (domyślam się, że chodzi o montaż nagłośnienia). W roku 1971 przebudowano prezbiterium i ławki dla wiernych a w 1972 r. wykonano kolejne malowanie oraz konserwację przeprowadzoną przez prof. Włodzimierza Kuntza z Krakowa. Wykonano również ogrodzenie i obsadzono szkarpę krzewami.

Kościół św. Wojciecha - Szymbark

Wejście do kościoła i pomnik-grobowiec

W dniu 1 lipca 1984 r. oddano do użytku nową świątynię i kościół św. Wojciecha przestał być kościołem parafialnym. Od 23 kwietnia (kiedy obchodzony jest tutaj odpust ku czci św. Wojciecha), aż do końca października, w zabytkowym kościółku odprawiana jest msza św. w każdą niedzielę o godzinie 16:00. Tak się złożyło, że byłem w Szymbarku właśnie w niedzielne popołudnie i być może dzięki temu udało mi się wykonać zdjęcie wnętrza kościoła.

Jako drewniana świątynia, kościół św. Wojciecha w Szymbarku jest jedną z wielu budowli sakralnych na małopolskim szlaku architektury drewnianej. Informacje o historii kościoła zaczerpnąłem ze znajdującej się w świątyni tablicy informacyjnej, opracowanej przez Jana Spólnika.

Dojazd do kościoła w Szymbarku

Kościół św. Wojciecha w Szymbarku położony jest bezpośrednio przy drodze nr 28 z Grybowa do Gorlic. Jadąc przez Szymbark w stronę Gorlic po prawej stronie miniemy po kolei: bramę wejściową do Skansenu Wsi Pogórzańskiej, sąsiadujący ze skansenem nowy kościół i kilkadziesiąt metrów dalej drewniany kościół św. Wojciecha. Naprzeciw skansenu i nowego kościoła znajduje się parking, na którym można zostawić samochód. Przed skansenem w bocznej uliczce znajduje się też Kasztel, o którym pisałem wcześniej. Miłego zwiedzania.

Kościółek na mapie:

icon-car.png
Kościół p.w. św. Wojciecha w Szymbarku

ładowanie mapy - proszę czekać...

Kościół p.w. św. Wojciecha w Szymbarku 49.623292, 21.096389 Kościół św. Wojciecha w Szymbarku

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

pięć − dwa =

Komentujesz anonimowo. Możesz jednak podać adres strony internetowej, który będzie publicznie powiązany z Twoją nazwą/imieniem jaki wpiszesz w komentarzu. Komentarze są moderowane przed publikacją. Zastrzegam sobie możliwość nie publikowania komentarza z jakiegokolwiek powodu.