r e k l a m a

Pałac Goetzów-Okocimskich w Brzesku

Brzesko Okocim - Pałac Goetza

Brzesko Okocim – Pałac Goetza. Widok od strony południowej, jeszcze przed odnowieniem.

Chyba największym zabytkiem Brzeska jest Pałac Goetzów-Okocimskich, położony w sąsiedztwie Browaru Okocim. Pałac otoczony jest przez park, wraz z którym tworzy zespół pałacowo-parkowy.

Pałac Goetza – historia

Pałac Goetza w Brzesku został wzniesiony w latach 1898-1900 przez rodzinę Okocimskich – Jana II Albina Goetza-Okocimskiego, ówczesnego polityka i właściciela browaru Okocim, oraz jego żonę hr. Zofię z Sumińskich. Budynek utrzymany jest we francuskim stylu barokowym a park w stylu angielskim. Projekt pałacu wykonała wiedeńska firma architektoniczna Fellner & Helmer.

Pałac Goetzów-Okocimskich w Brzesku

Pałac Goetzów

r e k l a m a

Od kwietnia 1945 roku swoją siedzibę miał tutaj Zespół Szkół Ekonomicznych, którego sam jestem absolwentem. Trzeba przyznać, że przyjemnie było chodzić do tak nietypowej szkoły. Parkiety, unikalny drewniany hol, lustra, kominki, duże obrazy wiszące na ścianach i myśliwskie trofea, to wszystko tworzyło niepowtarzalny klimat. A na przerwie można było wyskoczyć na ławeczkę do parku. Ciekawostką pałacu jest też oszklona palmiarnia, niestety nieczynna.

Pałac zimą

Pałac Goetza w Brzesku zimą

Kilka lat temu szkoła została przeniesiona do nowego budynku. Snuto różne wizje zagospodarowania gmachu, ale nie do końca uregulowana sprawa własności i duże koszty renowacji sprawiały, że opuszczony pałac Goetz`a coraz bardziej niszczał.

Dopiero teraz władze powiatu zdecydowały się w przetargu sprzedać pałac wraz z parkiem. Na zakup zdecydowali się spadkobiercy rodziny Goetzów, którym przysługiwało zresztą prawo pierwokupu. Transakcja opiewała na kwotę 4 milionów złotych.

Przeszklona palmiarnia - oranżeria i pałacowa kaplica

Przeszklona palmiarnia – oranżeria i pałacowa kaplica

Najprawdopodobniej jednak zabytkowy pałac szybko zmieni właściciela, którym stanie się Uzdrowisko Kopalni Soli w Bochni, a w gmachu powstanie hotel i restauracja. Cóż, może pałac Goetz`a czeka jeszcze drugi okres świetności?

Jak dojechać do pałacu Goetza

Z ulicy Adama Mickiewicza (na drodze 75 Brzesko-Nowy Sącz), na światłach w pobliżu ronda na obwodnicy Brzeska (przy którym jest min. sklep Intermarche) skręcamy w ulicę Browarną. Gdy podjedziemy pod browar Okocim, po prawej stronie będzie parking przy parku. Można tutaj zostawić samochód i wewnętrzną drogą wejść na teren parku gdzie znajduje się pałać Goetza.

– – – Aktualizacja 12.07.2012 – – –

Będąc przejazdem w Okocimiu postanowiłem sprawdzić jak teraz wygląda pałac Goetza. Z zewnątrz widać, że budynek został gruntownie odnowiony, ale jeszcze nadal trwają przy nim prace jak również w przyległym parku. Cały teren parku został też otoczony ozdobnym ogrodzeniem. Ciekawe czy wstęp na jego teren będzie bezpłatny? Otwarcie pałacu, w którym znajdzie się restauracja i hotel z piwnym spa, planowane jest podobno jesienią tego roku (2012).

r e k l a m a

Pałac Goetza w Brzesku po renowacji

Pałac Goetza w Brzesku po renowacji

Zobacz lokalizację pałacu na mapie:

icon-car.png
Pałac Goetzów-Okocimskich w Brzesku

ładowanie mapy - proszę czekać...

