r e k l a m a

Zamek w Dębnie i Biała Dama

Zamek w Dębnie

Zamek w Dębnie

Dębno to kolejna miejscowość w Małopolsce, która może poszczycić się własnym zamkiem i jak to zazwyczaj bywa z zamkami, wiąże się z nim tragiczna legenda. Ale nie przeraźcie się i śmiało przyjeżdżajcie, bowiem zamek ma sporo do zaoferowania.

Zamek w Dębnie – historia

Zamek w Dębnie powstał w XV wieku, na miejscu starszego drewnianego grodziska. Ufundował go kanclerz wielki koronny i kasztelan krakowski – Jakub Dębiński. Następnymi właścicielami zamku byli Ferenc Wesselini (z Węgier), Fraksztynowie, Tarłowie, Lańckorońscy i Jastrzębscy. Przez wieki zamek był rozbudowywany i zmieniał swój wygląd, który łączy w sobie architekturę renesansową i gotycką.

Zamek otoczony jest fosą, niegdyś wypełnioną wodą. Do twierdzy można się było dostać przez most zwodzony, który jednak obecnie zastąpiony jest stałym drewnianym mostem. W zamku mieści się muzeum, organizowane są różne imprezy i koncerty muzyki dawnej, a także udzielane śluby. Jeśli chodzi o wyposażenie zamku, prawie nic się nie zachowało, stąd też większość wyposażenia wnętrz sprowadzono z innych muzeów lub wykonano rekonstrukcje.

r e k l a m a

Zamek w Dębnie

Zamek w Dębnie

Dookoła zamku i fosy biegną ścieżki zwane “jesionową aleją”, po których można pospacerować wśród drzewiastych zabytków przyrody. Napotkamy tutaj też figurę św. Kingi oraz św. Jana Nepomucena. Warto odwiedzić także położony powyżej zamku zabytkowy kościół pod wezwaniem św. Małgorzaty z XVI wieku.

Warkocz Tarłówny i Biała Dama

Legenda mówi, że jeden z Tarłów miał piękną córkę ze złotymi warkoczami, która zakochała się w biednym dworzaninie i złożyła mu śluby wierności. Gdy ojciec się o tym dowiedział, kazał pannie wyjść za bogatego szlachcica. Ta się sprzeciwiła woli ojca, który za to kazał ją zamurować wraz z posagiem w wieżyczce przy zamkowej sali koncertowej.

Zamek w Dębnie

Dziedziniec zamku oraz sala koncertowa

Na początku XX wieku znaleziono w tym miejscu szkielet oraz złoty warkocz. Skarbu nie było. Sam warkocz w czasie wojny zaginął. Tylko czasami o północy w zamku ukazuje się Biała Dama – duch Tarłówny.

Imprezy na zamku

Zamek w Dębnie jest mocno zaangażowany w działalność kulturalną. Na zamku często organizowane są kameralne imprezy muzyczno-kulturalne, Spotkania przy Herbacie, Kawie, Winie, Piwie, Noc Świętojańska, Noc Muzeów, Pierścień świętej Kingi i inne. Przeczytaj moją relację z nocy muzeów w tarnowskim Ratuszu i na zamku w Dębnie. Największą imprezą na zamku jest odbywający się we wrześniu Turniej Rycerski “O Złoty Warkocz Tarłówny”. Uczestniczą w nim min. grupy rycerskie z Węgier, Ukrainy, Słowacji i Czech. Co ciekawe, na zamku organizowane są również ceremonie zaślubin. Jeśli są chętni mogą rezerwować termin :)

Zobacz film o zamku w Dębnie:

 

A tutaj film z Turnieju Rycerskiego z 2014 r.. Zazwyczaj turniej, jak już pisałem, zwie się “O Złoty Warkocz Tarłówny”, tym razem odbywał się pod nazwą “Turniej Historyczny Edycja Wyszechradzka”.

r e k l a m a

 

Zapraszam Cię również do innych artykułów:

Jak dojechać do zamku

Zamek w Dębnie znajduje się kilkaset metrów od trasy E4 Brzesko-Tarnów. Jadąc E4 od strony Brzeska po prawej stronie będziemy mijali przystanek i Club Exclusive z taką dużą figurą kosmicznego rycerza. Skręcamy w prawo zaraz za tym lokalem i za jakieś 200 m., tuż przed cmentarzem, znowu w prawo – prosto na parking przy zamku. O zamku informują już wcześniej tablice przy drodze, tak więc z dotarciem na miejsce nikt nie powinien mieć problemu. Poniżej lokalizacja zamku na mapie:

icon-car.png
Zamek w Dębnie

ładowanie mapy - proszę czekać...

