Koszulki na Grill
= Autopromocja =

Pałac Goetzów-Okocimskich w Brzesku

Brzesko Okocim - Pałac Goetza

Brzesko Okocim – Pałac Goetza. Widok od strony południowej, jeszcze przed odnowieniem.

Chyba największym zabytkiem Brzeska jest Pałac Goetzów-Okocimskich, położony w sąsiedztwie Browaru Okocim. Pałac otoczony jest przez park, wraz z którym tworzy zespół pałacowo-parkowy.Pałac Goetza – historia

Pałac został wzniesiony w latach 1898-1900 przez rodzinę Okocimskich – Jana II Albina Goetza-Okocimskiego, ówczesnego polityka i właściciela browaru Okocim, oraz jego żonę hr. Zofię z Sumińskich. Budynek utrzymany jest we francuskim stylu barokowym a park w stylu angielskim. Projekt pałacu wykonała wiedeńska firma architektoniczna Fellner & Helmer.

Pałac Goetzów-Okocimskich w Brzesku

Pałac Goetzów

Od kwietnia 1945 roku swoją siedzibę miał tutaj Zespół Szkół Ekonomicznych , którego sam jestem absolwentem. Trzeba przyznać, że przyjemnie było chodzić do tak nietypowej szkoły. Parkiety, unikalny drewniany hol, lustra, kominki, duże obrazy wiszące na ścianach i myśliwskie trofea, to wszystko tworzyło niepowtarzalny klimat. A na przerwie można było wyskoczyć na ławeczkę do parku. Ciekawostką pałacu jest też oszklona palmiarnia, niestety nieczynna.

Pałac zimą

Pałac zimą

Kilka lat temu szkoła została przeniesiona do nowego budynku. Snuto różne wizje zagospodarowania gmachu, ale nie do końca uregulowana sprawa własności i duże koszty renowacji sprawiały, że opuszczony pałac Goetz`a coraz bardziej niszczał.

Dopiero teraz władze powiatu zdecydowały się w przetargu sprzedać pałac wraz z parkiem. Na zakup zdecydowali się spadkobiercy rodziny Goetzów, którym przysługiwało zresztą prawo pierwokupu. Transakcja opiewała na kwotę 4 milionów złotych.

Przeszklona palmiarnia - oranżeria i pałacowa kaplica

Przeszklona palmiarnia – oranżeria i pałacowa kaplica

Najprawdopodobniej jednak zabytkowy pałac szybko zmieni właściciela, którym stanie się Uzdrowisko Kopalni Soli w Bochni, a w gmachu powstanie hotel i restauracja. Cóż, może pałac Goetz`a czeka jeszcze drugi okres świetności?

Jak dojechać do pałacu

Z ulicy Adama Mickiewicza (na drodze 75 Brzesko-Nowy Sącz), na światłach w pobliżu ronda na obwodnicy Brzeska (przy którym jest min. sklep Intermarche) skręcamy w ulicę Browarną. Gdy podjedziemy pod browar Okocim, po prawej stronie będzie parking przy parku. Można tutaj zostawić samochód i wewnętrzną drogą wejść na teren parku gdzie znajduje się pałać Goetza.

– – – Aktualizacja 12.07.2012 – – –

Będąc przejazdem w Okocimiu postanowiłem sprawdzić jak teraz wygląda pałac Goetza. Z zewnątrz widać, że budynek został gruntownie odnowiony, ale jeszcze nadal trwają przy nim prace jak również w przyległym parku. Cały teren parku został też otoczony ozdobnym ogrodzeniem. Ciekawe czy wstęp na jego teren będzie bezpłatny? Otwarcie pałacu, w którym znajdzie się restauracja i hotel z piwnym spa, planowane jest podobno jesienią tego roku (2012).

Pałac Goetza w Brzesku po renowacji

Pałac Goetza w Brzesku po renowacji

Zobacz lokalizację pałacu na mapie:

icon-car.pngFullscreen-Logo
Pałac Goetzów-Okocimskich w Brzesku

ładowanie mapy - proszę czekać...

Pałac Goetzów-Okocimskich w Brzesku 49.958206, 20.598496 Pałac Goetzów-Okocimskich w Brzesku

 Koszulki, kubki i gadżety dla Leśnych Ludzi
= Autopromocja =

Może Ci się również spodoba