Pałac Goetzów-Okocimskich w Brzesku 49.958206, 20.598496 Pałac Goetzów-Okocimskich w Brzesku

Możesz również polubić…

42 komentarze

 1. Agata pisze:

  Łał, no teraz pałac Goetza robi wrażenie. Wiadomo, w prywatnych rękach ale coś za coś. Uratowali ten zabytek przed niszczeniem.

 2. Janina pisze:

  A kto pamięta p. Nowińskiego?

 3. Krystyna pisze:

  Byłam uczennicą Liceum Ekonomicznego, które mieściło się w tym pięknym pałacu.Z sentymentem myślę o czasach, kiedy lekcja np. historii odbywała się w sali z kominkiem z marmuru, nad którym błyszczało ogromne, cudnie zdobione lustro a sklepienie sufitu ozdabiały liczne stiuki.
  Do biblioteki wędrowało się tajemniczym holem myśliwskim,z głowami zwierząt łownych wiszących na ścianach zdobnych w przepiękne płaskorzeźby ze scenami myśliwskimi w czarnym dębie.
  Sama biblioteka to była bajkowa kraina.
  Rzeźbione ściany, sufit z porożami i zapach książek w małym niezwykłym pomieszczeniu trudno zapomnieć.
  “Studniówka” na holu myśliwskim (część gościnna), tańce na holu kamiennym.
  To były czasy.
  Mimo, że w budynku odbywały się lekcje, studniówki, dyskoteki mowy nie było o niszczeniu.
  Dyrektor (wtedy Pan Świątkowski) bardzo dbał o szkołę, a młodzież uwierzcie lub nie naprawdę nie niszczyła obiektu. To były dobre czasy dla pałacu, mimo że obecnie niektórym wydaje się, że to okres niszczenia tego zabytku.

 4. Ja;) pisze:

  Moja mama tu chodziła do liceum…

 5. Renata pisze:

  Najwspanialsze wspomnienia mojego zycia wiaza sie z tym wspanialym miejscem. Mam nadzieje ze obecny wlasciciel nie zdewastuje go co w moim zargonie oznacza nie unowoczesni! Szkoda ze takie miejsca nie moga byc chronione przez konserwatorow ktorzy kategorycznie zabronili by wszelkich zmian a tylko renowacje tego co juz jest.

 6. Tomek pisze:

  Witam, mam pytanie – bardzo podoba mi się ten pałac, wiem że to jest już prywatny obiekt ale chciałem się dowiedzieć czy można oglądnąć sobie go od środka?

 7. Ela pisze:

  Wczoraj była uroczystość 100-lecia LO, absolwenci mogli zwiedzić pałac. Właściciel obiektu bardzo się stara, aby zachował on swój klimat. Jestem pewna, że otwarcie będzie na początku 2012 roku. Wreszcie odżyje ten pałac!

  We wspomnieniach pozostaną tylko wspaniałe chwile z czasów licealnych, gdy dane nam było uczyć się w tym pięknym pałacu. Pozdrawiam wszystkich absolwentów.

 8. Absurdus pisze:

  To właśnie Polska.. Czemu władze tak olewają nasze piękne budowle? Pałac jest pięknym przykładem neobaroku i eklektyzmu… Byliście kiedyś w pałacu za granicą? Nie można niczego dotykać. W wielu pałacach na drzwiach kolejnych sal zamontowano szyby by turyści nie dotykali cennych płaskorzeźb a u nas taki piękny pałac przeznaczono na szkołę!!?! Nie czaję tego, dziesiątki dzieci niszczyły codziennie te zabytkowe wnętrza! Nonsens, jestem oburzony… I nie jestem jakimś starym piernikiem :) Mam 19 lat, tylko po prostu jestem wrażliwy na piękno …

  • Konrad Dudek pisze:

   Absurdus, akurat chodziłem do szkoły, kiedy mieściła się w pałacu. Oczywiście jakieś zniszczenia musiały być, ale nie było znowu tak źle, nie przypominam sobie też jakichś przypadków wandalizmu. Każdy raczej uważał, że fajnie chodzić do takiej szkoły.

