Doceniając ceramiczne dziedzictwo – ścieżka historyczna w Łysej Górze

Ceramiczna ścieżka historyczna - Łysa Góra - Małopolska

Doceniając ceramiczne dziedzictwo – ścieżka historyczna w Łysej Górze

Małopolska miejscowość Łysa Góra koło Brzeska słynęła z ceramicznych wyrobów spółdzielni Kamionka. Aby upamiętnić tamte czasy w Łysej Górze wybudowano ceramiczną ścieżkę historyczną oraz uruchomiono Izbę Pamięci.

Ceramika w Łysej Górze

Ojcem łysogórskiej ceramiki był dr Franciszek Mleczko (1905 r. -1990 r.), społeczny działacz i poseł na sejm. Za jego staraniem Łysa Góra zmieniła się z wsi na końcu świata w wieś nowoczesną. To on wpadł w 1947 r. na pomysł utworzenia Ceramicznej Spółdzielni Przemysłu Ludowego i Artystycznego „Kamionka”, która przemieniała tutejszą glinę w ceramiczne złoto.

Mleczko sprowadził do Łysej Góry znanych artystów i projektantów a ceramiczne wyroby z Łysej Góry zaczęły podbijać świat. Oprócz ceramiki użytkowej produkowano również płyty ceramiczne, które ozdabiają wiele budynków w kraju, zwłaszcza na południu Polski. Obecnie niestety spółdzielnia Kamionka nie działa. Spacerując po Łysej Górze można jednak dostrzec ducha ceramicznej historii tej miejscowości.

Ceramiczna Ścieżka Historyczna

Między innymi można przespacerować się ścieżką historyczną zlokalizowaną koło amfiteatru Krakus (też dzieło Franciszka Mleczki), gdzie można przysiąść na ławeczce i zobaczyć kilka replik budynków z ceramiki. Jest zamek w Dębnie, kościół św. Małgorzaty w Dębnie, chłopska chata ze stodołą oraz kuźnia. Ścieżka jest małą, ale urokliwą atrakcją turystyczną, która na pewno spodoba się dzieciom. Warto też oglądnąć wystawę poświęconą ceramice spółdzielni Kamionka w Izbie Pamięci i zobaczyć z bliska kipiący od ceramiki parafialny kościół. Ceramiczne ozdoby kryje również wnętrze szkoły.Budowla - replika zamku w Dębnie - ścieżka historyczna Łysa Góra

Ceramiczna replika zamku w Dębnie

Ścieżka ceramiczna w Łysej Górze

Replika kościoła św. Małgorzaty w Dębnie

Ścieżka historyczna w Łysej Górze - Małopolska

Ścieżka historyczna, w tle po prawej amfiteatr w Łysej Górze

Jeśli wybierzecie się samochodem podjedźcie od południowo-zachodniej strony amfiteatru, gdzie jest nieco więcej miejsca na zaparkowanie. Oglądając ceramiczne budowle na ścieżce byłem świadkiem dość niesmacznej sytuacji. Kilka pań podjechało samochodem na mostek, który bezpośrednio prowadzi na ścieżkę historyczną. Za chwilę jeden z panów krzątających się pod amfiteatrem w niesmaczny sposób wyjechał do nich z pretensjami, że to droga pożarowa i będzie wzywał lawetę. Problem w tym, że nie było tam żadnego oznakowania, do obiektu można się dostać z dwóch stron, a sam sposób zwrócenia uwagi pozostawiał wiele do życzenia. Niektórzy powinni nauczyć się panować nad sobą bo psują wizerunek całej społeczności. Co powiedziałby na to Franciszek Mleczko?


Inne ciekawe miejsca w Małopolsce, które opisałem:


Jak dojechać?

Jadąc krajową czwórką na światłach w Sufczynie (koło restauracji Nasz Młyn) skręcacie na południe na Łysą Górę. Po niecałych 4,5 km. po lewej stronie będzie amfiteatr i ścieżka historyczna. Nieco dalej, między kościołem a szkołą znajduje się parking, na którym możecie zostawić samochód i przespacerować się po okolicy.

KML-LogoFullscreen-LogoGeoJSON-LogoGeoRSS-Logo
Łysa Góra - śladem ceramiki

ładowanie mapy - proszę czekać...

Ceramiczna ścieżka historyczna w Łysej Górze: 49.934994, 20.735954
Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Łysej Górze: 49.933447, 20.734162


Możesz również polubić…