r e k l a m a

Grota NMP z Lourdes w Porąbce Uszewskiej

Grota NMP z Lourdes w Porąbce Uszewskiej

Grota w Porąbce Uszewskiej

Jedną z mniej znanych, ale wartą odwiedzenia miejscowością w Małopolsce jest Porąbka Uszewska (powiat brzeski, gmina Dębno). Główną atrakcją turystyczną i religijną Porąbki jest kopia Groty Najświętszej Maryi Panny z Lourdes.

Grota w Porąbce Uszewskiej – historia

Budowę Groty zainicjował ks. Jan Palka. W 1900 roku, będąc wikarym, odbył pielgrzymkę do Lourdes. Po powrocie postanowił wybudować Grotę przypominającą tamto miejsce i objawienia Maryi. Jego pomysł podchwycili parafianie. Prace przy budowie zostały zakończone w 1904 roku i wtedy też dokonano uroczystego poświęcenia Groty. Wzniesiono ją u stóp wzgórza Godów, w pobliżu miejsca na którym stał kiedyś drewniany kościół. Front Groty zwrócony jest na południe. Po prawej stronie we wnęce górnej części Groty umiejscowiona jest figura Matki Bożej Niepokalanej, autorstwa krakowskiego rzeźbiarza Józefa Kuleszy.

W roku 1972 przeprowadzono remont groty. Kolejny remont wykonano w latach 1986-1988. Rok 1994 wzbogacił plac groty o kapliczki procesyjno-różańcowe, rozbudowano zakrystię a w 1998 r. pokryto Grotę miedzianą blachą (której od frontu nie widać, tylko od “zaplecza”).

Jako ciekawostka film przedstawiający remont Groty w 1988 roku:

r e k l a m a

 

Woda dla chorych

Po lewej stronie Groty, przy ołtarzyku św. Bernadetty, można nabrać wody zmieszanej z wodą z cudownego źródełka w Lourdes. Przypadki uzdrowień można zgłaszać w kancelarii parafialnej, gdzie będą wpisane do księgi łask. Przy centralnej części z ołtarzem jest skrzynka-skarbonka, do której możecie wrzucać Wasze intencje oraz ofiary. Wciskając oznaczony przycisk możecie też uruchomić głosową informację o Grocie, jednak lepiej nie robić tego w nocy ponieważ dźwięk z głośnika jest dość donośny. Przetestowane osobiście :)

Wnętrze groty - ołtarz - Porąbka Uszewska

Wnętrze Groty z ołtarzem gdzie odbywają się nabożeństwa – o tym przeczytasz poniżej

Grota w Porąbce

Ołtarzyk św. Bernadetty z punktem poboru cudownej wody i kamień z Groty w Lourdes

Miejsce pielgrzymek

Rosnąca popularność Sanktuarium NMP w Porąbce Uszewskiej sprawiła, że przybywa tutaj coraz więcej pielgrzymów, zarówno indywidualnie jak i grupowo. Przyczyniło się to do powstania zajazdu z restauracją w budynku dawnej plebanii, zaraz w pobliżu groty i kościoła. Od kilku lat przy Sanktuarium działa również diecezjalne biuro pielgrzymkowe, organizujące wyjazdy do sanktuariów w wielu krajach. Osobą zasłużoną dla Sanktuarium jest zmarły w 2014 r. ks. Prałat Czesław Konwent, który był mocno zaangażowany w prace remontowe i konserwacyjne nad Grotą, jak również popularyzację pielgrzymek do Lourdes.

Porąbka Uszewska - grota Najświętszej Maryi Panny z Lourdes

Polskie Lourdes w Porąbce Uszewskiej

Alejka Jubileuszowa do Groty

W 2000 roku wykonano malowniczą alejkę prowadzącą od kościoła do Groty, nazwaną Alejką Jubileuszową. Przy alejce ustawiono figurę Maryi Niepokalanej, św. Maksymiliana Kolbe oraz św. Bernadetty pasącej owieczki. Owieczki stanowią atrakcję dla dzieci, które lubią się na nie wspinać :)

Gdyby ktoś jeszcze nie wiedział, to właśnie Bernadecie w 1858 roku w grocie Massabielle, nieopodal Lourdes, objawiła się Matka Boża. Bernadetta miała wtedy 14 lat. Matka Boża objawiła się jej łącznie 18 razy. W tym czasie w grocie pojawiło się źródełko wody o cudownych właściwościach. Od tamtego czasu zanotowano tysiące uzdrowień po użyciu wody z cudownego źródła.