   Paradoksalnie to właśnie szkoła w pałacu prawdopodobnie uchroniła go od dewastacji. Bądźmy realistami, na odnawianie takich zabytków nie było i nadal nie ma specjalnie pieniędzy. Bo skąd mają się niby wziąć? Może znowu podnieść podatki? A szkoła wymuszała utrzymanie obiektu przy życiu i bieżące remonty. Według mojej opinii była dla pałacu szansą na przetrwanie.

   Zresztą doskonały przykład był po przeprowadzce szkoły do nowego budynku. Pałac stał i niszczał ładnych kilka lat, widać było powybijane szyby, aż wreszcie znalazł się prywatny inwestor. Tyle, że chociaż teraz będzie odnowiony i nadal będzie zabytkiem, to co by tu mówić, już w prywatnych rękach.

   Jak jest w pałacach w Polsce i za granicą? Jest różnie, w jednych są szklane szyby, w innych można dotykać eksponatów. Wbrew pozorom nie ma reguły i też nie jest tak kolorowo. Anglia np. ma wiele zamków, ale większość prawdopodobnie w prywatnych rękach służących jako prywatne rezydencje. I tam też znajdziesz zabytki popadające w ruinę.

 9. Iwona pisze:

  Czy bedzie mozna organizowac wesele w palacu czy ktos sie orientuje??? I z kim mozna sie w tej sprawie kontaktowac?

 10. Lucyna pisze:

  Ja też jestem absolwentką tej szkoły /LE /.Do dziś pamiętam ten holl marmurowy,korytarz myśliwski, kominki w salach. Chciałabym jeszcze raz to wszystko zobaczyć. Może kiedyś mi się uda. Pozdrawiam rocznik 72-76!

 11. Jola pisze:

  Hej wszystkim:)
  Kto kupił ten pałac? Czy był to Bertil von Goetz czy ktoś inny?

 12. Kasia pisze:

  Witam,
  Czy ktos sie orientuje czy mozna bedzie w tym palacu organizowac przyjecia weselne i z kim mozna sie w tej sprawie kontaktowac? Takie marzenie mam miec tam wesele w 2012 roku… :)

 13. Iwona pisze:

  Ukończyłam szkołę średnią w pałacu. Mam duży sentyment do tego miejsca, do tej pory pamiętam każdą salę, schody drewniane, hol. Niesamowity klimat, zdawałam tutaj maturę. Chciałabym znów zwiedzić te wszystkie zakątki pałacu jeszcze raz….

 14. Pracownik 2 :) pisze:

  Taaa, na razie to jeden wielki burdel ;) ale pożyjemy zobaczymy :) pozdrawiam

 15. Poinformowany pisze:

  Jak już pisano poniżej, w pałacu powstaje ekskluzywny hotel, jednak przy zachowaniu maksimum oryginalnego klimatu. Nie ma się więc co obawiać, wręcz przeciwnie – inwestor kładzie wielki nacisk na odrestaurowanie wnętrz z czasów ich świetności. Niezależnie od hotelu, znaczna część pałacu będzie dostępna dla zwiedzających, szykowane jest dla nich również wiele atrakcji, ale to niespodzianka. Co do terminu – myślę, że realny jest początek 2012.

  • Pracownik ;) pisze:

   Hmm, Poinformowany o jakich atrakcjach piszesz?
   Wnioskuje z twojego postu , że wiesz o takowych atrakcjach więc może uchylił byś rąbka tajemnicy…

   Ja od siebie mogę napisać że na terenie parku powstaje ogród różany ( za byłym placem zabaw na łączce naprzeciwko Augusta), lecz po ostatnich opadach niestety zalało cały ten teren.

