Doceniając ceramiczne dziedzictwo – Ścieżka historyczna w Łysej Górze

Ceramiczna ścieżka historyczna - Łysa Góra - Małopolska

Doceniając ceramiczne dziedzictwo – ścieżka historyczna w Łysej Górze

Małopolska miejscowość Łysa Góra koło Brzeska słynęła z ceramicznych wyrobów spółdzielni Kamionka. Aby upamiętnić tamte czasy w Łysej Górze wybudowano ceramiczną ścieżkę historyczną oraz uruchomiono Izbę Pamięci.

Ceramika w Łysej Górze

Ojcem łysogórskiej ceramiki był dr Franciszek Mleczko (1905 r. -1990 r.), społeczny działacz i poseł na sejm. Za jego staraniem Łysa Góra zmieniła się z wsi na końcu świata w wieś nowoczesną. To on wpadł w 1947 r. na pomysł utworzenia Ceramicznej Spółdzielni Przemysłu Ludowego i Artystycznego „Kamionka”, która przemieniała tutejszą glinę w ceramiczne złoto.

Mleczko sprowadził do Łysej Góry znanych artystów i projektantów a ceramiczne wyroby z Łysej Góry zaczęły podbijać świat. Oprócz ceramiki użytkowej produkowano również płyty ceramiczne, które ozdabiają wiele budynków w kraju, zwłaszcza na południu Polski. Obecnie niestety spółdzielnia Kamionka nie działa. Spacerując po Łysej Górze można jednak dostrzec ducha ceramicznej historii tej miejscowości.

Ceramiczna Ścieżka Historyczna

Między innymi można przespacerować się ścieżką historyczną zlokalizowaną koło amfiteatru Krakus (też dzieło Franciszka Mleczki), gdzie można przysiąść na ławeczce i zobaczyć kilka replik budynków z ceramiki. Jest zamek w Dębnie, kościół św. Małgorzaty w Dębnie, chłopska chata ze stodołą oraz kuźnia.

Budowla - replika zamku w Dębnie - ścieżka historyczna Łysa Góra

Ceramiczna replika zamku w Dębnie

Ścieżka ceramiczna w Łysej Górze

Replika kościoła św. Małgorzaty w Dębnie

Kiedy ostatnio podjechałem do Łysej Góry okazało się, że ścieżka ceramiczna została rozbudowana. Doszły dwa nowe repliki – chatka baby Jagi na kurzej stopie oraz dom Franciszka Mleczki. Powstały ścieżki spacerowe na zboczu przy amfiteatrze, a plac z replikami budowli stał się też placem zabaw dla dzieci (zamontowano drabinki, zjeżdżalnię i inne atrakcje). Wydaje mi się, że to jeszcze nie jest ostatnie słowo mieszkańców Łysej Góry, bowiem ścieżki na zboczu kończą się w sposób sugerujący, że coś tu jeszcze powstanie.

Ścieżka historyczna w Łysej Górze - Małopolska

Ścieżka historyczna, w tle po prawej amfiteatr w Łysej Górze

Ceramiczna ścieżka historyczna - Łysa Góra - dom Franciszka Mleczki

Miniatura domu Franciszka Mleczko – zasłużonego społecznika w Łysej Górze

Chatka czarownicy w Łysej Górze

Chatka czarownicy – Baby Jagi – Łysa Góra

Ścieżka jest małą, ale urokliwą atrakcją turystyczną, która na pewno spodoba się dzieciom. Warto też oglądnąć wystawę poświęconą ceramice spółdzielni Kamionka w Izbie Pamięci i zobaczyć z bliska kipiący od ceramiki parafialny kościół. Ceramiczne ozdoby kryje również wnętrze szkoły.

Jeśli wybierzecie się samochodem skręćcie na boczną drogę od południowo-zachodniej strony amfiteatru, tam przy amfiteatrze jest trochę miejsca na zaparkowanie (w razie czego podjedźcie nieco wyżej i zostawcie auto koło apteki/ośrodka zdrowia).

Oglądając ceramiczne budowle na ścieżce byłem świadkiem dość niesmacznej sytuacji. Jakieś panie zatrzymały się samochodem na mostku, który bezpośrednio prowadzi na ścieżkę historyczną, i wyszły się rozglądnąć. Widząc to jeden z panów krzątających się pod amfiteatrem w niesmaczny sposób „wyjechał” do nich z pretensjami, że to droga pożarowa i będzie wzywał lawetę. Problem w tym, że nie było tam żadnego oznakowania, do obiektu można się dostać z dwóch stron, a sam sposób zwrócenia uwagi pozostawiał wiele do życzenia. Niektórzy powinni nauczyć się panować nad sobą bo psują wizerunek całej społeczności. Co powiedziałby na to Franciszek Mleczko?


Inne ciekawe miejsca w Małopolsce, które opisałem:


Jak dojechać?

Jadąc krajową czwórką na światłach w Sufczynie (koło restauracji Nasz Młyn) skręcacie na południe na Łysą Górę. Po niecałych 4,5 km. po lewej stronie będzie amfiteatr i ścieżka historyczna. Nieco dalej, między kościołem a szkołą znajduje się parking, na którym możecie zostawić samochód i przespacerować się po okolicy. Jak też pisałem wcześniej, miejsca parkingowe są też przy ośrodku zdrowia powyżej amfiteatru.

Łysa Góra - śladem ceramiki

ładowanie mapy - proszę czekać...

Ceramiczna ścieżka historyczna w Łysej Górze: 49.935243, 20.736501
Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Łysej Górze: 49.933447, 20.734162

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. MaGa pisze:

    Mieszkam niedaleko a nie miałam pojecia że takie coś jest w Łysej Górze! Trzeba będzie w weekendzik skoczyć i zobaczyć.

Dodaj komentarz

5 + cztery =

Komentujesz anonimowo. Możesz jednak podać adres strony internetowej, który będzie publicznie powiązany z Twoją nazwą/imieniem jaki wpiszesz w komentarzu. Komentarze są moderowane przed publikacją. Zastrzegam sobie możliwość nie publikowania komentarza z jakiegokolwiek powodu.