Grota w Porąbce Uszewskiej - św. Bernadetta

Figurka św. Bernadetty pasącej owieczki

r e k l a m a

Grota w Porąbce Uszewskiej - figury na Alejce Jubileuszowej

Figura Maryi Niepokalanej oraz św. Maksymiliana Kolbe na Alejce Jubileuszowej pod Grotę

Alejka do kaplicy - kopii groty z Lourdes

Alejka Jubileuszowa biegnąca spod kościoła do groty

Idąc 100-200 metrów na południe asfaltową drogą biegnącą koło Groty dojdziemy do cmentarza wojennego nr 280 z I wojny światowej, na którym spoczywają żołnierze rosyjscy i austro-węgierscy. Z Porąbki drogą koło kościoła można też wyjechać na górę Bocheniec (Rogal), na szczycie której znajduje się zabytkowy kościółek pw św. Anny oraz punkt widokowy skąd widać Brzesko i Tarnów.

Nabożeństwa w Grocie

Grota Porąbka Uszewska

Figura Matki Bożej w Grocie

Co roku 11 lutego, w rocznice objawień Matki Bożej w Lourdes i jednocześnie Światowy Dzień Chorego, w Porąbce Uszewskiej obchodzony jest odpust parafialny. Odprawiana jest wtedy msza św. w kościele a po niej procesja z lampionami do groty gdzie odprawiane jest nabożeństwo do Matki Bożej. W okresie letnim, od maja do października w grocie jest obecny Najświętszy Sakrament i o ile pogoda pozwala, odbywają się nabożeństwa:

 • maj-czerwiec – msza św. i okolicznościowe nabożeństwo o godz. 18:00
 • lipiec-wrzesień – msza św. w środy, piątki i niedziele o 18:00
 • październik – msza św. i różaniec codziennie o 17:00

W pierwszą niedzielę października w grocie odbywa się 3-dniowy odpust (piątek, sobota i niedziela). Trzeci odpust jest 30 listopada, na św. Andrzeja Apostoła. Więcej informacji możesz znaleźć na stronie Sanktuarium NMP z Lourdes w Porąbce Uszewskiej.

Z Porąbki drogą koło kościoła polecam wyjechać na górę Bocheniec (Rogal), na szczycie której znajduje się zabytkowy kościółek pw św. Anny oraz punkt widokowy skąd widać Brzesko i Tarnów. Piękne widoki rozpościerają się też ze wzgórza Godów, u podnóża którego leży grota. Na Godów biegnie droga spod groty.


Zapraszam Cię również do innych artykułów na blogu:


Jak dojechać do groty

Z drogi krajowej E4 (94) w Dębnie (między Brzeskiem a Wojniczem) skręcamy na południe na Melsztyn. Przy drodze znajduje się też reklama Porąbki więc trudno przeoczyć zjazd. Po ok. 4,5 km dotrzemy pod kościół w Porąbce Uszewskiej położony zaraz przy drodze. Około 100 metrów dalej, po przeciwnej stronie drogi zobaczymy grotę, do której prowadzi specjalna ścieżka. Można też podjechać samochodem bezpośrednio pod grotę. W okolicy znajduje się dużo miejsc parkingowych, nawet dla autokarów, które można tutaj często zastać z pielgrzymami.

icon-car.png
Grota Najświętszej Maryi Panny z Lourdes w Porąbce Uszewskiej

ładowanie mapy - proszę czekać...

Grota Najświętszej Maryi Panny z Lourdes w Porąbce Uszewskiej 49.933237, 20.679971 Grota Najświętszej Maryi Panny z Lourdes w Porąbce Uszewskiej

Możesz również polubić…

14 komentarzy

 1. Magda pisze:

  Panienko Kochana Tyś Niepokalane Poczęcie do Ciebie się zwracam z prośba jak do Matki, obejmij opieką Mikołaja wyjątkowego człowieka który zaginał, pomóż nam go odnaleźć całym swym sercem Cię błagam, Ty za swoim wstawiennictwem możesz tak wiele o czym się przekonałam, Czuwaj nad nim by jak najprędzej się znalazł.