   Powstaje również nowa alejka z kostki brukowej wzdłuż nowego ogrodzenia parku ( gotowy jest fragment od wejścia do parku od strony zegara do wysokości kapliczki. Niestety pod samą figurkę nie będzie zrobionego dojścia z kostki ale została zamontowana brama więc będzie tam można się dostać. Alejka ma się kończyć gdzieś na wysokości starego boiska parkowego)

   W budowie jest też oczko wodne które znajdować się będzie nieopodal pagórka naprzeciwko pałacu.

   Natomiast jeżeli chodzi o sam budynek to odsyłam do mojego wcześniejszego postu ( z 28.02).

   Dodać mogę, że w niektórych pomieszczeniach ( niestety nie jestem w stanie dokładnie zlokalizować ich) będą montowane tzw. świetliki czyli najprościej ujmując kanały dzięki którym będzie doprowadzane światło słoneczne.

   Będę się starał w miarę możliwości opisywać ważniejsze prace jakie są prowadzone w pałacu.

   Pozdrawiam Wszystkich ;)

 16. Aga pisze:

  Chciałabym się zapytać kiedy skończy się remont Pałacu? oraz czy po remoncie będzie można go oglądać?

 17. Gość pisze:

  Witam.
  Pracuje przy remoncie pałacu goetza i widzę na co dzień jak zmienia on swoje oblicze. Np na ukończeniu jest szyb windy, pod tarasem został ulokowany mały basen.
  Jedynie kaplica pozostała nienaruszona ponieważ nią będą się zajmowali konserwatorzy zabytków.
  Niestety postronnym osobom nie wolno wejść do pałacu na czas trwania budowy.
  Pozdrawiam ;)

 18. Janka pisze:

  Chciałabym bardzo zwiedzić ten pałac, gdyby ktoś miał wiedzę czy i kiedy jest to możliwe to bardzo proszę o informację. A może nowi właściciele coś tu nam napiszą? Byłabym bardzo wdzięczna a myślę, że nie tylko ja.Ja ten cudny pałac widziałam ale pół wieku temu i byłaby duża frajda zobaczyć to teraz wraz z wnukami!

  • Konrad Dudek pisze:

   Teraz prawdopodobnie nici z odwiedzin, w zeszłym roku zaczął się kapitalny remont pałacu, część nawet rozebrano z tego co widziałem na żywo. Nie ma siły, trochę to potrwa.

 19. Asiulka pisze:

  Ja uczyłam się w pałacu Goetza

 20. Dexter pisze:

  Moim zdaniem to ciekawe miejsce ale niestety władze Brzeska nie dbają o ten ciekawy zabytek… który podobno za niedługo ma być sprzedany…;/

 21. Tomasz pisze:

  Witam serdecznie
  Chciałbym dowiedzieć się w jaki sposób można wejść do pałac i go zwiedzić. Na stronie internetowej jest informacja o takiej możliwości, znajduje się cennik, zdjęcia które odbiegają od rzeczywistości.
  Naprawdę pałac jest bardzo zdewastowany, dookoła otoczony jest płotem. Fakt trwają tam roboty miejmy nadzieje że konserwatorskie.
  Zdjęcia jak i opis zachęciły nas do odwiedzenia pałacu. Jakże wielkie było rozczarowanie na miejscu. Proszę bardzo o sprostowanie na stronie internetowej bo w ten sposób okłamujecie turystów. Czekam na jakąkolwiek odpowiedź od Państwa.

