Kościół w Tropiu – Sanktuarium śś. Świerada i Benedykta

Kościół śś. Świerada i Benedykta w Tropiu

Tropie – kościół, Sanktuarium śś. Świerada i Benedykta. W tle Jezioro Czchowskie na Dunajcu

Jedną z małopolskich, zabytkowo-religijnych perełek jakie warto zobaczyć jest kościół w Tropiu – Sanktuarium śś. Pustelników Świerada i Benedykta. Miejscowość Tropie położona jest koło Czchowa nad Jeziorem Czchowskim. Znajduje się tutaj jeden z najstarszych kościołów w Polsce. Jego historia sięga 1045 roku, kiedy to miał go ufundować król Kazimierz Odnowiciel.

Pomimo tego, że w sumie mieszkam nie tak daleko, w Tropiu byłem całe wieki temu i nic już praktycznie nie pamiętałem. Postanowiliśmy więc wybrać się na małą, rodzinną wycieczkę do Tropia.

Zabytkowy kościół w Tropiu

Romański kościół w Tropiu wygląda malowniczo. Położony jest bowiem na stromej skale nad brzegiem Dunajca. Patroni sanktuarium – św. Świerad i Benedykt to pustelnicy, którzy około 1000 roku przez lata żyli właśnie w Tropiu. Podobno świątynia została poświęcona w 1073 r. przez męczennika św. Stanisława.

W bogatym wnętrzu kościoła warto zwrócić szczególną uwagę na ołtarz z XVII-wiecznym obrazem przedstawiającym św. Świerada i Benedykta adorujących Matkę Bożą, chrzcielnicę “ukrytą” za trzyczęściowym obrazem oraz wiele pięknych fresków/malowideł.


Inne ciekawe zabytkowe kościoły, które opisałem na blogu:


Obok kościoła znajduje się dzwonnica, kaplica cmentarna z XVw., polowy ołtarz “pod żaglem”, od którego wzdłuż skały na której stoi kościół ciągnie się kamienny Różaniec Polskich Świętych. Na zarośniętym zboczu za polowym ołtarzem widać skałę z figurą św. Benedykta.

Grota Matki Bożej w skale

Powyżej kościoła znajduje się plebania i dom pielgrzyma. Jest też zadaszona altana dla pielgrzymów, w której można odsapnąć. Parę metrów dalej biegnie droga, przy której znajduje się parking. Idąc drogą na południe kierując się za przystanek zaraz dojdziemy do groty Matki Bożej w skale.

Cmentarz ofiar głodu i cholery

Ale to nie wszystko co ma nam do pokazania Tropie. Idziemy teraz od kościoła w stronę cmentarza (z zabytkową kaplicą). Kawałek za cmentarzem skręcamy w prawo w leśną/utwardzoną drogę. Wkrótce miniemy cmentarz ofiar głodu i zarazy cholery z 1847 roku. W samym Tropiu zmarło wtedy 510 osób. W zasadzie nie ma grobów (zmarłych chowano w grupowych mogiłach) tylko kamienny krzyż i kapliczka.

Pustelnia i źródło św. Świerada

Idąc dalej dojdziemy do Pustelni św. Świerada – kaplicy upamiętniającej miejsce pustelniczego życia świętego. Poniżej pustelni wchodzimy na ścieżkę prowadzącą w las i dość stromym podejściem dojdziemy do źródła, z którego wodę czerpał św. Świerad. Idąc dalej ścieżką przejdziemy Drogę Krzyżową – Kalwarię Polskich Świętych, której zakończenie znajduje się nad kościołem, w pobliżu parkingu o którym wspominałem.

Bardzo polecam zwiedzić Tropie, gdzie można odpocząć, pomodlić się lub jedno i drugie. Widoki są malownicze a z Tropia widać na drugim brzegu atrakcję turystyczną, którą również warto zobaczyć – zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce.

Kościół w Tropiu – Dojazd

Do Tropia dojedziemy drogą od strony Rożnowa lub od trasy Czchów – Nowy Sącz przeprawiając się promem przez Dunajec/Jezioro Czchowskie. Wjazd na prom znajduje się tuż przy drodze, koło szkoły w Wytrzyszczce. Przeprawa promem jest gratis.

Prom przewozi zarówno samochody osobowe jak i pieszych. Możemy albo zostawić samochód na parkingu przy przystani, albo przeprawić się wraz z samochodem. Po przybyciu na brzeg w Tropiu, pieszo do kościoła jest jakieś 10-15 minut. Prom kursuje co 15 minut codziennie od 5:00 do 21:00. Między 12:00 a 13:00 jest przerwa na ładowanie akumulatorów.


Inne atrakcje turystyczne w pobliżu Tropia:


Zobacz lokalizację świątyni w Tropiu na mapie:

icon-car.png
Kościół Sanktuarium śś. Świerada i Benedykta w Tropiu

ładowanie mapy - proszę czekać...

Kościół Sanktuarium śś. Świerada i Benedykta w Tropiu 49.795813, 20.656984 Kościół-Sanktuarium śś. Świerada i Benedykta w Tropiu

 

Możesz również polubić…

5 komentarzy

  1. Vip pisze:

    Szukam pięknej dziewczyny która była na odpuście w 2014r o godz 11, około 17 lat, odezwij się szłaś w stronę cmentarza po mszy.

  2. Bogdan z Krakowa pisze:

    Dawno tam nie byłem ale jest jak dawniej PIĘKNIE!!!
    Pozdrawiam!

  3. Edward pisze:

    Wspaniale przypomniałem sobie obrazy mojej młodości

  4. Joanna pisze:

    Super strona ;) przydały mi się te zdjęcia na prezentacje z góry dzięki xd

  5. Funia pisze:

    Fajne, przyda mi się do pracy o Małopolsce.

Dodaj komentarz

6 + 10 =

Komentujesz anonimowo. Możesz jednak podać adres strony internetowej, który będzie publicznie powiązany z Twoją nazwą/imieniem jaki wpiszesz w komentarzu. Komentarze są moderowane przed publikacją. Zastrzegam sobie możliwość nie publikowania komentarza z jakiegokolwiek powodu.