 2. Julek pisze:

  W Porąbce Uszewskiej pięknie pracują Siostry Służebniczki już od ponad stu lat. Parafianie zawdzięczają im bardzo wiele. W ostatnich latach mamy dwa powołania kapłańskie: ks. mgr Sylwek i kleryk Krzysiu. Jaka szkoda, że od 50 lat ani jedna z dziewcząt nie poszła za powołaniem zakonnym…. Dziewczyny: jeśli głos Boży usłyszycie nie zatwardzajcie serc waszych. Gorąco się o to modlimy. Julek

 3. Zbyszek pisze:

  Jak mam tylko sposobność być w okolicy to kieruję moje kroki do groty N M P, czy to w dzień czy 2 w nocy mogę być sam na sam z moja MATKĄ, a ONA ZAWSZE mnie poleci swojemu SYNOWI JEZUSOWI ZBAWICIELOWI ŚWIATA

 4. Mieczysława pisze:

  Chcę sprostować: Ks. Jan Palka nie tylko zainicjował budowę Groty Matki Bożej z Lourdes w Porąbce Uszewskiej, ale ją wybudował. “Zainicjować” – czyli: dać początek (inicium) to bardzo za mało w stosunku do tego, czego ks. Palka w Porąbce dokonał.

  Dodam, iż jeśli ktoś chce zobaczyć podobiznę (fotografię) budowniczego Groty w Porąbce Uszewskiej, to niech zajrzy do książki napisanej przez ks. Piotra Gajdę pt. Przewodnik po Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes w Porąbce Uszewskiej (pytać w zakrystii Sanktuarium). Zapraszamy do Groty. Mieczysława z Porąbki.

 5. Izabella pisze:

  Ks. Piotr Gajda napisał Przewodnik po Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes w Porąbce Uszewskiej, ze zdjęciami kolorowymi. Piękna i ciekawa rzecz. Do nabycia na miejscu.

  A propos zdania dziewczyny, która oceniła, iż podczas odpustu w Grocie nabożeństwo jest za długie, przytoczę zdanie św. Ojca Pio: Niektórzy mówią, że moje Msze święte są za długie, a ja na to odpowiadam: nie moje Msze święte są za długie, leczy twoja miłość i wiara jest za krótka.

  Do Sanktuarium nie przyjeżdża się na odpoczynek i oglądanie ciekawych rzeczy, lecz na modlitwę, dla wyproszenia sobie i drugim Bożego zmiłowania lub dla podziękowania za otrzymane łaski. TYSIĄCE LUDZI WYPRASZA TUTAJ ŁASKI POPRZEZ POŚREDNICTWO NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY. Zapraszamy. Porębczanka lat 19.

 6. Miki pisze:

  Bardzo ładne miejsce. Mieszkam tu. Warto obejrzeć

 7. Przemek pisze:

  Obiekt wart zobaczenia, a poza tym leży przy ciekawym rowerowym szlaku turystycznym (żółty z Bogumiłowic przez m.in. Wojnicz, Porąbkę U. do Szczepanowa), dalekie widoki, spokojnie można przejechać szlak w kilka godzin, początek i koniec szlaku w okolicach stacji kolejowych na trasie Tarnów-Kraków. do Tarnowa można też wrócić czerwonym szlakiem nizinnym. Polecam i pozdrawiam

 8. Porąbczanin pisze:

  A ja tutaj mieszkam i mam do Groty dwa kilometry !

 9. Buziaczek pisze:

  Ja tu mieszkam !
  I te wszystkie różańce i w ogóle wcale nie są takie ciekawe, jak się chodzi na nie rok w rok.. ;(
  Ogólnie Grota jest b. ładna, ale nic specjalnego być na tych wszystkich uroczystościach..
  Odpust jak wszędzie.. tylko długo trwa.. ;P

 10. Barbara pisze:

  Przepiękne, mistyczne miejsce warte obejrzenia. Gorąco polecam.

 11. Krzysztof pisze:

  Przepiękne miejsce i okolica, tylko szkoda ze tak mało o nim w Krakowie wiadomo. Może trzeba więcej napisać w przewodnikach turystycznych.

 12. Karolina pisze:

  Piękne miejsca :)

 13. Bożena pisze:

  Nabożeństwo w rocznicę objawień Matki Bożej w Lourdes odbywa się 11 lutego a nie 11 listopada.
  z poważaniem
  Bożena Chmura

Dodaj komentarz

trzy × trzy =

Komentujesz anonimowo. Możesz jednak podać adres strony internetowej, który będzie publicznie powiązany z Twoją nazwą/imieniem jaki wpiszesz w komentarzu. Komentarze są moderowane przed publikacją. Zastrzegam sobie możliwość nie publikowania komentarza z jakiegokolwiek powodu.