  Tejże treści wysłałem maila do administratora pałacu bo na stronie internetowej jest zamieszczona nieprawda.
  Pałac piękny ale po uruchomieniu wyobraźni…
  O typowa Polska rzeczywistość:)

  • Konrad Dudek pisze:

   Tomasz. Ideą tej strony jest opisywanie miejsc, które osobiście odwiedziłem. Jeżeli gdzieś toczą się prace to już nie moja wina. Nie mogę też obskakiwać co chwilę wszystkich miejsc, które opisałem. To nie portal informacyjny tylko serwis o ciekawych miejscach. Tekst o okłamywaniu był chyba nieprzemyślany… Chyba że masz na myśli stronę pałacu. To co tam piszą to sprawa jego właścicieli, chociaż nie sądzę, żeby ich intencją było okłamywanie turystów. Pewnie na etapie prac remontowych strona www zeszła na dalszy plan.

 22. Monika pisze:

  Moja koncepcja jest zorganizowanie ślubu w tym pięknym pałacu ale nie wiem czy jest to możliwe. Czy ktoś coś słyszał na ten temat? Absolwentka

 23. Gosia pisze:

  Piekny palac. Moja mama jest absolwentka Technikum Ekonomicznego z roku 1959. Wlasnie dzisiaj jest tu na zjezdzie abslwentow – 50lat, cos niesamowitego. Mam nadzieje, ze przywiezie pare zdjec z wnetrza tego palacu. Ja bede miec okazje poogladac ten palacyk zapewne dopiero po remoncie, mam nadzieje,ze korzystnym;)

 24. Janeczka pisze:

  Ten pałac to jest coś pięknego. Ale znając nasze polskie upodobania do zmian to już widzę, że zrobią z tego koszmarek a szkoda by było. Dawno, dawno temu w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia bywałam tam kilka razy na koloniach letnich z Kop. “Siersza” w Trzebini (dzisiaj już zresztą zlikwidowanej). To były najpiękniejsze kolonie mojego życia (i nie tylko mojego) gdyż przebywanie w tak cudnym obiekcie niosło wiele atrakcji i przeżyć bo przecież w tamtych latach dla nas dzieci ze wsi przybycie do pałacu tak pięknego to było jak przeniesienie się do jakiejś bajki. Kochani nowi właściciele Państwo Urbanowie nie niszczcie tego pięknego pałacu o to Was proszą dawni koloniści oraz byli właściciele z za grobu Getzowie-Okocimscy!

 25. Danuta Fatyga (Delwo) pisze:

  Jestem byłą uczennicą Technikum Ekonomicznego (1954-58) Co za czasy! Luksus codziennego przebywania w pięknym pałacu, choć zniszczonym, ale nie na tyle, żeby sobie nie móc sobie dorabiać przeciekawych, fantastycznych historii zamieszkałej tam onegdaj magnaterii oraz służby usługującej wielkim państwu. Uważam, że “my ” mieliśmy prawdziwe szczęście. A ten przepiękny hall… To wszystko powinno zostać zachowane w tej postaci oczywiście po odrestaurowaniu całego pałacu.Panuje tam specyficzny klimat i taki powinien zostać.
  Niestety nie mam pomysłu odnośnie przeznaczenia , może zrekonstruować wnętrze ,uzupełnić epokowe wyposażenie i… pokazywać turystom?
  Myślę, że sprawa warta jest głębokiego przemyślenia, bo to jest cacko. Ostatni raz widziałam wnętrze pałacu w 2006r i tym bardziej proponuję j.w.

 26. Janina pisze:

  Jeśli ktoś wie na pewno, czy można bez przeszkód zwiedzić ten piękny pałac to bardzo proszę o informację kiedy i w jakich godzinach.
  Będę bardzo wdzięczna.

 27. Oleńka pisze:

  Pałac piękny zwłaszcza w środku. Błagam nie róbcie tam żadnych hoteli nowoczesnych lecz zachowajcie to co zostało, bo jest piękne! A Pan Goetz będzie wam wdzięczny.

