r e k l a m a

Palenica i Szafranówka zdobyte. Zjazd kolejką linową do Szczawnicy.

Pieniny - Palenica i Przełęcz Mackówka

Pieniny – Szczyt Palenica widziany z Szafranówki – widok na schronisko Groń, zjeżdżalnię wózkową oraz górną stację linowej kolejki krzesełkowej

Palenica to jeden ze szczytów Pienin, u podnóża którego leży znane małopolskie miasto, a w zasadzie górskie miasteczko uzdrowiskowe Szczawnica. Zapraszam do relacji z naszej małej wyprawy właśnie na Palenicę.

Po przyjeździe do Szczawnicy zatrzymujemy się na parkingu obok dolnej stacji kolei linowej na Palenicę. (Piszę to po pewnym czasie i szczerze mówiąc nie pamiętam jak to było z opłatą za parking, ale chyba coś płaciliśmy.) Jako że jest pora obiadowa najpierw postanawiamy coś zjeść i trafiamy do pobliskiej knajpki “Jadłodajnia Szczęście” przy ulicy Głównej.

Zamawiamy min. nieśmiertelne placki ziemniaczane i pierogi. Jest dużo ludzi i nieco czekamy na swoje danie. Czy szczęście jest na talerzu to polemiczne, ale da się zjeść. Jak to w jadłodajni. Po posiłku wstępujemy na całkiem dobre lody włoskie do kawiarenki naprzeciwko.

r e k l a m a

Na blogu opisałem również:

Szafranówka i Palenica czekają

Najedzeni ruszamy na podbój Palenicy wcześniej robiąc sobie krótki spacerek wzdłuż potoku Grajcarek, którego brzegiem ciągnie się ścieżka pieszo-rowerowa. Przy podejściu na Palenicę trochę się rozpędzamy i idziemy dłuższą drogą wiodącą trasą narciarską nr 4, podziwiając widok na Szczawnicę i górę Jarmutę z nadajnikiem telewizyjnym. Po drodze spotykamy kilka osób schodzących w dół jak również rowerzystów. Trasa, będąca polno-kamienistą drogą z kilkoma bardziej stromymi podejściami, prowadzi nas prosto na szczyt Szafranówka (742 m. n.p.m) znajdujący się wyżej niż Palenica (722 m. n.p.m.). Zajmuje nam to ok 1 godziny i 15-20 minut spokojnego spacerku z dzieckiem.

Szczawnica i góra Jarmuta

Widok na Szczawnicę ze stoku Palenicy/Szafranówki. Po prawej góra Jarmuta.

Przez Szafranówkę przebiega granica Polsko-Słowacka a z góry jest wspaniały widok na Palenicę. Po chwili odpoczynku i zaspokojeniu wrażeń wizualnych w 2 minuty schodzimy na Palenicę. Na Palenicy oprócz stacji PKL i schroniska jest też “park rozrywki” dla dzieci oraz zjeżdżalnia wózkowa. Można odpocząć, zabawić się i coś przekąsić. Muszę przyznać, że zjeżdżalnia wózkowa wydaje się całkiem interesującą atrakcją, chociaż z niej nie skorzystamy. Może następnym razem. Córka jednak oczywiście szaleje na placu zabaw. Widoczność jest w miarę dobra, jednak od strony południowo-zachodniej gdzie świeci słońce jest już znacznie gorzej i nawet pobliskie Trzy Korony są za mgłą, nie wspominając o Tatrach których dzisiaj nie widać.

Góra Palenica - Pieniny

Palenica – schodzimy z Szafranówki

Pieniny

Pieniny widziane z Palenicy – na zdjęciu min. Sokolica i Trzy Korony.

Szafranówka - widok z Palenicy

Szafranówka i Przełęcz Maćkówka widziana z Palenicy

Zjazd kolejką krzesełkową

Wszystko co miłe kiedyś się kończy i w końcu trzeba wracać. Na górnej stacji wyciągu kupujemy bilety i zjeżdżamy kolejką w dól do Szczawnicy. Przed nami widok na Szczawnicę.  Nie ma tutaj dużych różnic wysokości więc jeśli ktoś ma lęki powinien to przeżyć ;) Chociaż jakieś dziecko jadące z rodzicami w przeciwnym kierunku płacze wniebogłosy. Cały zjazd trwa mniej niż 5 minut. Jeszcze tylko “przelatujemy” nad Grajcarkiem i trzeba wysiadać.

Kolejka linowa na Palenicę

Zjazd kolejką z Palenicy do Szczawnicy

r e k l a m a

Po dotarciu na dół – niespodzianka. Przez mikrofon zapraszają nas po odbiór, znaczy się kupno, pamiątkowego zdjęcia wykonanego nam podczas zjazdu. Ciekawy pomysł na biznes. No i kolejny “park rozrywki” dla dzieci, z którego córunia oczywiście znowu musi skorzystać. Ale co tam, są wakacje, niech ma. W jej wieku to właśnie wszelkie trampoliny i dmuchane zamki są największą atrakcją każdej wycieczki. Chociaż jak dla mnie nie w każdym miejscu pasują do otoczenia… Pozostało nam jeszcze pobrodzić w płynącym obok Grajcarku i zbieramy się do odjazdu.

Szczawnica - potok Grajcarek

Potok Grajcarek u podnóża Palenicy

Wycieczka krótka, ale rozerwaliśmy się trochę i nabraliśmy ochoty na więcej. Z pewnością wrócimy tutaj bo Szczawnica i Pieniny oferują dużo więcej wrażeń.. [zobacz mapy i przewodniki po Pieninach i Szczawnicy].

Zapraszam Cię również do innych artykułów:

Na koniec Palenica na mapie:

icon-car.png
Szczyt Palenica - Pieniny

ładowanie mapy - proszę czekać...

Szczyt Palenica - Pieniny 49.418623, 20.475941 Szczyt Palenica - Pieniny

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

dwadzieścia + 15 =

Komentujesz anonimowo. Możesz jednak podać adres strony internetowej, który będzie publicznie powiązany z Twoją nazwą/imieniem jaki wpiszesz w komentarzu. Komentarze są moderowane przed publikacją. Zastrzegam sobie możliwość nie publikowania komentarza z jakiegokolwiek powodu.