r e k l a m a

Z wizytą w Skalnym Dworze – Skałki Chronowskie w Chronowie

Skałki Chronowskie

Chronów – Skałki Chronowskie na wzgórzu Kobyla Góra

Dowiedziałem się, że w miejscowości Chronów, niedaleko Nowego Wiśnicza, znajduje się pomnik przyrody nieożywionej – grupa skałek zwanych Skałkami Chronowskimi. Położone są w lesie na szczycie Kobylej Góry mierzącej około 366 metrów nad poziomem morza. Postanowiłem je zobaczyć i pewnego sobotniego popołudnia wybrałem się tam z rodziną.

W sieci jest mało informacji o skałkach w Chronowie. Opierając się na ogólnych informacjach szukalismy jakichś wskazówek przy drodze prowadzącej przez Chronów. Niestety nie było żadnego znaku. Spytałem się dwóch osób, jak się potem okazało “o rzut kamieniem od skałek”, ale nic nie wiedziały. Wróciliśmy w głąb Chronowa i dopiero tam starsza pani naprowadziła nas na skałki (co ciekawe miała na nie inną nazwę, – “skalny dwór”, która jak się okazało pochodzi od legendy), a potem dwóch miłych panów udzieliło bardziej dokładnych wskazówek.

Jak dojechać do skałek?

Do samego Chronowa można dojechać z kilku stron. My jechaliśmy od strony Brzeska drogą na Nowy Sącz. W Uszwi skręcamy w lewo na Nowy Wiśnicz. Następnie w miejscowości Kobyle skręcamy w lewo na Lipnicę i Chronów (jest znak). Przejeżdżamy Chronów aż zobaczymy znak sygnalizujący koniec tej miejscowości a początek Borówny. Kilka metrów przed znakami należy skręcić w lewo na ubitą drogę z ograniczeniem do 3,5 tony. Dosłownie naprzeciwko tej drogi jest też znak przystanku autobusowego.

Po wjechaniu na ubitą drogę za jakieś 30 metrów będzie mostek nad potokiem. Koło mostka gdzieś na skraju zostawiamy samochód. Miejsca jest niewiele, może być też błotko. Nam udało się zaparkować chociaż najlepsze miejsce zajął chyba jakiś grzybiarz. Jesteśmy u podnóża Kobylej Góry, na której znajdują się skałki i stąd pójdziemy pieszo. Od razu w sąsiedztwie mostku widać dużą skałę wiszącą nad potokiem, a znak na drzewie sygnalizuje początek szlaku turystycznego.

r e k l a m a

Skałka w Chronowie

Skałka nad potokiem w Chronowie u podnóża Kobylej Góry. Zaraz na prawo zaczyna się ścieżka prowadząca przez las do Skałek Chronowskich. Kilka metrów dalej jest pierwsza skałka z napisami (zdjęcie niżej).

Strome podejście

Okazało się jednak, że podejście jest zbyt strome, zwłaszcza jeśli idzie się z 4-latkiem. Postanowiliśmy pójść nieco dalej drogą wzdłuż lasu z nadzieją znalezienia lżejszego podejścia. Po kilku metrach w zaroślach zobaczyliśmy skałę z wyrytymi literami i symbolem czegoś w rodzaju krzyża lub miecza.

Skałka ze znakami

Skałka ze znakami i symbolem krzyża znajdująca się w pobliżu strumienia.

Nieco dalej była leśna droga prowadząca w głąb lasu. Na początku wydawało się, że to ścieżka ponieważ chwasty nieco ją zasłoniły. Trzeba być przygotowanym na zarośla i nieco błota. Po kilkunastu metrach leśnej drogi skręcamy w lewo wspinając się na górę w lesie, gdzie powinniśmy trafić na szlak, z którego podejścia wcześniej zrezygnowaliśmy. Tam też była grupka skałek, ale jeszcze nie ta, do której chcieliśmy dotrzeć.

Borówki i jałowiec

Będąc już na właściwej ścieżce idziemy grzbietem góry przez las jeszcze wyżej. Dookoła dużo krzaków borówek (być może od borówek w okolicznych lasach wzięła się nazwa sąsiedniej miejscowości – Borówna) oraz wrzosów. Był też dzięcioł robiący dużo hałasu, jednak kiedy nas zobaczył zwiał trochę dalej. Miejscami daleko na dole widać strumień co uzmysławia, że Kobyla Góra jest całkiem wysoka. Momentami  między drzewami widać też fragment okolicznej panoramy.

Legenda o “Skalnym Dworze”

Po około 250 m. dotarliśmy do grupki skałek zwanych Skałkami Chronowskimi. Ze skałkami związana jest niejedna legenda, tłumacząca ich powstanie. Od jednej z nich wzięła się inna nazwa skał – Skalny Dwór:

Pewien dworzanin mający w tym miejscu dwór bardzo źle traktował swoich poddanych. Zakazywał im opuszczać dworu nawet we święta. Kiedy jedna ze służących poprosiła o pozwolenie na odwiedziny chorej matki i nie otrzymała zgody, rzuciła klątwę. W wyniku klątwy dwór został zburzony a na jego miejscu pojawiły się skały.

Skalny Dwór

Skalny Dwór – Skałki Chronowskie – widok od zachodniej strony

Skałki będące ostańcami piaskowca istebniańskiego  tworzą skalną grzędę długości około 30-40m metrów i wysokości 2,5 m. Na skałach można dostrzec wykute stare napisy, z których część można odczytać. Jak zwykle są też i nowe w postaci imion “turystów”. Pod skalną ścianą były pozostałości po ognisku, chociaż rozpalanie ogniska tutaj moim zdaniem grozi pożarem z uwagi na gałęzie drzew u góry.

Skałka z tajemniczymi znakami

Skałka z tajemniczymi znakami – widok od wschodu

r e k l a m a

Skałki Chronowskie są utożsamiane właśnie z tą grupą skał położoną najwyżej, jednak na ścieżce do nich prowadzącej jak i w lesie można napotkać mniejsze i większe skałki.

Po chwili odpoczynku i zrobieniu kilku zdjęć wróciliśmy do samochodu, chociaż ścieżka przez las dalej gdzieś prowadziła. Jeśli ktoś będzie miał ochotę może sprawdzić gdzie. Miejscowi mówili, że w tych lasach jest w “w cholerę grzybów”, więc jak lubicie grzybobranie możecie się poszwędać po okolicy. Będąc w Chronowie warto też zobaczyć tamtejszy zabytkowy, drewniany kościółek. Świątynia i skałki to dwie główne atrakcje turystyczne Chronowa.

Lokalizacja skałek na mapie:

icon-car.png
Skałki Chronowskie

ładowanie mapy - proszę czekać...

Skałki Chronowskie 49.894151, 20.531538 Skałki Chronowskie w Chronowie

 

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Mati pisze:

    Polecam wypad na skałki chronowskie w niedzielne popołudnie. Chociaż teren faktycznie trochę wymagający, na pewno nie dla paniusiek na obcasach :), jakby którejś przyszło do głowy.

Dodaj komentarz

11 + dwanaście =

Komentujesz anonimowo. Możesz jednak podać adres strony internetowej, który będzie publicznie powiązany z Twoją nazwą/imieniem jaki wpiszesz w komentarzu. Komentarze są moderowane przed publikacją. Zastrzegam sobie możliwość nie publikowania komentarza z jakiegokolwiek powodu.