 28. Asia pisze:

  Całkowicie zgadzam się z opinią Bogdzi. Ja również kilka lat temu byłam we wnętrzach tego pałacu. Wrażenie niesamowite! Stałam w tym pięknym holu kilkanaście minut i nie mogłam się nadziwić, że jest coś tak pięknego w tym zniszczonym budynku. Aż cud, że zachowały się tak piękne schody i krużganki wokół holu nie mówiąc o lustrach, kominkach i obrazach. Zazdroszczę Janowi, który pisze wyżej, że mieszkał w tym pałacu. Martwi mnie fakt sprzedaży obiektu i prawdopodobieństwo utworzenia tam hotelu lub czegoś podobnego. Bo szkoda byłoby unowocześniać coś tak pięknego. Ja również apeluję – nie niszczcie tego !

 29. Paweł pisze:

  Dzień dobry.
  Chciałbym zapytać czy do ten pałac można normalnie w biały dzień zwiedzić czy mogą być z tym problemy? Jeśli ktoś wie i przeczytał to to proszę o odpowiedz.

  • Konrad Dudek pisze:

   Na dzień dzisiejszy raczej nie można zwiedzić. Pałac wymaga naprawdę generalnego remontu. Czasami stoją przy nim jakieś auta i drzwi są otwarte, można by wtedy wejść spytać się czy można zobaczyć wnętrze, ale podejrzewam, że niespecjalnie będą chętni. Tym bardziej, że pałac jest już w rękach prywatnego inwestora, który ponoć ma zamiar zrobić tu hotel i restaurację.

  • Brajent pisze:

   Można zwiedzać pn-pt od 10 do 16, oraz soboty i niedziele w godz 10-17. Bilet normalny 9zl, ulgowy 6zl.
   Myślę że warto.

 30. Jan pisze:

  Mieszkałem w pałacu w latach 1952-54. We wspomnianej wyżej szkole mój ojciec uczył matematyki. Miał tam służbowe mieszkanie. Urodziłem się w 1952 r, i z oczywistych względów wszystko co wiem o tym okresie pochodzi z opowiadań rodziców oraz z wielu zachowanych zdjęć.

 31. Regina pisze:

  W latach 60 ubiegłego wieku byłam tam na koloniach letnich z zakładu pracy, pamiętam ten niesamowity klimat i skrzypiące drewniane piękne schody, czekanie na duchy o północy itp…

 32. Bogdzia pisze:

  Kilka lat temu przez przypadek miałam okazję wejść do środka i zobaczyć ten pałac od wewnątrz. Wrażenie niesamowite- tak jak bym się nagle znalazła w Hogwardzie. Piękne wnętrza, drewniane meble bogato rzeźbione, myśliwskie trofea, a holl i te piękne schody po łuku – po prostu rzuciły mnie na kolana.

  Gdyby ktoś to odrestaurował i odnowił wszystkie drewniane elementy to byłoby to cudo. Jak na byłą szkołę to wszystko wyglądało bardzo dobrze – mało zniszczeń czy dewastacji. Musiała tam chodzić bardzo grzeczna młodzież- strasznie im zazdroszczę takiej szkoły. Wejścia do klas (z kominkami) i biblioteki z tego wąskiego korytarza okrążającego holl – są tak urocze i za razem tajemnicze, że aż dech zapiera. Niedobrze by było gdyby nowy właściciel zrobił tam jakieś nowoczesne wnętrza- ten pałac miał i ma w tej chwili duszę. A palmiarnia- podobno kiedyś z lejącą się wodą.

  Ogólnie mówiąc pałac jest piękny zwłaszcza w starszej jego części- nie zniszczcie tego proszę.

Dodaj komentarz

18 + czternaście =

Komentujesz anonimowo. Możesz jednak podać adres strony internetowej, który będzie publicznie powiązany z Twoją nazwą/imieniem jaki wpiszesz w komentarzu. Komentarze są moderowane przed publikacją. Zastrzegam sobie możliwość nie publikowania komentarza z jakiegokolwiek powodu.