Zamek w Dębnie 49.964279, 20.715494 Zamek w Dębnie

Możesz również polubić…

18 komentarzy

 1. Monika pisze:

  Jesteśmy pasjonatami zwiedzamy zamki w całej Polsce, godziny otwarcia Zamku w Dębnie są śmieszne przynajmniej w wekendy mógłby być dłużej otwarty. Ale zachęciła nas informacja na stronie ze wyjątkowo zamek w dniu 23 czerwca 2013r. będzie otwarty w godzinach od 16-20 więc postanowiliśmy przejechać 150 km aby go zobaczyć. I drodzy Państwo był otwarty ale cóż na stronie nie umieszczono informacji że w zamku będzie odbywać się impreza z okazji iluś lecia Związku Łowiectwa Polskiego i sal muzealnych nie zobaczymy. To jest Polska i dbałość o turystów. Gratuluje dyrekcji informacja cyt. ” malowniczy gotycki Zamek w Dębnie otworzy swe podwoje ..” jest co najmniej przesadzona wystarczyło napisać otworzy wyłącznie dziedziniec i zaprasza zainteresowanych łowiectwem. Jesteśmy rozgoryczeni mogliśmy spędzić niedzielny dzień w znacznie lepszy sposób.

 2. Maria pisze:

  Uroczy zameczek. Szkoda, że jest tak mało znany.

 3. Izolda pisze:

  Mam takie pytanie związane z Tarłówną, mianowicie jak miała na imię? Nigdzie nie mogę znaleźć takiej informacji. :(

  Pozdrawiam

 4. Rankowicz pisze:

  Biała dama ukazuje się raz do roku we wrześniu przynajmniej tak słyszałem,od północy aż do świtu.
  Zamek jest piękny w środku.Jeśli chodzi że nie da się obejść w nocy zamku 3 razy można ale nie polecam ponieważ tam są strome zbocza i łatwo można spaść.
  Pozdrawiam :)

 5. Rafał pisze:

  Podobno że nie da się w nocy obejść zamku dookoła 3 razy. Czy ktoś próbował?

 6. Kinga pisze:

  Super tylko gdzie jest biała dama?

 7. Posezonowy turysta pisze:

  Godziny otwarcia zamku to jakaś paranoja. Zamknięty w soboty i niedziele – czy to biuro, czy obiekt dla turystów? W piękną niedzielę 13 marca 2011 “pocałowałem klamkę” – gratuluję władzom muzeum w Tarnowie doskonałego pomysłu.
  Na szczęście niedaleko było na zamek w Nowym Wiśniczu, którego zwiedzanie poprawiło mi humor (władze muzeum na Wawelu wiedzą jak zarobić na turystach).

 8. Karolina z Dębna pisze:

  Zapraszam bardzo serdecznie, polecam także oprócz zwiedzania i spaceru po parku krajobrazowym (aleje jesionowe) na wałach starej fosy na imprezy okolicznościowe, koncerty muzyki dawnej, turniej rycerski we wrześniu czy spotkania przy napojach i sztuce :D atmosfera i wystrój zamku pozwala naprawdę przenieść się w tamte tajemnicze czasy :)

 9. Miły Informator :) pisze:

  W tygodniu 4 zł ulgowe, 8 cały, w weekend 6 ul., 12 cały -poniedziałek nie czynne jest muzeum :)

 10. Kinga pisze:

  Musze przyznać, że tam jest bardzo ciekawie ;P
  byłam akurat na tym turnieju rycerskim we wrześniu bardzo fajnie było,naprawdę ;p
  Polecam ;DD

 11. Marcin pisze:

  Ile kosztuje wejście na zamek?

 12. Krystian pisze:

  Uwaga na krzesło prawdy i dyby

 13. Justysia pisze:

  Byłam tam już 10 razy było super polecam;***:)

 14. Baśka pisze:

  Byłam tam już 6 razy co roku kiedy przychodzi 1 2 3 maj zawsze tam jestem :D i wiecie co tam jest naprawdę fajnie polecam wszystkim. Kiedy jestem tam kolejny raz zawsze to wszystko co tam jest wzbudza we mnie niezwykły zachwyt naprawde strasznie polecam :D buuu

 15. Piotrek pisze:

  Zwiedzałem zamek wczoraj – polecam każdemu lol Sam zapewne długo będę pod wrażeniem tego klimatu, atmosfery a przede wszystkim kuchni, spiżarni i apteki zamkowej – świetna ekspozycja!
  Pozdrowienia dla przemiłej obsługi zamku:)

 16. Ewelina pisze:

  Niesamowite, aż dreszcz przechodzi na myśl o Tarłównie

 17. Agnieszka pisze:

  Nasza okolica Dębna jest śliczna w zimie jak latem i jesienią

Dodaj komentarz

dwadzieścia + 12 =

Komentujesz anonimowo. Możesz jednak podać adres strony internetowej, który będzie publicznie powiązany z Twoją nazwą/imieniem jaki wpiszesz w komentarzu. Komentarze są moderowane przed publikacją. Zastrzegam sobie możliwość nie publikowania komentarza z jakiegokolwiek powodu.